Newsy

Tony Allen nie żyje. Wybitny perkusista miał 79 lat

Świeca

NetPix/Getty Images

Newsy

Tony Allen nie żyje. Wybitny perkusista miał 79 lat

Świeca

NetPix/Getty Images

Tony Allen zmarł 30 kwietnia w Paryżu. Jeden z najwybitniejszych perkusistów na świecie odszedł w wieku 79 lat. Jego menadżer poinformował, że przyczyna śmierci nie jest znana. Świat muzyków opłakuje stratę w mediach społecznościowych. 

Tony Allen był nigeryjskim muzykiem, współtwórcą stylu afrobeat. Należał do grona najwybitniejszych perkusistów na świecie. Brian Eno nazwał go "prawdopodobnie najlepszym perkusistą wszechczasów". Muzyk 12 sierpnia skończyłby 80 lat.

Dramatyczną informację skomentował menadżer muzyka. Powiedział on, że nie jest znana przyczyna śmierci muzyka, ale nie jest ona związana z koronawirusem. 

Był w świetnej formie. To było dość nagłe. Rozmawiałem z nim o 13.00, a następnie dwie godziny później był chory i został zabrany do szpitala Pompidou, gdzie zmarł

- powiedział Eric Trosset.

Kariera muzyczna Tony'ego Allena

Allen w latach 60. i 70. był perkusistą i dyrektorem muzycznym zespołu Feli Kuti, Africa '70.  W tym czasie powstał gatunek afrobeat, który łączy zachodnioafrykańskie style muzyczne, takie jak muzyka highlife i fuji z amerykańskim jazzem i funkiem. Afrobeat stał się sztandarowym gatunkiem muzyki afrykańskiej XX wieku. Allen i Kuti nagrali wspólne około 40 albumów jako Africa '70, po czym rozstali się po 26-letniej współpracy. 

Allen stworzył wiele znakomitych płyt solowych. Muzyk nagrywał także z Royem Ayersem, Damonem Albarnem, Finem Jimim Tenorem, Jeffem Millsem, czyli legendą techno. Grał z wieloma innymi artystami i zespołami na całym świecie. 

O swoim wyjątkowym stylu powiedział w jednym z wywiadów: 

Staram się, aby moje bębny śpiewały i zamieniłem je w orkiestrę. Nie walę w bębny. Zamiast walić, pieszczę

Artyści i cały świat związany z muzyką żegna Allena w mediach społecznościowych. Swoje wpisy zamieścili m.in. Major Lazer, Gilles Peterson i Flea.


Tony Allen - wybitny perkusista 

Urodził się w Lagos w 1940 roku. Na perkusji nauczył się grać  w wieku 18 lat. Czerpał inspirację od amerykańskich mistrzów jazzowych Dizzy Gillespie i Charlie Parker, a także ze współczesnej muzyki afrykańskiej. 

W 1969 roku, po raz pierwszy koncertował w USA, spotkanie z perkusistą jazzowym z zachodniego wybrzeża Frankiem Butlerem zainspirowało go do ćwiczeń każdego ranka na poduszkach, powodując, że kije odbijały się od nich podczas toczenia. „Dodaje elastyczność” - powiedział

W 1984 r. przeniósł się do Londynu, a później osiadł w Paryżu. W 2000 roku dodał dub i elektronikę do swojego solowego dorobku i stał się pożądanym współpracownikiem młodego pokolenia muzyków, w tym Jarvisa Cockera, Charlotte Gainsbourg i Sébastien Tellier.

W marcu tego roku ukazała się jego najnowsza studyjna płyta pt. "Rejoice", którą nagrał ze słynnym południowoafrykańskim trębaczem Hugh Masakelą. We wrześniu 2019 roku Tony Allen wystąpił na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie. 

Zobacz też:

„Kwarantanna na na”. Duet Smolik//Kev Fox zagra w szczytnym celu

Kasia Kowalska zagra wyjątkowy koncert. Artystka wreszcie odetchnęła z ulgą i wraca do pracy

Polscy youtuberzy wykorzystują swoje zasięgi i pomagają służbie zdrowia. Zebrali już prawie pół miliona złotych

Co sądzisz o tym artykule?
48
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0