Uprawa pietruszki naciowej i korzeniowej – co trzeba wiedzieć?

Pęczek natki pietruszki na desce
fot.Riou/Getty Images
Pietruszka naciowa (Petroselinum crispum subsp. crispum) i korzeniowa (Petroselinum crispum subsp. crispum) to dwa różne gatunki roślin jadalnych. Ich wymagania różnią się od siebie, dlatego warto przyjrzeć się szczegółowej charakterystyce. Uprawa pietruszki może być prowadzona zarówno w warunkach rolniczych, jak i w ogródkach, a nawet doniczkach ustawionych w domu.

Jednym z najpopularniejszych warzyw korzeniowych, które nadaje wyjątkowy smak przygotowywanym potrawom, jest właśnie pietruszka. Uprawa tej rośliny wymaga odpowiedniego typu gleby (przy niewłaściwej niemożliwe będzie uzyskanie zwartego korzenia, nadającego się do spożycia), nasłonecznienia i traktowania z należytą starannością. Sprawdź, jak się do tego zabrać.

Uprawa pietruszki korzeniowej – co powinieneś wiedzieć?

Podobnie jak marchewka, pietruszka korzeniowa lubi luźne, przepuszczalne gleby. Jest to ważne o tyle, że przy zbitym podłożu korzeń ma tendencję do deformacji i rozszczepiania się na mniejsze odnogi – takie egzemplarze mają ograniczoną wartość, a często wręcz nie nadają się do spożycia. Uprawa pietruszki na działce powinna odbywać się na terenach nasłonecznionych, ewentualnie w półcieniu. Nie trzeba martwić się o niskie temperatury – jest na nie odporna. Wysiew następuje od kwietnia do maja, a zbiór plonów zazwyczaj przypada na październik lub listopad.

Jeśli jesteś rolnikiem i interesuje cię uprawa pietruszki , opłacalność będzie zapewne głównym kryterium decydującym o wyborze tego warzywa. W minionych latach zdarzały się deficyty pietruszki na rynku i wysokie ceny w skupach, dlatego warto rozważyć taką inwestycję. Jeśli zdecydujesz się na to warzywo, koniecznie weź pod uwagę popularną metodę, którą jest uprawa pietruszki w redlinach . Technologia formowania nasypów ziemi o wysokości około 20 cm pozwala na dobre spulchnienie ziemi – aspekt kluczowy w prawidłowej uprawie tego warzywa korzeniowego. Czasami siew można wykonać za jednym przejazdem ciągnika, który wykonuje redliny i od razu umieszcza w nich nasiona.

Uprawa pietruszki naciowej w tunelu i na grządkach

Pietruszkę naciową chętnie wykorzystuje się w Polsce jako przyprawę – jest obowiązkowym dodatkiem do rosołu, wielu sałatek, a także doskonałym składnikiem zielonych koktajli. Dlatego warto mieć ją w swoim ogródku i sięgać po świeże liście, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Jeśli twoim celem jest samodzielnie wyhodowana pietruszka, uprawa nie powinna przysporzyć trudności.

Wysiewa się ją wprost do gruntu na głębokości 1,5 cm, najlepiej zrobić to między marcem a kwietniem. Pietruszka doskonale rośnie zwłaszcza na przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach. Przynajmniej na początku ziemia powinna być stale wilgotna, warto także zadbać o osłonięcie miejsca wysiewu. Pietruszka nadaje się również do wysiewu w tunelach ogrodniczych. Kiedy rośliny wzejdą, należy wykonać przerywkę, tak by odstępy między roślinami wynosiły 10 cm. Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu – pietruszka naciowa lubi wilgotną glebę.

Pietruszkę można zbierać wiele razy – liście będą wciąż odrastać, a roślina dobrze przezimuje w gruncie (nawet bez okrycia) i odrośnie znów na wiosnę. W przypadku roślin sianych w szklarniach, zbiór liści nastąpi od grudnia do marca.

Zobacz film: Pesto z liści rzodkiewki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Uprawa pietruszki w doniczce

Być może nie masz do dyspozycji ogrodu i hodujesz niektóre warzywa na balkonie. Czy możliwa jest również uprawa pietruszki korzeniowej w doniczce ? Ta metoda raczej nie jest polecana, ze względu na niewystarczającą ilość miejsca, którą korzenie miałyby do dyspozycji w doniczce. W efekcie trudno byłoby o prawidłowe rozmiary warzywa. Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować, zadbaj o naprawdę głębokie skrzynki – w nich być może uzyskasz zadowalającą wielkość korzeni.

Uprawa pietruszki w domu jest polecana przede wszystkim w przypadku pietruszki naciowej. Należy potraktować ją tak jak inne zioła i wysiewać wczesną wiosną. Można na początku umieścić siewki w miniszklarni – dzięki temu wzrost nastąpi szybciej. Pierwsze listki powinny się pojawić po około 2-4 tygodniach od siewu.

Aby efektem twoich wysiłków była dobrej jakości naciowa pietruszka, uprawa w domu powinna obejmować odpowiednie przygotowanie gleby, która powinna być żyzna i przepuszczalna. Nie sprawdzi się standardowa ziemia do kwiatów doniczkowych. Co jeszcze musisz wiedzieć? Pietruszka jest odporna na niskie temperatury i kiełkuje już w temperaturze 2°C. Siewki i większe rośliny poradzą sobie nawet z przymrozkami do -9°C. Dlatego rośliny można szybko wynieść z domu na balkon, bez obawy, że zmarzną.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości