Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jak wybrać najlepszą szkołę?

Zobacz film: Jaką przyjąć strategię przy wyborze szkoły? Źródło: Dzień Dobry TVN.
Trwa rekrutacja 2019 do szkół ponadpodstawowych. Ponad 700 tys. absolwentów ósmych klas szkół podstawowych oraz trzecich klas gimnazjalnych weźmie w niej udział. Jak ułatwić sobie to zadanie? Czym kierować się przy wyborze szkoły średniej? Jak wybrać najlepszą szkołę?

Rekrutacja trwa do 20 maja

Wybór nowej szkoły przez nastolatka nie należy do najprostszego. Absolwenci nie mają dużo czasu, ponieważ tygodniowa rekrutacja już się rozpoczęła i potrwa do 20 maja. W tym czasie należy dokonać wyboru i złożyć należytą dokumentację.

Rekrutacja do szkół rozpoczęła się wczoraj i zakończy w poniedziałek o godz. 15:00. W tym czasie trzeba podjąć decyzję, która szkoła jest wymarzona. Jest to wybór kilku możliwości. W tym roku nie ma ograniczonej ilość pozycji szkół do której absolwent może aplikować. Warto więc pomyśleć o dużej rozbieżności. 

- mówi ekspertka edukacyjna Edyta Plich.

Młodzi ludzie o wynikach tej rekrutacji dowiedzą się 16 lipca. Dla tych, którzy nie dostaną się do żadnej z wybranych przez siebie szkół, przewidziany jest drugi termin - rekrutacja uzupełniająca. Ta zostanie rozstrzygnięta dopiero 28 sierpnia. 

Progi do szkół ponadpodstawowych

W tegorocznej rekrutacji biorą udział dwa roczniki uczniów: absolwenci gimnazjów oraz osoby kończące ósmą klasę szkoły podstawowej co oznacza, że o miejsca w szkołach ponadpodstawowych będzie musiało walczyć prawie dwa razy więcej uczniów niż w latach poprzednich. Wiąże się to z podniesieniem progów placówek.

W tym roku jest dużo więcej uczniów, ale jest również inny system tworzenia nowych klas. W związku z tym należy wziąć pod uwagę kilka szkół, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że uczeń nie dostanie się do placówki, którą uważa za ważną.

- dodaje ekspertka. 

Jak wybrać najlepszą szkołę?

W tym trudnym wyborze uczniom pomagają zarówno ogólnodostępne rankingi, jak również opinie znajomych. Jedni decydując się na daną placówkę edukacyjną sugerują się poziomem nauczania, dla innych najważniejsza jest lokalizacja szkoły. 

"Punktem wyjścia zazwyczaj jest ranking. Pod uwagę głównie powinniśmy brać jednak zainteresowania dziecka. Ważne jest to jaka atmosfera panuje w szkole, ponieważ jest wiele takich, które są niezwykle stresujące. Nauczyciele uważają, że uczniowie muszą się dużo uczyć - często przepytują uczniów, stawiają słabe oceny. Niektórzy nie wstrzymują takiego tempa.

Niezwykle ważne jest poszerzanie pasji i kompetencji dziecka, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić stronę internetową placówki i zobaczyć w czym dana szkoła się specjalizuje - na jakie dyscypliny naukowe kładzie największy nacisk. 

Jak wygląda proces rekrutacji krok po kroku?

Dziecko, które podjęło decyzję o przyszłej szkole i profilach kształcenia, jest zobowiązane do wypełnienia specjalnego wniosku, który w wersji papierowej należy dostarczyć do szkoły ponadpodstawowej pierwszego wyboru. Termin jego złożenia mija 20 maja. Kolejnym obowiązkowym działaniem będzie konieczność dostarczenia oryginału świadectwa

Po zakończonej rekrutacji, osoby chcące z różnych przyczyn zmienić swój wybór będą miały taką możliwość. Przewidziany został dodatkowy, ostateczny termin na wszelkie poprawki, który potrwa od 17 do 19 czerwca

To będzie ważny czas, ponieważ wtedy uczniowie otrzymają wyniki z egzaminu. Teraz jedynie są w stanie je założyć. Po ich odebraniu będą mogli dokonać weryfikacji wybranej przez siebie szkoły i obiektywnie ocenią swoje szanse.

- mówi Edyta Plich - z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży.

Więcej: 

podziel się:

Pozostałe wiadomości