Ulewanie u niemowlaka – co warto o nim wiedzieć?

niemowle na rekach u taty z ulanym mlekiem usmiecha sie
Fot. Anchiy / Getty Images
Jakie są skuteczne sposoby na ulewanie u niemowlaka? Co zrobić, jeśli maluch ulewa wodą przez nos? Czy normalne jest ulewanie u niemowlaka godzinę po jedzeniu?
  • Częste ulewanie u niemowlaka – kiedy do pediatry?
    • Ulewanie wodą u niemowlaka – czy to jest normalne?
      • Co na ulewanie u niemowlaka?
        • Ulewanie u niemowlaka – przyczyny

          Ulewanie u małych dzieci jest bardzo często występującym zjawiskiem, dlatego nie powinno niepokoić rodziców, jeśli pojawia się po jedzeniu i niezbyt często. Czasami jednak charakter ulewania jest taki, że opiekunowie maluszka zaczynają się niepokoić, czy aby na pewno z ich pociechą jest wszystko w porządku. Niepokoi ich np. ulewanie niemowlaka przez nos lub to, że dziecko ulewa, mimo że jest karmione piersią.

          Częste ulewanie u niemowlaka – kiedy do pediatry?

          Każdy niepokojący sygnał warto skonsultować z lekarzem pediatrą, ale należy też podkreślić, że ulewanie dotyczy większości maluszków i jest normalną sytuacją. Głównym powodem problemu jest to, że układ pokarmowy maleństwa nie jest jeszcze do końca rozwinięty, przez co może występować osłabienie zwieracza przełyku. Najczęściej sytuacja zaczyna się poprawiać, gdy dziecko ma już skończone 4 miesiące. Do tego momentu ulewanie jest całkowicie naturalną sytuacją.

          Zobacz także: Mleko następne w żywieniu niemowląt. Jak wybrać najlepsze?

          Płyn, którym ulewa dziecko, może mieć różny wygląd. Jeśli jest dokładnie taki sam jak pokarm naturalny czy mleko modyfikowane, to znaczy, że dziecko ulało jeszcze przed tym, jak jedzenie trafiło do jego żołądka. Płyn, którym ulewa dziecko, może mieć też specyficzny mocny zapach i zważoną konsystencję. Wtedy wiemy, że dziecko ulało mlekiem już wstępnie przetrawionym. Czasami niemowlaki ulewają wodą, która może być całkowicie przetrawionym pokarmem.

          Częste ulewanie u niemowlaka najczęściej mija wraz z upływem czasu, gdy jego układ pokarmowy dojrzewa, dziecko zaczyna siadać i spożywać coraz więcej stałych pokarmów.

          Ulewanie wodą u niemowlaka – czy to jest normalne?

          Niektórzy rodzice zauważają ulewanie u niemowlaka przez nos . Wtedy najczęściej jest to po prostu kilka kropel wody wyciekających z noska. Czy takie ulewanie jest niebezpieczne i wymaga konsultacji z lekarzem?

          Ulewanie nosem u niemowlaka jest związane z tym, że u tak małego dziecka pokarm z brzuszka, który najczęściej wydostaje się przez usta w trakcie ulewania, może też wydostawać się przez nosek. Natomiast woda jest po prostu strawionym mlekiem. Maluszek ją wydala, aby samodzielnie regulować ilość pokarmu znajdującego się w brzuszku. U dzieci, które są przepojone wodą, może to być też po prostu płyn, który wcześniej się im podało.

          Co na ulewanie u niemowlaka?

          Domowe sposoby na ulewanie u niemowlaka to przede wszystkim trzymanie dziecka przez dłuższy czas w pionie po każdym posiłku oraz zwracanie uwagi na to, by maluch jadł w spokoju i nie robił tego łapczywie, ponieważ wtedy razem z pokarmem połyka również powietrze. Istotne jest także kontrolowanie, czy płacz dziecka jest rzeczywiście związany z głodem, czy może z jakąś inną niezaspokojoną potrzebą. Nie należy podawać dziecku piersi lub butelki z mlekiem za każdym razem, kiedy zapłacze, ponieważ może to doprowadzić do przejedzenia. W brzuszku maluszka pojawi się zbyt wiele pokarmu, który później będzie musiał zostać wydalony w postaci ulewania lub nawet silnych wymiotów.

          Zobacz także: Brak apetytu u niemowlaka. Dlaczego nasze dziecko nie chce jeść?

          Jeśli zauważyłaś ulewanie u niemowlaka godzinę po jedzeniu , to znaczy, że dziecko powinno dłużej przebywać w pozycji pionowej po każdym posiłku oraz że należy zwrócić szczególną uwagę, aby za każdym razem mu się odbiło. W takiej sytuacji dobrze jest też zatroszczyć się o to, aby dziecko spało w pozycji z lekko uniesioną główką. W tym celu wystarczy podłożyć pod nogi łóżeczka kilka książek – z tej strony, z której dziecko zazwyczaj ma głowę.

          Ulewanie u niemowlaka – przyczyny

          Duże ulewanie u niemowlaka może być spowodowane przekarmianiem dziecka lub refluksem żołądkowo-przełykowym. Warto taką sytuację skonsultować z lekarzem pediatrą, który np. może zalecić wykonanie badania USG. To da nam lepszy obraz tego, co dzieje się w brzuchu maluszka. Jednak w większości przypadków mocne ulewanie u niemowlaka jest związane po prostu z tym, że dziecko „taką ma urodę”. Są maluszki, które nie ulewają wcale, i takie, które ulewają bardzo mocno i nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Wraz z zyskaniem przez dziecko kolejnych miesięcy problem samoistnie zniknie.

          Zobacz także:

          Zobacz film: Instrukcja obsługi malucha – karmienie piersią. Źródło: Dzień Dobry TVN

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości