Gorące tematy

Ursula von der Leyen - kim jest przyszła szefowa Komisji Europejskiej?

FLaga Unii Europejskiej

Fot. © Santiago Urquijo / Getty Images

Gorące tematy

Ursula von der Leyen - kim jest przyszła szefowa Komisji Europejskiej?

FLaga Unii Europejskiej

Fot. © Santiago Urquijo / Getty Images

Ursula von der Leyen stanie na czele Komisji Europejskiej. Ursula jest szefową niemieckiego resortu obrony, stronniczką Angeli Merkel i entuzjastką współpracy obronnej. Von der Leyen jest pierwszą przedstawicielką Niemiec na tym stanowisku od ponad pół wieku.

Ursula von der Leyen szefową Komisji Europejskiej

Ursula Gertrud von der Leyen skończyła ekonomię na Uniwersytecie w Getyndze, na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münsterze oraz w London School of Economics. Posiada również dyplom ukończenia studiów medycznych w Medizinische Hochschule Hannover w 1987 roku.

Początkowa kariera Ursuli miała związek z medycyną, w latach 1988-1992 pracowała bowiem w klinice ginekologii w MHH.

Więcej:

Ursula von der Leyen: kim jest szefowa Komisji Europejskiej?

Ursula von der Leyen karierę polityczną rozpoczęła w 1990 roku wstępując do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. W 2003 roku objęła mandat w landtagu Dolnej Saksonii, zostając jednocześnie ministrem spraw społecznych w rządzie tego kraju. W 2005 roku weszła do rządu tworzonego przez tzw. wielką koalicję (CDU/CSU i SPD). W gabinecie Angeli Merkel odpowiada za ministerstwo rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży. W kolejnych wyborach – w 2009, 2013 i 2017 roku zdobywała mandat do Bundestagu. W 2009 roku została ministrem pracy i spraw społecznych. Od grudnia 2013 roku, w trzecim gabinecie Angeli Merkel, objęła funkcję ministra obrony. Pozostała na tym stanowisku w utworzonym w marcu 2018 czwartym rządzie dotychczasowej kanclerz.

Ursula von der Leyen: życie osobiste

Mężem Ursuli von der Leyen jest profesor Heiko von der Leyen. Małżeństwo ma siedmioro dzieci.


Zobacz film: Wizerunek polityka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
49
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0