Co wykrywa i jak często powtarzać USG w ciąży?

badanie USG w ciąży
Fot. simpson33/Getty Images
USG to jedno z najważniejszych badań kontrolujących przebieg ciąży. Każda kobieta powinna wykonać je 3 lub 4 razy. Pozwala ono ustalić, jak rozwija się dziecko i w porę wykryć ewentualne wady rozwojowe.

Badanie ultrasonografem to rutynowe badanie przeprowadzane co kilka miesięcy przy każdej ciąży. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne, w żaden sposób nie ingeruje w zdrowie dziecka, a pozwala kontrolować jego prawidłowy rozwój. Badanie USG jest tanie, łatwo dostępne, a przede wszystkim precyzyjne w określaniu wad rozwojowych i chorób płodu. Ostatnimi czasy, oprócz standardowego badania w wymiarze 2D, pojawiła się możliwość badania w obrazie 3D, a nawet 4D. Jak często można robić USG w ciąży i dlaczego jest ono tak ważne?

Kiedy należy zrobić pierwsze badanie USG i po co?

Dzięki regularnym badaniom USG lekarz w następujących po sobie miesiącach życia płodu ocenia rozwój jego ciała, narządów i podstawowych czynności ruchowych . Poza podstawowymi informacjami dotyczącymi jego wymiarów i wagi, miesiąc po miesiącu uzyskuje pełen obraz formowania się nie tylko ciała, ale i organów wewnętrznych dziecka. Ponadto lekarz ocenia na bieżąco ilość wód płodowych i położenie łożyska. Badanie USG jest na tyle precyzyjnym i dokładnym badaniem , iż za jego pomocą można wykryć wiele wad rozwojowych. Z kolei USG Dopplera pozwala ustalić przepływ krwi matki i dziecka .

Czy USG dopochwowe w ciąży jest konieczne? Badanie przeprowadzone za pomocą wprowadzanej do pochwy sondy przeprowadza się w pierwszych tygodniach ciąży. Badanie USG w 5. tygodniu ciąży nie jest konieczne, ale bardzo dużo młodych mam się na nie decyduje. Badanie USG w 5. tygodniu ciąży pokaże niewielkie ziarnko, które zagnieżdża się w macicy.

Jak często można robić USG w ciąży?

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego , badanie USG powinno być przeprowadzone obowiązkowo 4 razy , pierwsze 3 jako badanie diagnostyczne i pomocne w prowadzeniu ciąży, co jest istotne szczególnie w jej początkowych fazach. Dodatkowy, czwarty raz, jako badanie kontrolne w ostatnich tygodniach, celem oceny przewidywanej masy płodu.

Zobacz film: USG w ciąży - jak szukać specjalisty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co wykrywa USG?

Przeprowadzenie badania USG w ciąży daje przede wszystkim pewność, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Standardowe badanie 2D daje podgląd i możliwość postawienia diagnozy wielu chorobom, takim jak:

· zespół Downa,

· rozszczep kręgosłupa,

· rozszczep wargi i podniebienia,

· wszelkie zniekształcenia ciała, kończyn i twarzy.

Co zrobić, kiedy badanie wykryje nieprawidłowości? Najważniejszy jest czas reakcji i podjęcie właściwych działań. Pacjentka zostaje wówczas skierowana na szereg specjalistycznych badań, które ukierunkowane są na konkretne schorzenie i określają dalsze procedury. W zależności od wykrytych nieprawidłowości, różne są ingerencje i działania mające na celu leczenie dziecka.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości