Emigranci z Ukrainy o polskich urzędach: "Są dobrze poukładane". Co jeszcze im się podoba w naszym kraju?

Swoje życie związali z Polską, jednak powodów dla których się na to zdecydowali jest wiele. Dziś, Polska jest ich domem. Zobacz, za co emigranci z Ukrainy najbardziej cenią nasz kraj.

Polska od lat jest domem dla wielu Ukraińców. Tutaj żyją i pracują. Powody, dla których tu przyjechali bywają różne – studia, poszukiwanie lepszego życia czy ucieczka przed wojną. Wszystkich łączy to, że tutaj znaleźli swoje miejsce na ziemi. Często dostrzegają w naszym kraju więcej zalet, niż my sami.

Sąsiedzi z Ukrainy

Polacy i Ukraińcy to nie tylko sąsiedzi, ale i bratnie, słowiańskie dusze. W opinii tych, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy, można powiedzieć, że więcej nas łączy niż dzieli.

Nie bardzo widzę różnice, widzę więcej wspólnego

– wyznała zwyciężczyni 6. edycji „Mam Talent!”, Tetiana Galitsyna.

Artystka od niemal 6 lat mieszka z rodziną w Polsce, którą uważają za swój dom. Jak sama przyznała, na początku było im dość trudno, ponieważ nie znali języka, czuli się zagubieni i tęsknili za życiem, które zostawili za sobą na Ukrainie. Z czasem jednak udało im się wszystko poukładać, oddzielili przeszłość grubą kreską i zaczęli działać. Niedługo później uporali się ze wszystkimi napotkanymi trudnościami i teraz to Polska jest ich domem.

Polska to na pewno jest dom. Na początku było dość trudno, ale udało się i teraz mogę powiedzieć, że wszystko jest już super

– wyznała artystka.

Nowy dom

Z dużym entuzjazm wypowiada się o Polsce i Polakach Helen Mazanova, która prowadzi vloga o naszym kraju. Ona i jej mąż przeprowadzili się tu pod wpływem impulsu niemal 6 lat temu. Ich przyjazd do Polski miał być jedynie sześciomiesięcznym eksperymentem, ale dzięki spotkanym tu ludziom zmienili zdanie. Zamieszkali w Opolu, które szybko pokochali i postanowili osiedlić się tam na stałe. W Polsce podoba im się społeczność, mentalność ludzi i… urzędy.

Jak przyjdę do urzędu, wiem co muszę zrobić, znam swoje prawa i mogę załatwić swoje sprawy. Wiadomo, że czasami są kolejki, jakaś pani nie ma dobrego humoru, ale to nie moja wina. Jestem technikiem administracji i znam swoje prawa. Mogę wejść na stronę, sprawdzić czego potrzebuję, żeby przenieść swój pakiet dokumentów i załatwić swoje sprawy

– wyjaśniła Helen.

Prowadzony przez Helen kanał na YouTube miał z początku pomóc jej rodakom. We wrzucanych do sieci filmikach pokazywała, jak załatwić swoje sprawy i jak odnaleźć się po przeprowadzce do Polski. Z czasem jej vlog ewoluował i teraz pokazuje to, co dobrego widzi w Polsce i jak wygląda jej codzienne życie.

ZOBACZ: materiał o pochodzącej z Ukrainy Natalii Panchenko, która mieszka w Polsce od 10 lat. Na co dzień pracuje jako koordynatorka i producentka projektów, które promują kulturę jej kraju. Po wydarzeniach na Majdanie postanowiła wspomóc swoich rodaków i udziela pomocy tym, którzy walczą na wojnie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Nastolatek ważył 150 kg. Dzięki operacji schudł 55 kg: "Dostałem drugie życie"

Siostra Chmielewska zbiera na auta dla wspólnoty: "Mam nadzieję, że ludzie pomogą"

Cosplay. Nauczycielka muzyki, która tworzy imponujące kostiumy fikcyjnych postaci

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości