Hobby

Torba fotograficzna - co wybrać: plecak, pas czy kamizelkę?

Torba fotograficzna

Fot. Aliyev Alexei Sergeevich / Getty Images

Hobby

Torba fotograficzna - co wybrać: plecak, pas czy kamizelkę?

Torba fotograficzna

Fot. Aliyev Alexei Sergeevich / Getty Images

Sprzęt fotograficzny to wydatek rzędu kilku - kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego powinien być bezpiecznie transportowany i chroniony przed uszkodzeniem. Aby zmieścić lustrzankę, dwa-trzy obiektywy, lampę błyskową i akcesoria musimy kupić właściwą torbę fotograficzną.

  • Torba fotograficzna - na co zwrócić uwagę?
  • Torba fotograficzna, plecak albo inne
  • Torba fotograficzna damska


Zobacz też: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?


Jedni wolą plecaki, inni torby, a jeszcze inni preferują pasy biodrowe czy kamizelki. Zanim dokonamy wyboru i zdecydujemy się na zakup, powinniśmy wiedzieć, w jakich warunkach będziemy pracować z naszym sprzętem fotograficznym i na podstawie własnych preferencji dopasować najlepszy zestaw. Torba fotograficzna powinna być duża , wygodna i wykonana z trwałych materiałów. Wybór jest bardzo szeroki: od praktycznego bagażu, sprawdzającego się w terenie, po damskie torby fotograficzne , wykonane ze skóry, charakteryzujące się klasyczną elegancją.

Torba fotograficzna - na co zwrócić uwagę?

Mając do dyspozycji sprzęt do fotografowania za kilka tysięcy złotych, musimy być pewni, że podczas przenoszenia czy transportu nie dostanie się do niego ani kurz, ani deszcz. Torba fotograficzna powinna również w jak największym stopniu minimalizować mechaniczne wstrząsy, na które narażony jest nasz sprzęt. Tkanina, z jakiej wykonana jest torba, musi być gładka, dzięki czemu będzie bardziej odporna na przenikanie brudu. Podczas szukania nowej torby na aparat fotograficzny warto zwrócić uwagę, jakiej grubości są jej ścianki. Będzie to miało bowiem zasadniczy wpływ na jej wytrzymałość. Warstwa ochronna nie powinna być jednak zbyt gruba, aby torba nie była nieporęczna. Jak to wszystko połączyć w całość, kiedy pracujemy np. jako terenowy fotoreporter, a zdjęcia trzeba wykonywać w trudnych warunkach atmosferycznych? Większość toreb na sprzęt fotograficzny posiada pokrowce chroniące przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi - piaskiem, kurzem, słońcem, deszczem czy śniegiem. Porządna torba fotograficzna jest wzmocniona podwójnym suwakiem dookoła głównej pokrywy i specjalną klamrą. Przydatne też są antypoślizgowe ramiączka, utrudniające ześlizgiwanie się zapakowanego zestawu do fotografowania. Ceny markowych toreb fotograficznych zaczynają się od ok. 200 złotych i mogą sięgać nawet 1000 złotych.

Torba fotograficzna, plecak albo inne

Aparat spakowany, obiektyw też jest na swoim miejscu, do tego filtry, lampa błyskowa, zapasowe baterie, karty pamięci - wszystkie pozycje na kartce z długą listą sprzętu zostały wykreślone. Całość zmieściła się do przestronnego plecaka, plan na studyjną sesję zdjęciową również jest gotowy. No właśnie, pakując cały swój zestaw fotograficzny do plecaka, który jest wygodny i nie obciąża bardzo kręgosłupa, musimy mieć świadomość, że na bieżąco dostęp do naszego sprzętu będzie utrudniony. Trudno co chwilę sięgać do plecaka, chcąc wymienić baterię czy kartę pamięci. Dlatego plecak idealnie nadaje się do przewożenia większych ilości sprzętu z miejsca na miejsce, ale nie gwarantuje szybkie dostępu do niego. W takich przypadkach sprawdza się duża torba fotograficzna na ramię. Wówczas, pracując w terenie jako fotoreporter lub fotografując przyrodę, szybko możemy sięgać po sprzęt, który znajduje się pod ręką. Wówczas wymiana obiektywu czy zmiana karty pamięci zajmuje tylko chwilę. Zawodowi fotoreporterzy używają również pasów na biodra z komorami różnej pojemności, gdzie lokują swój sprzęt fotograficzny . Przydaje się on, kiedy musimy być super mobilni i mieć ułatwiony dostęp do zapasowych części. Podobne funkcje pełnią bardzo pakowne, wyposażone w mnóstwo kieszeni kamizelki, często wykorzystywane przez profesjonalnych fotoreporterów.

Torba fotograficzna damska

Poza dbałością o bezpieczeństwo sprzętu fotograficznego i wygodę fotografa, dochodzi jeszcze jeden element - elegancja. Na rynku funkcjonują firmy projektujące designerskie damskie torby fotograficzne o różnych wzorach i ponadczasowym kroju. Torby są projektowane przez kreatywnych profesjonalistów, a wykonane ręcznie z wysokiej jakości materiałów. Poza efektownym wyglądem, spełniają swoje podstawowe zadanie, czyli chronią sprzęt fotograficzny. W tym celu wyposażone są w specjalne podkładki ochronne. Ceny tego rodzaju toreb kształtują się w przedziale od 300 do 3 tysięcy złotych. W ofercie rynkowej możemy znaleźć zarówno niewielkie torebki na aparaty kompaktowe, jak i pojemne torby, które pomieszczą lustrzankę wraz z kilkoma obiektywami. Większość z nich odporna jest na zabrudzenia i warunki atmosferyczne. Niektóre firmy poszły jeszcze dalej, projektując damskie torby fotograficzne o wyglądzie zwykłej torebki, które po wyjęciu wkładu zabezpieczającego sprzęt, można wykorzystywać do załatwiania codziennych sprawunków.

Zobacz film: Zdjęcia obrabiane cyfrowo, źródło: Dzień Dobry TVNCo sądzisz o tym artykule?
88
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0