Topologia sieci komputerowej – jak wygląda i jakie wyróżniamy rodzaje?

Miasto nocą schemat sieci
Fot. Busakorn Pongparnit / Getty Images
Topologia sieci komputerowej to, mówiąc innymi słowami, układ połączeń sieciowych komputerów. Podłączone do wspólnej sieci komputery na podstawie określonej typologii sieci komputerowej udostępniają między sobą dane. Sprawdzamy, co to jest topologia sieci, co oznacza i z czym się wiąże.

Topologie sieci komputerowych dzielimy na kilka rodzajów. Najpopularniejszym układem topologii sieci komputerowej jest model gwiazdy, w którym komputery skomunikowane są ze sobą za pomocą serwera, pełniącego funkcję węzła centralnego. Chcąc jak najlepiej połączyć komputery w biurze lub w domu, warto nie tylko wiedzieć, co to jest topologia, ale także sprawdzić, która topologia sieci komputerowej jest najszybsza, a która najbezpieczniejsza.

Co to jest topologia sieci komputerowej?

Istnieje wiele rodzajów sieci komputerowych. Pod względem objętościowym do najmniejszych rodzajów sieci należy sieć LAN (ang. Local Area Network ), czyli lokalna sieć komputerowa . Sieciami średniej wielkości jest MAN – sieć miejska, a także duże modele sieci WAN, skomunikowane satelitarnie i zdolne uzyskać stabilny przepływ danych z jednego komputera do komputera zlokalizowanego nawet na innym kontynencie. Bez względu jednak na typ sieci, zawsze mamy do czynienia z konkretną topologią sieci komputerowej . W niniejszym artykule skupimy się przede wszystkim na odpowiedzi na pytanie, co to jest topologia oraz przedstawieniu przykładowych układów topologii sieci komputerowych, które można stworzyć w sieci LAN, a więc takiej sieci, którą dosłownie każdy może uruchomić u siebie w domu lub w pracy!

Zobacz film: Uważajmy w sieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to jest topologia sieci komputerowych? Topologia sieci komputerowych to rodzaj układu połączeń urządzeń, które tworzą sieć komputerową . Każda topologia sieci komputerowej składa się z następujących urządzeń:

· Serwerów , czyli komputerów o bardzo dużej mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnej. Parametry serwerów bezpośrednio przekładają się na funkcjonowanie (i szybkość działania) każdej sieci. Serwery pełnią zwykle nadrzędną funkcję w topologiach sieci komputerowych.

· Hosty – komputery sieciowe, które wchodzą w skład danej topologii sieci komputerowej, które w ramach tej sieci mogą dzielić ze sobą dane.

· Nośniki transmisyjne – w zależności od technologii połączenia będą to np. popularne kable Ethernet, a w przypadku połączeń bezprzewodowych fale radiowe lub światłowodowe.

· Software sieci, czyli wszelkie oprogramowanie, które służy do jej obsługi.

· Pozostały sprzęt sieciowy – modemy, routery, przełączniki, karty sieciowe i inne elementy.

Im bardziej rozbudowana jest sieć, czyli im więcej hostów posiada, tym więcej potrzebować będziemy mocy obliczeniowej (a więc lepszych lub dodatkowych serwerów) i sprzętu sieciowego. Topologia sieci komputerowej to rodzaj układu powyższych urządzeń . Możemy je bowiem połączyć ze sobą na różne sposoby, uzyskując nieco inne efekty. To, co z czym i w jaki sposób decydujemy się połączyć, tworząc np. sieć LAN, to nic innego jak tworzenie topologii sieci komputerowej.

Co to jest topologia gwiazdy, pierścienia i magistrali? Trzy najbardziej znane rodzaje topologii sieci komputerowych

Chociaż możliwych schematów połączeń jest wiele, najpopularniejsze są trzy: topologia gwiazdy, topologia pierścienia i magistrali . Nazwy konkretnych topologii sieci komputerowych powstały przez analogię wizualną ich schematów teoretycznych. Przykładowo, komputery połączone za pomocą topologii sieci komputerowej typu „gwiazda”, schematycznie przypominają właśnie prostą gwiazdę.

Co to jest topologia gwiazdy?

Tego rodzaju topologia sieci komputerowej jest najczęściej wykorzystywana przy tworzeniu prostych sieci LAN , które świetnie sprawdzą się w domu, jak i niedużej firmie. Najprościej rzecz ujmując, składa się ona z jednego, centralnego serwera, do którego podłączone są pozostałe komputery (hosty). Komunikacja danych między komputerami w takiej topologii sieci komputerowych odbywa się zawsze za pomocą serwera , który pełni funkcję przekaźnika. W tym wariancie komputery nie powinny być oddalone od serwera na odległość ponad 100 metrów, gdyż mogą powstawać znaczne opóźnienia przesyłu danych. Taką topologię sieci komputerowej niezwykle prosto można skonfigurować za pomocą nawet darmowych programów dostępnych w internecie.

Co to jest topologia magistrali?

Topologia magistrali była jedną z pierwszych historycznie topologii sieci komputerowych. Obecnie jednak używa się jej sporadycznie. Komunikacja w tej typologii sieci komputerowej odbywa się poprzez kabel koncentryczny (potocznie nazywany szyną lub magistralą), zakończony z obydwu stron tzw. złączkami. Wszystkie komputery podłączone są do niego. Jest to jeden z prostszych schematów, gdyż zasadniczo nie potrzebujemy dodatkowych urządzeń do uruchomienia połączenia. To bardzo tani model sieci, ale sprawdzi się tylko w przypadku kilku komputerów.

Topologia pierścienia

Topologia sieci komputerowych w układzie pierścienia składa się z połączonych obwodowo hostów w taki sposób, że każdy z nich połączony jest – niczym pierścień lub okrąg – z poprzednim hostem i następnym hostem. Topologia ta tworzy układ zamknięty . Charakteryzuje się szybkim przesyłaniem danych, ale w sytuacji, kiedy jeden host ulegnie awarii, cała sieć staje się nieaktywna.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości