Psychologia

Uśmiechologia, czyli uzdrawiająca moc pozytywnego myślenia. Dowiedz się, dlaczego powinniśmy się uśmiechać 

Psychologia

Uśmiechologia, czyli uzdrawiająca moc pozytywnego myślenia. Dowiedz się, dlaczego powinniśmy się uśmiechać 

Mimo że ostatnie tygodnie nie dostarczyły nam zbyt wielu powodów do radości, to warto pamiętać, że śmiech to zdrowie. W programie rozmawialiśmy Michałem Zawadką, autorem książki „Uśmiechologia – pozytywna strona myślenia”, na temat tego, jak ważną rolę pełni uśmiech w naszym życiu.

Uśmiechnij się!

Uśmiech nic nie kosztuje, ale daje nam więcej niż największe skarby. Dzięki niemu zyskujemy i my i nasze otoczenie. Dowodzi tego Michał Zawadka, który w swojej najnowszej książce „Uśmiechologia – pozytywna strona myślenia” pokazuje, jak ważne jest uczenie dzieci pozytywnego myślenia.

Uśmiech, ten naturalny i szczery, jesteśmy w stanie wygenerować wtedy, kiedy faktycznie jesteśmy pogodzeni ze sobą i wtedy, kiedy faktycznie żyjemy w spójności 

– wyjaśnił Michał Zawadka, mówca, trener motywacyjny i pisarz.

Jak zauważył, uśmiechanie się jest ściśle związane z poczuciem własnej wartości, dlatego ważne abyśmy robili to każdego dnia, niezależnie od tego, co dzieje się dookoła.

Uśmiech jest niezwykle ważny, a on jest też połączony bardzo mocno z tym, co jest przesłaniem tej książki, czyli z poczuciem własnej wartości 

– dodał.

Pozytywny efekt

Uśmiech sprawia, że nasz mózg zaczyna wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia. Z tego powodu warto uśmiechać się nawet wtedy, gdy nie mamy na to ochoty. Dzięki temu udaje nam się przechytrzyć nasz umysł i wmówić mu, że jesteśmy w lepszym humorze, niż w rzeczywistości. Dodatkowym plusem jest to, że nasz organizm zaczyna lepiej funkcjonować – poprawia się krążenie krwi, głębokość oddechu, dotlenienie naszego ciała i mózgu.

Zapytany o to, czy można trenować uśmiech, Zawadka odpowiedział:

Oczywiście! Ja go trenuję każdego dnia
Wspaniałe jest to, że w każdej chwili odczuwamy różne rzeczy, ale możemy przez trenowanie uważności, docenianie chwil i świętowanie tych małych, mikro chwil radości, szczęścia, możemy przesunąć tę myśl na pierwszy plan 

– wytłumaczył.

Dobre myśli sprawiają, że nasz mózg uczy się pozytywnego nastawienia, doceniania małych rzeczy i widzenia świata w jaśniejszych barwach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Pozytywne nastawienie w każdej sytuacji. Olga Bończyk: "Mamy wpływ na to, co jest przed nami"

Jak nabrać pewności siebie? Coach: „Nie lubimy mówić o sobie dobrze”

Czarne myśli to twoje drugie imię? Zobacz, jak przestać się zamartwiać

Co sądzisz o tym artykule?
75
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0