Psychologia

Co to jest uzależnienie od alkoholu – jak rozpoznać i jak leczyć?

Psychologia

Co to jest uzależnienie od alkoholu – jak rozpoznać i jak leczyć?

Na świecie spada spożycie alkoholu. Inaczej jest w Polsce - jeszcze w 2005 r. statystyczny Polak rocznie wypijał 9,5 litra czystego spirytusu na głowę, a obecnie - 11 litrów. Uzależnienie od alkoholu nie jest łatwo rozpoznać, szczególnie, że problem ten często jest ukrywany. Objawy typowe dla tej choroby to niepohamowana chęć picia. U alkoholików występują również objawy uzależnienia fizycznego od alkoholu, np. drżenie ciała. O tym, jak łatwo i niepostrzeżenie uzależnić się od alkoholu opowiedział Jakub Ciecierzyński, który przez wiele lat był uzależniony. Jak sam przyznaje, alkohol był jego towarzyszem, dzięki któremu czuł się lepszy. Pokonał nałóg i pomaga uzależnionym.

Uzależnienie od alkoholu jest często chorobą rodziny, za współuzależnionych uznaje się współmałżonków i dzieci alkoholika. Aby rozpoznać alkoholizm, można przeprowadzić test na uzależnienie od alkoholu CAGE. W leczeniu nałogu najważniejsza jest psychoterapia uzależnienia, którą można wspomóc lekami lub/i ziołami na uzależnienie od alkoholu.

Co to jest uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu, nazywane „chorobą zaprzeczeń”, ma charakter wieloczynnikowy. Wbrew panującej opinii, nie jest ono dziedziczne. Na pojawienie się uzależnienia mają wpływ zarówno czynniki biologiczne, społeczne, jak i psychologiczne. Alkoholizm ma wpływ na fizyczność człowieka, na jego samoocenę, utrudnia też życie w społeczeństwie.

Wyróżnia się 4 fazy alkoholizmu:

  • prealkoholowa,
  • ostrzegawcza,
  • krytyczna,
  • przewlekła.

Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy etap. Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu, pojawiają się objawy, które odpowiednio wcześnie dostrzeżone pozwalają na zatrzymanie postępu choroby. Gdy uzależnienie od alkoholu wejdzie w fazę przewlekłą, niezbędne jest odpowiednie leczenie.

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu wywołuje objawy, takie jak silne pragnienie lub bezustanne odczuwanie przymusu picia. Sprawia to, że całe życie zaczyna koncentrować się wokół uzależnienia. Zmianie ulega tolerancja na używkę, systematycznie trzeba zwiększać ilość wypijanego alkoholu, tylko wtedy jest szansa na osiągnięcie oczekiwanego efektu upojenia. Poza głodem alkoholowym, alkoholizm prowadzi do utraty kontroli nad zachowaniami związanymi z piciem. Osoba uzależniona nie może powstrzymać się od alkoholu, pije dopóki nie straci kontaktu z otoczeniem. Charakterystycznym objawem uzależnienia fizycznego od alkoholu jest Alkoholowy Zespół Abstynencyjny. Po odstawieniu lub w sytuacji ograniczenia picia alkoholu pojawiają się takie objawy, jak drżenie rąk/ciała, nudności, wymioty, biegunka, nadciśnienie tętnicze, niepokój, bezsenność.

Po czym jeszcze poznać uzależnienie od alkoholu? U niektórych uzależnionych po odstawieniu używki występuje majaczenie. Należy dodać, że z uzależnieniem od alkoholu ma się do czynienia, kiedy wymienione symptomy trwały co najmniej miesiąc bądź gdy powtarzały się kilka razy w ciągu roku.

Współuzależnienie od alkoholika

Skutki uzależnienia od alkoholu uwidaczniają się u osób żyjących z osobą cierpiącą z powodu alkoholizmu. Specjaliści uważają, że uzależnienie jest chorobą całej rodziny. Nadużywanie alkoholu przez jednego z domowników prowadzi do destabilizacji funkcjonowania całego systemu rodzinnego. W takiej sytuacji u dzieci występują często problemy emocjonalne. Popularnym problemem jest też współuzależnienie współmałżonka alkoholika. Taka osoba bardzo często szuka usprawiedliwienia sytuacji picia, nierzadko jest nieświadomym pomocnikiem w piciu, czuje się odpowiedzialna za problem alkoholizmu, ukrywa go przed otoczeniem. Gdy w rodzinie pojawia się uzależnienie od alkoholu, reszta rodziny zastanawia się, jak pomóc , ale bez angażowania osób postronnych. Jest to błędem, gdyż alkoholizm to choroba, która wymaga udania się do specjalisty zajmującego się uzależnieniami.

Test na uzależnienie od alkoholu

O tym, kiedy uzależnienie od alkoholu jest problemem, który należy zacząć leczyć, jest w stanie podpowiedzieć test na uzależnienie od alkoholu. Do tej pory powstało kilka testów, które są pomocne w zdiagnozowaniu alkoholizmu. Zaczęto je stosować w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Do oceny prawdopodobieństwa występowania problemów z alkoholem wykorzystuje się między innymi test przesiewowy na alkoholizm. Jego wyniki mogą być podstawą profilaktyki antyalkoholowej.

Jak jeszcze można rozpoznać uzależnienie od alkoholu? Za pomocą testu CAGE, który składa się z 4 pytań. Odpowiedź pozytywna na chociaż jedno z nich jest sygnałem, że można podejrzewać problemy alkoholowe.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu?

Uzmysłowienie sobie, że jest się uzależnionym od alkoholu to ważny moment, który jednocześnie rodzi ważne pytanie - jak leczyć uzależnienie od alkoholu ? Najważniejszą metodą leczenia jest psychoterapia uzależnienia. Postępowanie medyczne ma charakter wspomagający psychoterapię uzależnienia. Jego celem jest leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych oraz farmakologiczne wsparcie psychoterapii, która może odbywać się indywidualnie lub grupowo. W trakcie jej trwania uzależniony pracuje nad stabilizacją abstynencji lub znacznym ograniczeniem picia alkoholu. Leki stosowane na uzależnienie od alkoholu, które wspomagają terapię, to między innymi: naltrekson, akamprozat, nalmefen, disulfiram. Leczenie alkoholizmu można również wspomóc w bardziej naturalny sposób. W tej roli sprawdzają się zioła, które sprawiają, że uzależnienie od alkoholu można pokonać szybciej i łatwiej. Zalicza się do nich kozłka lekarskiego, tarczycę pospolitą i opornik łatkowaty.Co sądzisz o tym artykule?
59
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0