Papryka – uprawa. Jak uprawiać paprykę krok po kroku?

Czerwona papryka
Fot: mikroman6 / gettyimages.com
Uprawa papryki to coraz powszechniejsza praktyka w Polsce. Istnieje wiele gatunków tego warzywa i metod jego hodowli. Jak uprawiać paprykę, aby mieć najlepsze efekty?

C: Papryka to cenne warzywo, które jest źródłem licznych wartości odżywczych. Wspiera organizm człowieka i kusi walorami smakowymi. Koneserów kulinarnych lubiących ostre dania zachęca charakterystycznym smakiem papryka chili. Uprawa papryki gruntowej to popularna praktyka w ogródkach czy na działkach. Wielu ludzi interesuje również uprawa papryki w domu . Jak więc hodować i dbać o to warzywo?

Uprawa papryki gruntowej – poradnik hodowcy

Czy wiesz, że uprawa papryki może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonego hodowcy? Jednak nie warto się tym zniechęcać – wystarczy się tylko solidnie przygotować. Jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać paprykę, aby mieć piękne efekty, przeczytaj poniższy poradnik.

· Papryka lubi słońce i wysokie temperatury (co najmniej 20°C). Dlatego zaleca się uprawę papryki w miejscu dobrze oświetlonym i pod osłonami .

· Warzywo należy sadzić z rozsady w maju. Trzeba zachować około 45-centymetrowe odległości między sadzonkami w rzędzie. Z kolei rzędy mają być oddalone od siebie na pół metra.

· W lipcu i sierpniu następuje owocowanie – pamiętaj więc o regularnym podlewaniu! Ponadto zaopatrz się w odpowiedni nawóz do tej rośliny. Dostaniesz go w każdym sklepie ogrodniczym.

UWAGA! Papryka nie może rosnąć obok pomidorów, fasoli, kapusty i rzodkiewki.

Nierzadko papryki potrzebują specjalnych osłon. W Polsce popularna jest uprawa papryki pod folią . Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ niektóre gatunki papryki uprawiane w ten sposób wydają lepsze plony. Jeżeli twój ogród ma odpowiednie wyposażenie, uprawa papryki w szklarni będzie świetnym rozwiązaniem.

Nie masz ochoty na uprawę papryki na działce i wolisz postawić doniczkę w domu? Czytaj dalej.

Papryka – jak uprawiać w domowych warunkach?

Czasami uprawa papryki na polu czy w innym miejscu poza domem nie wchodzi w grę. Wówczas należy rozważyć inne opcje.

Uprawa papryki na balkonie to komfortowe rozwiązanie. Gdzie dokładnie hodować paprykę? Najlepszy wybór to uprawa w donicy. Należy wybrać odpowiedni rozmiar pojemnika i wypełnić go żyzną ziemią kompostową. Następnie donicę umieścić w przewiewnym, słonecznym miejscu. Nie można dopuścić do przesuszenia gleby. Tutaj również sprawdzi się zakupiony w sklepie ogrodniczym nawóz organiczny. Taka uprawa papryki w doniczce jest dostępna niemal dla każdego. Wystarczy mieć tylko balkon albo taras.

Czy do domowej hodowli nadaje się jedynie papryka słodka? Jak się okazuje, uprawa innych gatunków jest również bardzo popularna.

Szczególnym powodzeniem cieszy się uprawa papryki chili . Jest wielu amatorów jej charakterystycznego, pikantnego smaku. Papryczka wyhodowana własnoręcznie kusi soczystym kolorem i ostrym zapachem, a swoim wielbicielom gwarantuje wspaniałe doznania kulinarne.

Sadzonki należy wystawiać na parapet wczesną wiosną. Jednak proces nasłoneczniania i hartowania powinien trwać tylko kilka godzin dziennie. W nocy rośliny powinny zostać schowane do domu. Na stałe doniczki można wystawić dopiero pod koniec maja. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Uprawa papryki chili w doniczce nie jest wymagająca, np. nie ma potrzeby przycinania papryki.

Zobacz film: Jakie wartości odżywcze ma papryka? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Dlaczego uprawa papryki jest korzystna?

Ta roślina jest fenomenalnym źródłem związków mineralnych i witamin. Lista potraw, które można przygotować przy użyciu papryki, zdaje się nie mieć końca. Cenne wartości odżywcze to nie wszystko. Warzywo potrafi poprawić nastrój.

Gdy chrupiesz paprykę na surowo, dostarczasz organizmowi solidną dawkę witaminy C. Kiedy jesz warzywo po obróbce termicznej, przyswajasz likopen, który ma potencjalne działanie antynowotworowe. Nieważne, jak ją przyrządzisz – papryka zawsze odpłaci się dobroczynnym wpływem na twoje zdrowie.

Paprykę można oczywiście kupić w centrach handlowych czy warzywniakach. Nigdy jednak nie będzie tak zdrowa i pyszna, jak ta wyhodowana we własnym ogrodzie. Nie bez powodu ciągle jest moda na “eko”. Większa świadomość w zakresie wpływu jedzenia na zdrowie powoduje, że ludzie starają się o jak najwyższą jakość pożywienia. Własnoręczna hodowla to najlepsze rozwiązanie dla osób, które stawiają na naturę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości