Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć?

Kobieta w ciąży rozmawia przez telefon
Fot. GettyImages / Zinkevych
Czym różni się pierwszy trymestr ciąży od drugiego i trzeciego? Dlaczego w ogóle zastosowano taki podział? Który trymestr ciąży jest najważniejszy i na co trzeba uważać w każdym z nich? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

1., 2. i 3. trymestr ciąży to wyjątkowe okresy w życiu każdej kobiety. Podczas każdego trymestru mogą pojawiać się inne dolegliwości ciążowe. Niektóre z nich są zupełnie naturalne, a z innymi warto zgłosić się do lekarza.

Podział ciąży na trzy trymestry został stworzony także po to, by lekarze mogli sprawdzić, czy dziecko w łonie matki rozwija się prawidłowo względem aktualnego wieku płodowego. Dodatkowo w każdym trymestrze ginekolodzy będą zalecać wykonanie innych badań diagnostycznych, które pozwolą przejść całą ciążę bez większych kłopotów.

1. trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży trwa do 13. tygodnia. Jest to okres wyjątkowy, ponieważ to właśnie wtedy zdecydowana większość kobiet dowiaduje się, że nosi w sobie nowe życie. Wczesna ciąża to zazwyczaj także najtrudniejszy czas, ponieważ pojawiają się wyjątkowo nieprzyjemne objawy, jak nudności, wymioty, ciągłe zmęczenie czy zaparcia. Kobieta zauważa u siebie częstsze oddawanie moczu oraz tzw. zachcianki. Na szczęście w większości przypadków powyższe dolegliwości samoczynnie mijają wraz z upływem pierwszego trymestru.

Pierwszy trymestr to także czas, w którym kobieta zaczyna zgłębiać swoją wiedzę o ciąży, porodzie i macierzyństwie. Dowiaduje się na przykład o tym, że pewnych potraw nie powinna jeść i że musi unikać solarium, gorących kąpieli czy sauny. Początkowo może jej się wydawać, że tych zakazów jest za dużo, ale czego nie robi się dla dobra dziecka?

W pierwszym trymestrze ciąży należy udać się do ginekologa nie tylko w celu potwierdzenia ciąży, ale również wykonania wielu podstawowych badań.

2. trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży kończy się w 26. tygodniu. Jest to zdecydowanie spokojniejszy czas, w którym kobieta może poczuć się o wiele lepiej. Bardzo często zaczyna też piękniej wyglądać – wręcz promienieje.

W tym trymestrze może zacząć się szybsze przybieranie na wadze, przez co przyszłe mamy coraz częściej myślą o zmianie zawartości swojej garderoby na wygodniejszą i większą. W drugim trymestrze można też poczuć ruchy dziecka i jeśli ma się taką ochotę, to także poznać jego płeć podczas badania USG u ginekologa. Trzeba jednak wiedzieć, że ten trymestr to nie tylko same przyjemności. To także czas pewnych dolegliwości. Przede wszystkim następuje osłabienie motoryki jelit, co może doprowadzić do częstych zaparć. Wiele kobiet narzeka także na zgagę, która atakuje je przede wszystkim w nocy i nad ranem. Na szczęście są na to skuteczne naturalne metody, jak np. spożycie garści migdałów, wypicie szklanki mleka czy zjedzenie czegokolwiek rano jeszcze przed wstaniem z łóżka.

W drugim trymestrze ciąży lekarze wysyłają pacjentkę na kontrolne badania moczu oraz zalecają, by dbała o swój kręgosłup. Dodatkowo przeprowadzają test obciążenia 75 g glukozy.

3. trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży upływa pod znakiem oczekiwania na narodziny dziecka. Wtedy kobiety chcą poświęcić więcej czasu na przygotowanie się do przywitania maluszka na świecie. Kompletują wyprawkę, aranżują pokoik czy wybierają imię.

Trzeci trymestr to także moment największych zmian w wyglądzie zewnętrznym kobiety. Zaczyna ona coraz bardziej przybierać na wadze, mogą pojawić się rozstępy, miednica się rozszerza, a piersi jeszcze bardziej rosną. Czasami nawet dochodzi do zwiększenia rozmiaru stopy, co jest niekomfortowe szczególnie wtedy, gdy dodatkowo pojawiają się obrzęki.

W trzecim trymestrze wykonuje się szereg badań potrzebnych przed porodem, np. posiew z dróg rodnych. Dodatkowo kieruje się kobietę na KTG, które należy przeprowadzić przynajmniej kilkukrotnie.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: który trymestr ciąży jest najważniejszy? Każdy jest wyjątkowy i istotny, choć warto podkreślić, że w pierwszym trymestrze dochodzi do najczęstszych poronień, dlatego pod tym względem należy na siebie najbardziej uważać. Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna unikać stresu, dużo odpoczywać i dbać o swoją codzienną dietę, dodatkowo przyjmując odpowiednie witaminy.

Zobacz także: Uzależnione od ciąży?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości