Newsy

Od kiedy otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne? Premier ogłosił trzeci etap znoszenia ograniczeń

Mateusz Morawiecki

x-news

Newsy

Od kiedy otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne? Premier ogłosił trzeci etap znoszenia ograniczeń

Mateusz Morawiecki

x-news

Premier Mateusz Morawiecki podał szczegóły dotyczące wprowadzania trzeciego etapu znoszenia obostrzeń. Od 18 maja mogą zacząć działać m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne. - Częściowo otwarte zostaną usługi gastronomiczne, bary i kawiarnie. Zachęcamy do otwierania ogródków - powiedział szef Rady Ministrów.

Właściciele salonów fryzjerskich odetchną z ulgą

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 18 maja 2020 r. mogą zacząć działać salony fryzjerskie i kosmetyczne - jednak tylko przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski poprosił również, aby z klientami umawiać się na daną godzinę, aby nie musieli czekać w lokalu.

Powrót do restauracji

Częściowo otwarte zostaną usługi gastronomiczne, bary i kawiarnie, jednak przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych:

  • limit osób w lokalu to jedna osoba na 4 m2,
  • po każdym kliencie pracownicy muszą zdezynfekować stolik
  • między stolikami muszą być zachowane 2 m odległości,
  • kucharze oraz obsługa lokalu gastronomicznego muszą nosić maseczki i rękawiczki. 

Zmiany w komunikacji

W tym samym czasie zostaną również zwiększone limity pasażerów w komunikacji miejskiej. Zgodnie z nowymi regułami zapełnionych może zostać 30 proc. wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu.

Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów. Jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów

- powiedział premier.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Zmiany dotyczą także placówek oświaty, w których od kilku tygodni prowadzone są zajęcia online.

Bez wysiłku uczniów i rodziców kształcenie nie przyniosłoby efektów, ale nie wszystko da się przekazać zdalnie. Dlatego stopniowo umożliwimy przejście do zajęć praktycznych i odbycie zajęć w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa krócej

- powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski i dodał:

Od 18 maja umożliwimy odbywanie zajęć wychowawczych i specjalistycznych dla dzieci wymagających szczególnej opieki

Od 18 maja działalność mogą wznowić także schroniska młodzieżowe. W niewielkich grupach w najbliższym czasie będzie można wracać do zajęć artystycznych.

Ponadto, od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich. Natomiast od 1 czerwca takie możliwości będą mieli wszyscy uczniowie.

Jak dodał minister oświaty, wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasisty i maturalnego są nadal w przygotowaniu i będą podane do wiadomości za kilka dni.

Czwarty etap znoszenia obostrzeń

W ostatnim stadium znoszenia rygorów rząd planuje udostępnienie salonów masażu i solariów, umożliwienie działania siłowni, klubów fitness, teatrów i kin.

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
79
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0