Tuberoza wonna – opis, zastosowanie i uprawa gatunku

Tuberoza
Biswa1992 / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Tuberoza wonna jest mało znana w Polsce i nie jest uprawiana tak często, jak inne rośliny typowo ogrodowe. Jest jednak niezwykle ozdobna i może znajdować szerokie zastosowanie na działkach. Gdy chce się urozmaicić ogród i wprowadzić do niego oryginalne, rzadko spotykane rośliny, warto sięgnąć po tuberozę wonną. Jak wygląda uprawa tuberozy wonnej oraz czym charakteryzuje się ten gatunek?

Tuberoza wonna jest w polskim klimacie rośliną jednoroczną. Żeby cieszyć się pięknymi kwiatami, gatunek trzeba sadzić w ogrodzie każdej wiosny od nowa. Cebule nie mogą zimować w gruncie. Roślina pochodzi prawdopodobnie z Meksyku. Naturalne miejsce jej występowania jest znaczące głównie dlatego, że wpływa na sposób pielęgnacji rośliny. Jak uprawiać tuberozę wonną oraz jakie jest jej zastosowanie?

Tuberoza wonna – opis gatunku

Tuberoza wonna nie jest kwiatem zbyt znanym w Polsce, co tym bardziej powinno skłaniać doświadczonych ogrodników do jej uprawy. Roślina jest niezwykle dekoracyjna, kiedy zakwitnie, więc na pewno zwróci na siebie uwagę. Kwiat najczęściej można spotkać w Chinach, we Francji, w Indiach oraz na Hawajach, gdzie uprawiany jest na szeroką skalę nie tylko w formie ozdobnej rośliny ogrodowej.

Tuberoza wonna jest niezwykle pięknym kwiatem o charakterystycznym, intensywnym i przyjemnym zapachu. Ma podłużne, dość ostro zakończone liście, które mocno rozrastają się na boki. Roślina wytwarza liczne kremowobiałe kwiaty, które pojawiają się w lipcu i utrzymują się aż do września. Dorasta do 60–70 cm wysokości.

Tuberoza wonna – uprawa i pielęgnacja rośliny

Uprawa tuberozy wonnej może być dość trudna w polskim klimacie. Tylko przy prawidłowej pielęgnacji roślina zakwitnie. Cebule początkowo sadzi się do pojemników, a te z kolei umieszcza się w słonecznym i ciepłym pomieszczeniu. Można wysadzić je już w marcu, przy czym należy pamiętać, że nawet niewielki przymrozek może nieodwracalnie uszkodzić roślinę. Ziemię w pojemnikach z cebulami należy regularnie nawozić i często podlewać.

Cebule tuberozy nie powinny być umieszczane zbyt głęboko w podłożu, ponieważ w połączeniu z ich powolnym kiełkowaniem może to doprowadzić do sytuacji, w której roślina nie zdąży wypuścić kwiatów przed pierwszymi jesiennymi mrozami.

Sadzonki można umieścić w gruncie dopiero w maju, kiedy temperatura na zewnątrz już się ustabilizuje i tuberoza nie będzie narażona na przemarznięcie. Rośliny nie trzeba sadzić na rabatach, można umieścić ją także w donicach lub wraz z pojemnikiem wystawić na taras czy balkon. Tuberoza wonna jest niezwykle dekoracyjna i będzie się ładnie prezentować także na parapetach w mieszkaniach. Po przesadzeniu kwiatów z pojemników warto ponownie zasilić podłoże, w którym ma rosnąć tuberoza, odpowiednio dobranym nawozem do roślin kwitnących.

Ze względu na to, że tuberoza wonna pochodzi z ciepłego i słonecznego kraju, jakim jest Meksyk, należy zapewnić jej warunki uprawy maksymalnie zbliżone do naturalnych. Z powodu dużych różnic w klimacie praktycznie niemożliwe jest otrzymanie cebulek z domowej hodowli, o ile nie ma się do dyspozycji ogrzewanej szklarni, w której rośliny mogłyby znajdować się przez cały rok. Gatunek nie jest mrozoodporny i nie ma możliwości przezimowania cebul w gruncie.

Tuberoza wonna potrzebuje stanowiska z bezpośrednim dostępem do promieni słonecznych, nie może być jednak sadzona w miejscach wyjątkowo nasłonecznionych, w których mogłoby dojść do poparzenia liści rośliny lub szybkiego wysychania kwiatów. Lubi glebę próchniczą, żyzną i umiarkowanie wilgotną. Wymaga systematycznego podlewania, nie może być ono jednak zbyt obfite. Podmokła ziemia jest tak samo niebezpieczna dla rozwoju rośliny, jak zbyt suche podłoże.

Tuberoza wonna – zastosowanie

Tuberoza wonna nadaje się do sadzenia na rabatach w ogrodzie lub do uprawy doniczkowej. Najpiękniej prezentuje się w grupach po 6–10 sztuk, może być jednak sadzona również w towarzystwie innych roślin o podobnych preferencjach co do stanowiska i podłoża. Jako roślina kwitnąca dobrze wygląda w bezpośrednim sąsiedztwie traw ozdobnych, ładnie wyróżnia się także sadzona na ich tle.

Tuberoza wonna może być również uprawiana dla tworzenia ciekawych kompozycji kwiatowych. Może być wykorzystywana jako kwiat cięty.

Tuberoza wonna, tak jak inne gatunki tuberozy, jest często używana jako składnik olejków eterycznych. Dzięki swojemu intensywnemu zapachowi stanowi niezwykle cenny surowiec stosowany do produkcji perfum. Zapach, który pozostawia, jest niezwykle trwały i kojarzy się z aromatem owoców cytrusowych, konwalii oraz jaśminu.

Zobacz wideo: Domowe olejki eteryczne

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Oto prawdziwi miłośnicy roślin. "Każda jest moim małym dzieckiem"

Róże parkowe – uprawa, przycinanie, pielęgnacja. Jakie odmiany róży parkowej sadzić w ogrodzie

Kalia doniczkowa – uprawa i pielęgnacja. Czy można zrobić bukiet ślubny z kalii?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości