Jak położyć płytki krok po kroku? – instrukcja układania płytek

kładzenie płytek
Fot. krisanapong detraphiphat / Getty Images
Trendy się zmieniają, ale płytki to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w łazience czy nad blatem kuchennym. Układanie płytek może wydawać się zajęciem skomplikowanym i trudnym, jednak przy odpowiednim przygotowaniu, dobrej jakości materiałach i precyzji możemy położyć je sami. Od czego zacząć układanie płytek?

Bez względu na to, czy przed nami układanie płytek podłogowych czy ściennych, na początku czeka nas przygotowanie powierzchni. To gwarancja solidnie wykonanej pracy oraz zapobieganie pęknięciom lub uszkodzeniom płytek. Przede wszystkim układanie płytek zaczynamy od wyczyszczenia, osuszenia i odpylenia ścian lub podłogi . To idealny moment, aby sprawdzić, czy na podłożu nie ma uszkodzeń, pęknięć oraz nierówności, a jeśli takie występują, to należy je naprawić. W tym celu konieczne może być zaszpachlowanie szpar, a nawet wylanie wylewki samopoziomującej.

Jaki klej wybrać do układania płytek?

Płytki mocuje się za pomocą kleju lub zaprawy klejowej . Należy dobrać je odpowiednio do podłoża. Zaprawy o wysokich parametrach najlepiej sprawdzą się, gdy w grę wchodzi układanie płytek wielkoformatowych lub tych wykonanych z kamienia. Kleju o większej mocy potrzebować będziemy także w przypadku podłoża wykonanego z lastriko, drewnopochodnego lub na starych płytkach. Natomiast jeśli chodzi o układanie płytek na tarasie, to najlepsza będzie zaprawa mrozoodporna . Wybierając najlepszy klej lub zaprawę, trzeba pamiętać, że innego preparatu użyjemy do układania płytek klinkierowych, a innego do ceramicznych.

Zobacz także: „Robiąc remont, nie trzeba wywracać życia do góry nogami”

Układanie płytek na sucho – dlaczego jest ważne?

Zanim zaczniemy właściwe prace, dobrze jest najpierw zaplanować, jak ma wyglądać ułożenie płytek. Oczywiście w przypadku podłogi kwestia ta będzie łatwiejsza, bo możemy rozłożyć elementy i zobaczyć, jaki układ najbardziej nam odpowiada. Układanie płytek na ścianie jest trudniejsze , dlatego możemy powierzyć je fachowcom lub narysować układ poszczególnych elementów zanim zaczniemy kleić je do powierzchni. Jeśli chodzi o wzór, to mamy do wyboru kilka opcji. Możemy zdecydować się na układanie płytek w karo, podłużne elementy będą natomiast ciekawie wyglądały w formie jodełki, a kwadratowe, tworząc szachownicę.

Od czego zacząć układanie płytek?

Prace montażowe na podłodze najlepiej zacząć od środka pomieszczenia. Można w tym celu posiłkować się sznurkiem, który wyznaczy równo miejsce montażu. Innym sposobem jest układanie płytek podłogowych od frontowej ściany i kierowanie się w kierunku drzwi. Gdy w grę wchodzą płytki ścienne, to montaż prowadzimy od dołu do góry w przypadku okładania całych ścian i od góry do dołu, gdy wykładamy jedynie połowę ściany. Pamiętajmy, że płytki nie mogą ściśle do siebie przylegać i należy pozostawić pomiędzy nimi odstępy, które później wypełnimy fugą.

Zobacz także: Jak przetrwać remont bez kryzysu w związku?

Właściwe układanie płytek – klejenie na podłożach

Na powierzchnię ok. 1 m3 nakładamy klej lub zaprawę i przeciągamy po nim szpachelką ząbkowaną, która pozostawi poziome bruzdy. Przyciskamy pierwszą płytkę, zaczynając od rogu w przypadku układania płytek w kuchni lub łazience na ścianie. Zachowując odstęp, przyklejamy kolejny element i kolejny, aż pokryjemy całą powierzchnię zaprawą. Pomiędzy płytki wkładamy krzyżyki dystansowe , co pozwoli ułożyć poszczególne elementy w takiej samej odległości. Klej najlepiej usuwać na bieżąco podczas układania płytek zanim zastygnie. Co ważne, od czasu do czasu, należy sprawdzić poziomicą, czy powierzchnia jest równa i czy żadna płytka nie odstaje. Jeśli tak się stanie, to można uderzyć lekko w nią gumowym młotkiem. Następnie nakładamy kolejny m3 zaprawy i kontynuujemy układanie płytek ceramicznych lub gipsowych. Po zakończeniu wyjmujemy krzyżyki dystansowe (zanim klej lub zaprawa wyschnie) i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Układanie płytek na schodach, podłodze czy montaż płytek na balkonie przebiega w taki sam sposób, tylko na powierzchni płaskiej.

Zakończenie układania płytek – fugowanie

Na wyschnięcie kleju najlepiej zaczekać min. 24 godziny. Po tym czasie gumowym ściągaczem rozprowadzamy specjalną zaprawę do wypełniania szpar, czyli fugę. Narzędzie prowadzimy w różnych kierunkach, aby dokładnie wypełnić wszystkie spoiny. Nadmiar ścieramy z płytek za pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki zanim fuga zastygnie i stwardnieje. Wykończenie fug wykonuje się poprzez przetarcie jej gąbką. Fugi możemy wybrać z szerokiej oferty kolorystycznej , dzięki czemu dopasujemy jej odcień do płytek lub wręcz przeciwnie stworzymy oryginalny kontrast. Do kuchni lub łazienki możemy wybrać fugę o właściwościach przeciwgrzybicznych i przeciwpleśniowych. Warto dodatkowo zabezpieczyć rogi oraz kąty silikonem sanitarnym . Po zakończeniu prac, płytki należy wyczyścić – najlepiej wodą z dodatkiem detergentu, a następnie spłukać je czystą wodą.

Zobacz film: Dorota Szelągowska o remontach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości