Profilaktyka zdrowia

Jej obrazy pokazują walkę z epilepsją. "Potrafię ból przelać na płótno"

"Życie z epilepsją w tle"

Profilaktyka zdrowia

Jej obrazy pokazują walkę z epilepsją. "Potrafię ból przelać na płótno"

"Życie z epilepsją w tle"

Epilepsja to choroba, z którą w Polsce zmaga się ok. 400 tys. osób. Wśród nich jest Daria Łuksza, która pierwszego napadu dostała podczas snu. Miała wtedy 8 lat. Obecnie przy pomocy sztuki pokazuje swoje zmagania z padaczką. Poznajcie historię tej niezwykłej artystki. 

Co to jest epilepsja?

Daria Łuksza choruje na padaczkę lekooporną.

Epilepsja jest chorobą centralnego układu nerwowego, polegającą na pewnej dysfunkcji fal mikro elektrycznych, które są niezbędne do funkcjonowania mózgu

- wyjaśnił neurolog, lek. med. Marcin Nastaj.

Padaczka może przejawiać się między innymi niekontrolowanymi drgawkami całego ciała lub utratą przytomności.

Pierwszego napadu Daria Łuksza nie pamięta, ponieważ doszło do niego w czasie snu. Kolejny nastąpił, kiedy była w szkole. 

Czułam się dziwnie słabo. Pamiętam, że była przerwa i nagle dostałam napadu schodząc ze schodów. Uderzyłam się w ścianę głową i przyleciało mnóstwo dzieci i śmiały się ze mnie, że mnie wykrzywia i mam jakieś drgawki

- wspomina dziewczyna. 

Teraz już wie, kiedy nadchodzi atak padaczki. Stara się wówczas znaleźć jakieś ustronne miejsce, w którym może się położyć i przeczekać napad. Dzięki temu ma komfort, że nie wywołuje niezdrowej sensacji.

Z powodu padaczki lata w gimnazjum i szkole średniej nie były dla Darii łatwe, ponieważ koledzy dokuczali jej z powodu choroby. Epilepsja utrudnia jej również dorosłe życie. Ma problemy ze znalezieniem pracy i na razie nie kwalifikuje się do tego, aby starać się o prawo jazdy.

Nie mogę chodzić na imprezy, tam gdzie są mocne światła. Nie mogę zajść w ciążę bez planowania, ponieważ to będzie zagrażać życiu i dziecka, i mojemu

- powiedziała bohaterka naszego reportażu.

Na szczęście ma wsparcie w rodzinie, przyjaciółce i partnerze, który od razu zaakceptował to, że jest chora.

Daria już teraz się uspokoiła, dba o siebie, wychodzi na prostą. Z tego jestem dumny

- podkreślił jej tata, Adam Łuksza.

Daria Łuksza i jej niezwykłe obrazy

Daria Łuksza jest malarką i z tego się obecnie utrzymuje. Dzięki swoim obrazom dokumentuje doświadczenia z napadami padaczki. Jej prace odzwierciedlają między innymi to, co widzi i czuje w trakcie ataków.

Ludzie tego nie rozumieją, więc stwierdziłam, że to zobrazuję

- wyjaśniła artystka. Jak dodała, jej sztuka ma wielu fanów, którzy są pod wrażeniem tego, że potrafi swój ból przelać na płótno.

Więcej informacji o padaczce i jej leczeniu w Polsce znajdziecie w poniższej rozmowie z neurolog, prof. Marią Mazurkieiwcz-Bełdzińską.

>>> Zobacz także:

Pierwsza pomoc. Drgawki u dziecka

Padaczka – co to jest i jak udzielić pierwszej pomocy w czasie napadu?

Skąd bierze się padaczka i jak skutecznie ją leczyć?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
83
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0