Tradycyjna świąteczna kuchnia, ale w wersji fit

W kuchni Dzień Dobry TVN gotuje dziś Piotr Kucharski. Nasz kucharz przygotował typowe świąteczne potrawy, ale w nieco lżejszej wersji. Co powiecie na sernik na spodzie z kaszy gryczanej?

Śledzik

Składniki:

3 łyżki miodu wielokwiatowego

1 łyżka przyprawy piernikowej

świeżo mielony pieprz

5-6 łyżek śmietany

Marynowany imbir

400 g śledzi z oleju

100 g pumpernikla

1 kwaśne jabłko

Sok z cytryny

1 szalotka

Sposób przygotowania:

Śmietanę wymieszać z mielonym pieprzem, odstawić. Pumpernikiel drobno zmielić i wymieszać z przyprawą do pierników. Śledzia dokładnie osuszyć na ręczniku papierowym. Od strony skóry posmarować miodem i posypać rozdrobnionym pumperniklem żeby przykleił się do miodu. Jabłko i szalotkę obrać i pokroić w kostkę, wymieszać i przyprawić pieprzem. Śmietanę wylać na półmisek, na wierzchu ułożyć śledzie, posypać jabłkiem z szalotką oraz udekorować marynowanym imbirem.

Pierogi ze smażonymi boczniakami i chrupiącą kiszoną kapustą

Składniki:

400 g mąki pszennej typ 450

200 g kiszonej kapusty

400 g boczniaków

Klarowane masło

Ciasto:

4 duże jajka

Sól i pieprz

Farsz:

60 g suszonych podgrzybków

50 g orzechów laskowych

400 g kiszonej kapusty

1 marchewka

Sól i pieprz

1 cebula

Masło

Sposób przygotowania:

Kiszoną kapustę ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika ustawionego na 100ºC i suszyć aż kapusta będzie chrupiąca. Boczniaki pokroić na duże kawałki i przesmażyć na maśle.

Farsz:

Grzyby namoczyć i ugotować do miękkości. Kapustę ugotować do miękkości. W garnku podsmażyć posiekaną cebulę i startą marchewkę. Dodać posiekane orzechy. Dodać pokrojone drobno grzyby i kapustę. Przesmażyć wszystko razem i wystudzić. Doprawić solą i pieprzem.

Ciasto:

Mąkę połączyć z jajkami 2 szczyptami soli i pieprzu. Zagnieść przez kilka minut aż uzyskamy elastyczne ciasto. Ciasto przykryć i odstawić na chwilę. Rozwałkować, wyciąć krążki, nałożyć farsz i zlepić i ugotować.

Pierogi podawać ze smażonymi boczniakami i suszoną kiszoną kapustą.

Sernik gryczany

Składniki:

Spód:

200 g mąki gryczanej niepalonej

100 g zimnego masła

50 g cukru

1 żółtko

sól

Masa serowa:

1 łyżeczka esencji migdałowej

100 g kaszy gryczanej palonej

skórka otarta z pomarańczy

100 ml śmietany kremówki

600 g tłustego twarogu

700 ml mleka

100 g masła

200 g cukru

4 jajka

Sposób przygotowania:

Zimne masło posiekać nożem z mąką, cukrem i solą, aż powstanie coś przypominającego kruszonkę. Dodać żółtko i używając noża wymieszać wszystko razem na jednolitą masę. Szybko zagnieść rękami w kulę, można też zrobić to robotem kuchennym. Zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 30 minut. Kaszę gryczaną przepłukać pod bieżącą wodą, przełożyć do garnka, zalać mlekiem i gotować na wolnym ogniu, pod przykrywką, aż się rozgotuje (30–40 minut). Zmiksować kaszę z mlekiem na gładką masę. Ustawić piekarnik na temperaturę 180ºC. Kruche ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować i ułożyć w natłuszczonej tortownicy (o średnicy 22 cm). Wstawić do piekarnika i piec 12–14 minut. Wyjąć ciasto i ustawić temperaturę w piekarniku na 120°C. Oddzielić żółtka od białek. Ser zmiksować blenderem z masłem, ekstraktem migdałowym, cukrem, żółtkami, śmietaną i skórką pomarańczową. Na końcu dodać zmiksowaną kaszę gryczaną, wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i – dodając porcjami – delikatnie wymieszać z masą serową. Masę serową wylać na podpieczony spód. Wstawić z powrotem do piekarnika. Piec 2 godziny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości