Ulubieni bohaterowie dziecięcych książek – za co kochają ich najmłodsi?

Wciągająca narracja z barwnymi postaciami połączona z pięknymi ilustracjami to droga do serc najmłodszych czytelników. Pucio, Basia, czy Pan Kuleczka są tego najlepszymi przykładami. Jakie cechy powinien mieć bohater, którego pokochają dzieci? Odpowiedzi na ten temat udzielili goście Dzień Dobry TVN: Marta Galewska-Kustra, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak i Wojciech Widłak.

Bohater dziecięcej wyobraźni

Kolorowe historie inspirowane życiem powstają często w oparciu o najbliższe otoczenie. Autorzy z wyjątkową czujnością wyłapują najciekawsze szczegóły, którym nadają nieprzeciętną osobowość. Potwierdza to Marta Galewska-Kustra, autorka książek dla dzieci, pedagog, logopeda, która w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską zdradziła, że wymyślony przez nią bohater – Pucio, powstał na bazie jej gabinetowych doświadczeń. Napisane przez nią książki opowiadają o prostych, codziennych historiach zaczerpniętych z jej życia. W opinii „Mamy” Pucia, bohater książek dla dzieci powinien mieć w sobie coś, co pozwoli dzieciom się z nim identyfikować i mieć w sobie jakieś poczucie humoru.

Najczęściej trafiały do mnie dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Potrzebowałam książki, do której mogłabym odsyłać rodziców z czystym sumieniem, że to jest i piękne estetycznie, i poprawnie metodycznie – wyznała „Matka” Pucia - Do mojego gabinetu przyszedł kiedyś przeuroczy chłopiec, który wyrażał swój zachwyt nad każdą rzeczą, którą mu pokazywałam. To właśnie jego miałam przed oczami, jak wymyślałam Pucia”.

Postać idealna

Według Zofii Staneckiej, autorki książek o przygodach Basi, bohater powinien być prawdziwy i przypominać sowich czytelników. Dzieci powinny uwierzyć w jego istnienie, być w stanie się z nim zidentyfikować lub zechcieć zaprzyjaźnić.

Jak zaczynam pracę, ja sama muszę uwierzyć, że to jest prawdziwa postać. Ja muszę się z nią zaprzyjaźnić, uwierzyć, że taka dziewczynka jak Basia naprawdę chodzi, naprawdę się wścieka.

Z jej opinią zgodził się Wojciech Widłak pisarz i „Tata” Pana Kuleczki, który podkreślił znaczenie przywiązania do postaci.

Ważne jest, żeby lubić swojego bohatera, żeby mieć z nim ciepłą relację. Mówię jako autor i jako czytelnik, ponieważ jeżeli ja lubię bohatera, to jest spora szansa, że czytelnicy też go polubią.

Zobacz też:

Dzieci z zespołem Downa: "Nie jesteśmy z innej bajki!"

Które z zabaw dla dzieci w przedszkolu są najciekawsze?

Domek dla lalek, który nauczy Wasze dzieci, jak się zachować w czasie pożaru

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości