Profilaktyka zdrowia

Urynoterapia - jak ją stosować. Jakie właściwości lecznicze ma mocz?

Figurka człowieka oddającego mocz.

Fot. jopstock / Getty Images

Profilaktyka zdrowia

Urynoterapia - jak ją stosować. Jakie właściwości lecznicze ma mocz?

Figurka człowieka oddającego mocz.

Fot. jopstock / Getty Images

Medycyna naturalna i medycyna niekonwencjonalna stają się dzisiaj coraz popularniejsze. Jedną z modnych ostatnio metod, która ma coraz więcej zwolenników, jest urynoterapia, czyli leczenie moczem. Terapia ta ma kilka form stosowania i jest wskazana przy rozmaitych dolegliwościach. Jednak wzbudza też wiele kontrowersji i pytań o to, czy urynoterapia naprawdę jest skuteczna.

Urynoterapia jest metodą, która była znana i szeroko stosowana już w starożytnym Egipcie, Indiach i Chinach. Miejscowi medycy wierzyli, że za pomocą moczu można leczyć prawie każdą dolegliwość. Uważano, że jest on naturalnym płynem, który zawiera w sobie dużą ilość witamin i składników mineralnych.

Urynoterapia - jak stosować i od czego zacząć?

Zwolennicy urynoterapii uznają ją za jedną z metod leczenia homeopatycznego, którego założeniem jest wykorzystywanie w leczeniu rozcieńczonej substancji wywołującej objawy podobne do leczonego schorzenia. Razem z moczem wydalane są produkty przemiany materii i przeciwciała, dlatego jego ponowne wprowadzenie do organizmu ma mieć działanie lecznicze.

Mocz składa się w większości z wody, śladowych ilości glukozy i aminokwasów oraz azotowych produktów przemiany materii. Należy do nich mocznik, składnik doceniany w kosmetyce dzięki swoim właściwościom zmiękczającym i nawadniającym naskórek.

Sposób przyjmowania moczu i jego dawkowania w urynoterapii zależy od rodzaju schorzenia, które będzie za jego pomocą leczone. Mocz można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Uryna powinna być zebrana do szklanego naczynia z pierwszego porannego moczu ze środkowego strumienia. Do stosowania moczu na cerę zaleca się odstawienie go w ciemne chłodne miejsce (ale nie do lodówki) na minimum 3 dni, aby zmienił on swoje właściwości chemiczne.

W celach profilaktycznych urynoterapia polega na porannym spożywaniu szklanki własnego, świeżo pobranego moczu. Na początku można go rozcieńczyć wodą lub dolać do soku. Jedną z możliwości jest również zastosowanie kilkudniowego postu urynowego, podczas którego przez cały dzień pije się tylko mocz i wodę. Nie jest wskazane przeprowadzanie tego rodzaju urynoterapii na własną rękę.

Mocz można stosować również w postaci kropli, wcierek, płukanek gardła, okładów lub lewatywy.

Zobacz film: Hirudoterapia -leczenie pijawkami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na co pomaga urynoterapia

Urynoterapeuci i zwolennicy urynoterapii uważają, że działa ona leczniczo na niemal każde schorzenie. Dzięki niej można pozytywnie wpłynąć na:

· choroby nerek i wątroby

· kamicę żółciową

· zaburzenia hormonalne

· problemy z układem pokarmowym

· próchnicę zębów

· choroby uszu, nosa i oczu

· pleśniawki

· rany i oparzenia

· choroby zatok

· oczyszczenie organizmu z toksyn

· przeziębienia i zapalenia gardła

· problemy z cerą i łysienie

· rozstępy i blizny

· trądzik

· miażdżycę i podwyższony poziom cholesterolu we krwi

Urynoterapia na twarz i włosy

Jednym ze składników moczu jest mocznik. Substancja ta ma silne właściwości nawilżające i zmiękczające naskórek, które przynoszą rzeczywiste efekty. Jest zawarta w większości kosmetyków do twarzy, szamponów do włosów i balsamów do ciała. Dlatego urynoterapia znalazła zastosowanie w pielęgnacji.

Urynoterapia na włosy polega na nałożeniu świeżego moczu na całą długość włosów i zawinięciu ich w ręcznik godzinę przed umyciem. Efektem są miękkie i odżywione włosy. Najlepszym miejscem na stosowanie terapii z uryny jest skóra. Stosowanie urynoterapii na twarz to wcieranie moczu w skórę, robienie z niego okładów lub przemywanie cery nasączonym wacikiem. W celu poprawy kondycji skóry i nawilżenia jej można stosować mocz na całe ciało, również w postaci okładów, nacierania się moczem lub kąpieli rąk i stóp w urynie.

Dzięki właściwościom antyseptycznym, odkażającym i wpływającym na stan cery można stosować urynoterapię na trądzik. W tym celu należy przemywać twarz wacikiem nasączonym w moczu lub nakładać krople moczu bezpośrednio na zmiany.

Urynoterapia w leczeniu raka

Zwolennicy urynoterapii uważają, że może być ona skuteczna w terapii przeciwnowotworowej. W moczu chorych na raka znajdują się antygeny i przeciwciała konkretnej odmiany nowotworu. Ich ponowne wprowadzenie do organizmu ma skutecznie zwalczać komórki rakowe i zapobiegać ich namnażaniu.

Urynoterapia - czy jest skuteczna?

Urynoterapia jest metodą, która budzi wiele kontrowersji. Ma sporą rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że nie udowodniono naukowo skuteczności urynoterapii. Z drugiej strony, takich badań naukowych nie ma, ponieważ nikt ich jeszcze nie przeprowadził. Jedno jest pewne - chęć zastosowania urynoterapii powinno skonsultować się z lekarzem lub urynoterapeutą, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do jej przeprowadzenia, między innymi: stan po chemioterapii, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, antybiotyków, spożywanie alkoholu i dużej ilości mięsa.

Co sądzisz o tym artykule?
95
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
20.11.2020
Wiejasz
Sięgając po informacje, na jakikolwiek zresztą temat, tracę mnóstwo czasu na rozczytywanie się ciągle od nowa tych samych treści. Tymczasem ja chcę konkretnej wiedzy, na konkretny temat. Na przykład jak pielęgnować uryną włosy. Zanim jednak się tego dowiem, muszę po raz setny przesuwać wzrok po tekstach mówiących, z czego uryna się składa i że to terapia niekonwencjonalna, a także że kontrowersyjna. Dla kogo kontrowersyjna, to kontrowersyjna. Jeśli zaglądam na stronę, to znaczy, że zaciekawił mnie tytuł i że siedzę w temacie. wiem już o pewnych sprawach i jestem zdecydowany postąpić niekonwencjonalnie, skoro szukam. Nie potrzeba mnie informować po raz setny o składnikach i innych bardzo mądrych wtrętach. Chcę się dowiedzieć tej jednej konkretnej rzeczy. Pracy doktorskiej nie będę pisał na ten temat.