Domowe sposoby

Trzy sprawdzone sposoby na usuwanie plam z białych ubrań

kobieta z plamą

Fot. moodboard / Getty Images

Domowe sposoby

Trzy sprawdzone sposoby na usuwanie plam z białych ubrań

kobieta z plamą

Fot. moodboard / Getty Images

Koszulki, koszule, żakiety czy spódnice w białym kolorze dodają stylizacji lekkości i klasy. NIe trzeba rezygnować z ich noszenia z obawy przed zabrudzeniami. Wywabianie plam z białych ubrań nie należy do zadań łatwych, jednak jest możliwe.

Plamy na białych ubraniach to spore wyzwanie. Zabrudzona koszula, zaplamiona biała spódnica, żółte ślady od potu – na białym materiale wszystkie plamy wydają się bardzo intensywne. Dodatkowo często zdarza się, że nie znikają nawet po praniu, a wtedy wydaje się, że nie pozostaje nic innego, jak rozstać się z ubraniem. Trudne plamy na białych ubraniach można jednak skutecznie usunąć, wykorzystując domowe sposoby.

Więcej:

Żółte plamy na białych ubraniach? 3 sprawdzone sposoby

Żółte plamy na białych ubraniach pojawiają się często. Najczęściej powstają z potu oraz antyperspirantów. Niestety po praniu nie zawsze znikają. Czy trzeba wtedy rozstać się z eleganckim ubraniem? Absolutnie nie. Zanim wyląduje ono w koszu na śmieci, można wypróbować domowe sposoby na walkę z plamami. Są niezwykle skuteczne, a często je lekceważymy, mając pewność, że jeśli reklamowany środek nie poradził sobie z zabrudzeniami, to dla ubrania nie ma już ratunku. Tymczasem domowe sposoby na usuwanie trudnych plam z ubrań są bardzo skuteczne i tanie. Jak pozbyć się żółtych plam na białych ubraniach?

Wykorzystaj naturalny wybielacz

Aby pozbyć się żółtych plam z białych ubrań, najczęściej sięga się po powszechnie dostępne wybielacze lub inne chemiczne środki przeznaczone do wywabiania. Jednak istnieje ryzyko, że zniszczą ubranie, zwłaszcza przy bardzo delikatnych tkaninach. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnego wybielacza. Jak go zrobić? Wystarczą trzy składniki: soda, sól i ocet. Ewentualnie, dla wzmocnienia efektu, można dodać odrobinę wody utlenionej.

  • Krok pierwszy: przygotować wrzątek i ocet w stosunku 2:1 i zamoczyć w nim zabrudzony, biały materiał. Pozostawić na ok. 15 minut.
  • Krok drugi: przygotować szklankę sody oczyszczonej, łyżkę soli i łyżkę wody utlenionej. Wszystko dokładnie wymieszać.
  • Krok trzeci: wyciągnąć zabrudzone ubranie z wody z octem, delikatnie wykręcić. W miejsca plam wmasować przygotowaną mieszankę z sody oczyszczonej, soli i wody utlenionej. Pozostawić na kilka minut.
  • Krok czwarty: ubranie przepłukać w letniej wodzie, a następnie uprać tak jak zawsze.

Na żółte plamy biały ocet

Jak usunąć żółte plamy od potu na białych ubraniach? Do tego celu można wykorzystać biały ocet, który nie tylko skutecznie usuwa plamy, ale również dezynfekuje. Białego octu najlepiej używać na świeże plamy. Wystarczy rozcieńczyć połowę szklanki w litrze ciepłej wody i pozostawić w tym roztworze zabrudzony materiał na pół godziny. Po wyciągnięciu ubranie trzeba normalnie wyprać. Po plamie nie powinno być śladu. Jeżeli żółte plamy pod pachami na białych ubraniach nie są świeże, może okazać się, że procedurę wywabiania plam białym octem trzeba będzie powtórzyć.

Zobacz także: Jak dobrze i szybko umyć okna?

Cytryna – jej także można zaufać

Wśród naturalnych wybielaczy szczególne miejsce zajmuje cytryna. Ten owoc przydatny jest do czyszczenia zabrudzeń na rękach, meblach, ale również na ubraniach. Cytryna doskonale radzi sobie z trudnymi plamami na białych ubraniach. Pierwszym sposobem na wykorzystanie soku z cytryny do wybielania jest polanie sokiem z cytryny bezpośrednio plamy na ubraniu. Po upływie około trzydziestu minut ubranie należy przepłukać i wyprać z proszkiem do prania. Drugi sposób polega na wykorzystaniu całej cytryny. Po jej dokładnym umyciu należy pokroić ją w plasterki i wrzucić do miski z ciepłą wodą. Ubranie moczyć około trzydziestu minut. Następnie trzeba je klasycznie wyprać, używając proszku do prania. Sok z cytryny wybiela, zabija bakterie i likwiduje przykry zapach.

Żółte plamy pod pachami na białych ubraniach to duży problem wielu ludzi. Powyższe sposoby umożliwiają jednak szybkie pozbycie się uciążliwych plam, dzięki czemu noszenie białych rzeczy nie będzie już wiązało się ze strachem. Domowe sposoby i wiele składników, które często mamy pod ręką w każdym domu, mogą skutecznie usunąć nieestetyczne żółte plamy z białych ubrań. Oczywiście skuteczność tego typu metod zależy od jakości materiału, rodzaju zabrudzenia oraz tego, czy plama jest świeża. Jeżeli plama nie zniknie po pierwszym praniu, czynność należy powtórzyć. Warto wypróbować domowe sposoby, zanim wyrzuci się dobrej jakości część garderoby.

Zobacz film: Wielofunkcyjne ubrania dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
90
13
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
01.07.2021
Paweł
przygotować szklankę sody oczyszczonej, co to znaczy? ile łyżek sody do tej szklanki wsypać? z wodą?