Uwaga na zabawki! Jak sprawdzić czy zabawka jest bezpieczna? Na co zwracać uwagę? Ekspert w DDTVN

Jakie oznaczenia powinna posiadać bezpieczna zabawka? Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali transport plastikowych zabawek z Chin, które miały wielokrotnie przekroczone normy szkodliwych związków chemicznych. O tym jak ustrzec dziecko przed niebezpiecznymi zabawkami, rozmawialiśmy z Magdaleną Kordaszewską - ekspertem ds. zabawek i produktów dla dzieci.

Producenci zabawek poza kontrolą?

Magdalena Kordaszewska, ekspert ds. zabawek i produktów dla dzieci

To jest tak, niestety, że producent może wypuścić dowolną zabawkę na rynek. Powinien oznaczyć ją CE, ale może to zrobić dopiero wtedy, gdy spełni wszystkie normy i będzie się trzymał prawa. Nie ma czegoś takiego, że przed wypuszczeniem zabawki na rynek on się musi spytać kogoś czy może.

Na co rodzice powinni zwracać uwagę podczas zakupu zabawek?

  • każda zabawka powinna mieć polską etykietę z adresem producenta lub dystrybutora
    • zapach
      • sposób zapakowania
        • dopuszczenie do zabawy o wieku 0+, wówczas można mieć nadzieję, ze zabawka nie zawiera elementów niebezpiecznych (np.możliwych do połknięcia)

          Rodzic musi być czujny, ponieważ dużo zabawek nie trzyma norm i standardów.

          Zobacz też: Przepis na płyn do baniek mydlanych. Kiedy najlepiej puszczać bańki? >>>

          Oznaczenia na zabawkach:

          ZNAK CE - Obowiązkowy znak dla zabawek sprzedawanych w Europie, który producent sam umieszcza na zabawce po tym jak przeprowadzi całą procedurę oceny bezpieczeństwa zabawki. Znak obowiązuje dla zabawek sprzedawanych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego zaliczają się prawie wszystkie kraje UE oraz kilka innych. Podstawą do nadania znaku CE na zabawki jest dyrektywa 2009/48/WE. Udowodnienie zgodności z dyrektywą odbywa się poprzez wykonanie badań zabawki, najczęściej w zakresie bezpieczeństwa mechanicznego, chemicznego oraz pod kątem palności. Znak CE na zabawce powinien oznaczać dla konsumenta, że jest ona bezpieczna.

          Zobacz też: Objawy buntu u trzylatka. Skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić? >>>

          Znaczek China Export – Bardzo zbliżony do europejskiego CE. Od właściwego znaku CE różni się m.in. wielkością odstępu między literami, którą widać już na pierwszy rzut oka. Jeśli zobaczymy zabawkę z tym znakiem, lepiej jej nie kupować, gdyż producent najwyraźniej nie miał pojęcia o prawidłowym wyglądzie znaku CE, a więc prawdopodobnie nie spełnia również wymagań bezpieczeństwa zabawki, o których dobry znak CE ma świadczyć.

          Przekreślony znak 0-3 - Umieszczenie tego oznaczenia na zabawkach nieprzeznaczonych dla dzieci poniżej 3 lat jest wymogiem prawnym i jednocześnie jest częścią procesu nadawania oznakowania CE na zabawkę. Znak ten nadaje producent, jeśli stwierdzi, że jego zabawka może szkodzić dzieciom młodszym niż 36 miesięcy. Poprawność nadania tego znaku nie musi być przez producenta udowadniana w żadnych jednostkach zewnętrznych, lecz musi ona być zgodna z przepisami prawa. Za umieszczenie tego ostrzeżenia na zabawce, która ewidentnie jest przeznaczona dla dziecka poniżej 3 lat (np. pluszak) grozi producentowi kara grzywny i inne konsekwencje prawne. Wymagania dotyczące umieszczenia tego znaku na zabawce znajdują się w dyrektywie zabawkowej.

          Zobacz też: Ruszamy na pierwsze wakacje! Jakie zabawki ze sobą zabrać? >>>

          Autor: Filip Yak

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości