Newsy

Utonął ratując 19-miesięczną córkę. O czym należy pamiętać, przebywając nad wodą?

Jak uniknąć utonięcia

Douglas Sacha/Getty Images

Newsy

Utonął ratując 19-miesięczną córkę. O czym należy pamiętać, przebywając nad wodą?

Jak uniknąć utonięcia

Douglas Sacha/Getty Images

Do dramatycznych zdarzeń doszło w hrabstwie Devon w Kornwalii. Młody mężczyzna zginął w nurcie rzeki Emre po tym, jak próbował ocalić swoją niespełna dwuletnią przybraną córkę. W Polsce w ubiegłym roku utonęło 460 osób, z czego przeważającą większość stanowili mężczyźni. 

Utonął ratując córkę

Przetaczająca się przez Europę fala upałów sprawia, że chętnie odpoczywamy nad wodą. A ta, choć przynosi orzeźwienie, bywa śmiertelnym zagrożeniem, czego dowodem są ostatnie wydarzenia z Wielkiej Brytanii. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miejscowości Ivybridge w Kornwalii. Wieczorem lokalna policja otrzymała zgłoszenie o mężczyźnie, który wszedł do rzeki Erme, by pomóc dziecku. Po przybyciu służb było niestety za późno na ratunek. 

Reza - jak nazywali zmarłego bliscy - wskoczył do rzeki, niosąc ratunek 19-miesięcznej córce swojej dziewczyny. Nie poradził sobie z nurtem i utonął. Dziecko nie odniosło poważniejszych obrażeń, trafiło jednak pod obserwację lekarzy. Policja wykluczyła udział osób trzecich. Mężczyzna pozostawił pogrążoną w żałobie dziewczynę, która zajęła się zbieraniem funduszy na przewiezienie zwłok do Iranu, ojczyzny zmarłego. Rodzinie mężczyzny zależy, by został pochowany w rodzinnym mieście. 

Jak uniknąć utonięcia?

Gdy temperatura rośnie, w mediach pojawiają się statystyki dotyczące przypadków utonięć. W minionym roku życie pod wodą straciło 460 osób, w tym 48 kobiet. 117 topielców przed śmiercią spożywało alkohol. 

Do utonięć najczęściej dochodzi w rzekach i jeziorach. Policyjne statystyki jako najczęstsze okoliczności tragedii wymieniają: kąpiel w miejscu niestrzeżonym, ale nie zabronionym, nieostrożność w czasie przebywania nad wodą, nieostrożność w czasie łowienia ryb oraz kąpiel w miejscu zabronionym

Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest unikanie nieznanych i nienadzorowanych kąpielisk. Skoki na główkę niosą za sobą poważne ryzyko złamania kręgosłupa, które nawet, jeśli nie skończy się śmiercią, może skutkować trwałym kalectwem. Przebywając nad wodą, należy unikać alkoholu, który opóźnia zdolność reakcji i zaburza racjonalne myślenie. Pływając w kajaku, łodzi czy rowerku wodnym, należy mieć założoną kamizelkę ratunkową, a po dłuższym przebywaniu na słońcu trzeba schłodzić ciało przed pełnym zanurzeniem

Gdy dochodzi do sytuacji kryzysowej, podstawą jest zachowanie spokoju. Panika może doprowadzić do zachłyśnięcia się wodą, co skutkuje utratą przytomności i pełnym zanurzeniem. Następuje wówczas niedotlenienie mózgu, będące bezpośrednią przyczyną śmierci. Dramatyczne próby złapania powietrza sprawiają, że w drogach oddechowych ofiary znajduje się coraz więcej cieczy. Najlepszym rozwiązaniem jest próba odwrócenia się na plecy i wzięcie głębokiego wdechu. 

W przypadku dostrzeżenia osoby tonącej, nie należy bezrefleksyjnie rzucać się na pomoc. Gdy rzecz dzieje się na plaży, dobrym rozwiązaniem jest utworzenie tzw. łańcuszka, w którym kilka osób wzajemnie się asekuruje, trzymając się za ręce. Tonącemu zawsze lepiej jest podać jakiś przedmiot, niż własną rękę, ponieważ walczący o życie, może wciągnąć pod wodę swojego ratownika. 

Zobacz wideo: Ozdrowieńcy i zaszczepieni powinni się opalać?

Dzień Dobry TVN

Zobacz tez:

Maria Seweryn i Kamil Maćkowiak w wyjątkowej farsie politycznej. "Krystyna Janda wyciągnęła z nas to, co najśmieszniejsze"

Filip Chajzer w przełomowym wywiadzie o traumatycznych chwilach ze swojego życia: "Chcieli mnie w ten okrutny sposób ukarać"

Kuba Molęda był idolem nastolatek w latach 90. Czym dziś zajmuje się wokalista zespołu L.O.27?

Co sądzisz o tym artykule?
80
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0