Uprawa ziół w domu i w ogrodzie – jak zacząć?

Świeże zioła w szklanych słoikach
Fot. Seksak Kerdkanno / EyeEm/Getty Images
Świeży majeranek czy bazylia wyróżniają się niezwykłym aromatem i potrafią podbić smak każdej potrawy. Aby zawsze mieć dostęp do wysokiej jakości przypraw, warto wyhodować je samemu. Uprawa ziół w domu jest prostsza niż się wydaje, ale na kilka kwestii trzeba zwrócić uwagę, by osiągnąć sukces.

Zioła są w Polsce siane również na większą skalę – wielu rolników przeznacza część pola lub szklarni na bazylię, miętę czy ostropest plamisty. Jeśli jednak nie interesuje cię tak szeroko zakrojona działalność, możesz przeznaczyć na na nią zaledwie kilka doniczek. Uprawa ziół na balkonie czy w przydomowym ogródku daje wiele satysfakcji i poprawia jakość przygotowywanych dań.

Uprawa ziół – opłacalność produkcji

Rolnicy chętnie szukają dodatkowych źródeł zarobku i starają się jak najrozsądniej gospodarować posiadanym polem. Dlatego uprawa ziół w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Polscy rolnicy stanowią największą grupę wśród producentów ziół w Europie. Czy mogą liczyć na jakiekolwiek dotacje na ten cel? Tak, jeśli wśród ich działalności znajduje się uprawa ziół, dopłaty unijne na ten cel mogą być przyznawane. Warto jednak sprawdzać dokładne wytyczne na dany rok. Dopłaty przydzielane są za każdy hektar ziołowych upraw i utrzymują się na stałym poziomie.

Uprawa ziół w domu – jakie zioła wybrać?

Projektując domowy ogródek ziołowy, nie musimy martwić się cenami skupu i dopłatami. Możemy za to eksperymentować z gatunkami roślin, podłożem i miejscem ekspozycji okazów. Przy wyborze konkretnych roślin warto wziąć pod uwagę indywidualne preferencje kulinarne i dolegliwości wraz z listą ziół używanych w fitoterapii do ich zwalczania.

Wśród ziół doskonałych jako dodatek do potraw warto wymienić następujące:

  • bazylia pospolita,
    • oregano (lebiodka pospolita),
      • majeranek (lebiodka majeranek),
        • tymianek właściwy,
          • cząber ogrodowy,
            • lubczyk ogrodowy.

              Uprawa ziół leczniczych może zaś obejmować takie gatunki jak:

              • melisa lekarska (działanie uspokajające, usypiające),
                • mięta pieprzowa (dobra na dolegliwości układu pokarmowego, również stosowana w kulinariach),
                  • szałwia lekarska (pomaga w chorobach gardła, leczy pleśniawki i afty),
                    • rozmaryn lekarski (działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie).

                      Gatunków jest oczywiście o wiele więcej – warto udać się do sklepu ogrodniczego w poszukiwaniu nasion i sadzonek, które są nam potrzebne. Najważniejsze, by hodować te rośliny, z których rzeczywiście będziemy korzystać – w końcu ich przeznaczenie ma być czysto użytkowe, a nie dekoracyjne. Domowa uprawa ziół może przerodzić się w prawdziwe hobby, o ile osiągane rezultaty będą motywowały do dalszego rozwijania kolekcji roślin.

                      Planując domowy ogródek, przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce. Można po prostu wykorzystać parapet w kuchni lub podwiesić doniczki na relingu nad blatem, tak by zawsze były pod ręką podczas gotowania. Jednak są rośliny, które źle znoszą półcień i warto zawsze trzymać je na słonecznym parapecie. Dotyczy to też młodych, dopiero przebijających się z ziemi roślinek – potrzebują sporo słońca i ciepła, by prawidłowo wzrastać. Można zbudować lub kupić niewielką szklarnię, która przyspieszy wzrost.

                      Zobacz film: Zioła doniczkowe w kuchni. Źródło: Dzień Dobry TVN

                      Uprawa ziół w doniczkach – co jest potrzebne?

                      Aby pachnące okazy rosły w siłę, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Na początek potrzebujesz tylko kilku rzeczy: plastikowych doniczek o średnicy ok. 10 cm, ziemi do ziół, nasion i niewielkiej ogrodowej łopatki. Przy ich pomocy zasiejesz pierwsze zioła – pamiętaj, by trzymać się sugerowanego przez producenta czasu wysiewu. Opcjonalne akcesoria to także: spryskiwacz (przyda się do zwilżania ziemi i podlewania małych roślinek), a także biodegradowalne doniczki torfowe do wykonywania sadzonek i rozsad – ułatwiają późniejsze przesadzanie roślin do większych doniczek. To wszystko, co jest potrzebne, by ekologiczna uprawa ziół w domu mogła się udać. Poza tym warto pamiętać o regularnym podlewaniu i umieszczeniu doniczek w jasnym miejscu.

                      Uprawa ziół w ogrodzie – pomysły na aranżację ogródka ziołowego

                      Jeśli chcesz wygospodarować w swoim ogrodzie kącik na świeże zioła, możesz wykorzystać jeden z naszych pomysłów.

                      1. Mini ogródek w drewnianej skrzynce – wystarczy ciasno ustawić doniczki w skrzynce z surowego drewna lub pomalowanej na biało, by uzyskać spójną kompozycję.

                      2. Zioła w starej oponie – również niepotrzebna opona samochodowa nadaje się jako rama dla ziołowej kompozycji. Należy umieścić ją w wykopanym dole i obsypać ziemią do połowy lub ¾. W środku nasadzić zioła z wcześniej przygotowanych sadzonek.

                      3. Wertykalny ogródek z palety – to opcja dla osób o zdolnościach stolarskich. Starą europaletę należy postawić pionowo i dodać wewnętrzne półeczki, na których umieścimy rośliny. Taka uprawa ziół w ogródku nie zajmie wiele miejsca, dlatego świetnie nadaje się do zabudowy szeregowej.

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości