Dzień Dobry Extra

Tomasz Kalita zmarł 2 lata temu. Co z medyczną marihuaną w Polsce?

Dzień Dobry Extra

Tomasz Kalita zmarł 2 lata temu. Co z medyczną marihuaną w Polsce?

Medyczna marihuana już dostępna w Polsce. Od śmierci Tomasza Kality, który walczył o zalegalizowanie marihuany, mijają dwa lata. Co się stało w tym czasie? O medycznej marihuanie w Polsce, o jej dostępności i pomyśle założenia fundacji imienia Tomasza Kality rozmawiała z prowadzącymi w studiu "Dzień Dobry TVN" Anna Kalita.

 • Historia choroby Tomasza Kality i walki o zalegalizowanie medycznej marihuany w Polsce
 • Medyczna marihuana legalna w Polsce. Od kiedy? Gdzie kupić? Ile kosztuje?
 • Co to jest medyczna marihuana? Jak pomaga?


Historia Tomasza Kality i walki o zalegalizowanie medycznej marihuany w Polsce

Tomasz Kalita stoczył heroiczną batalię z glejakiem mózgu. W trakcie choroby walczył o zalegalizowanie medycznej marihuany w Polsce. W jego zmaganiach towarzyszyła mu jego żona Anna Kalita. 

Tomasz Kalita zmarł 16 stycznia 2017 roku. Tomasz Kalita trafił do Centrum Onkologii. W ostatnich dniach życia bardzo cierpiał - miał bóle głowy, omamy. Tylko morfina przynosiła mu ukojenie. 

Tomasz Kalita został pochowany 21 stycznia 2017 na warszawskich Powązkach Wojskowych. Jego żona Anna Kalita kontynuowała jego walkę o zalegalizowanie marihuany. 

Czy powstanie fundacja im. Tomasza Kality? Taki pomysł istnieje, jednak jeszcze ostateczna decyzja nie zapadła - mówiła o tym w studiu "Dzień Dobry TVN" Anna Kalita.


Medyczna marihuana legalna w Polsce. Od kiedy? Gdzie kupić? Ile kosztuje?

Medyczna marihuana w Polsce jest legalna od 1 listopada 2017 roku, jednak dopiero po ponad roku od legalizacji z takiej formy leczenia w naszym kraju będzie można skorzystać. Medyczna marihuana ma być dostępna w trzech aptekach w Polsce:

 • Poznań, ul. Garbary 51 
 • Konin, ul. Spółdzielców 31B
 • Wrocław, ul. Budziszyńska 107

Co to jest medyczna marihuana? Jak pomaga?

Medyczna marihuana to tak naprawdę duże uproszczenie. Medyczna marihuana powinna zawierać odpowiednie wyskalowane ilości substancji czynnych kannabinoidów i kiedy jest wytwarzana w sposób niebudzący wątpliwości - to znaczy niezawierająca domieszek, trucizn, nawozów - mówił jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w studiu "Dzień Dobry TVN" dr n. med. Jerzy Jarosz, anestezjolog i specjalista leczenia bólu.

Marihuana nie jest lekarstwem na konkretne schorzenie. To jest lekarstwo, które ma poprawić jakość życia. To jest lekarstwo na ból, na spastyczność, na nudności, na wymioty, na poprawę snu, na poprawę nastroju. W zależności od tego jaka choroba jest podłożem tych zaburzeń, w takiej chorobie może być zastosowana. Marihuanę medyczną może przepisać każdy lekarz w każdym wskazaniu na recepcie RPW.


Medyczną marihuanę można stosować w przypadku poniższych chorób.

 • w leczeniu stwardnienia rozsianego,
 • padaczki lekoopornej,
 • jaskry,
 • choroby Parkinsona,
 • choroby Alzheimera,
 • anoreksji,
 • AIDS,
 • zespołu Tourette’a.

Medyczna marihuana nie jest refundowana. Koszt grama medycznej marihuany sięgnie w Polsce prawdopodobnie 50 – 60 złotych, zaś miesięczna terapia może kosztować 1,5 – 2 tysiące.   Co sądzisz o tym artykule?
   5
   0
   Wybrane dla Ciebie
   Komentarze
   1
   04.07.2019
   Mariusz
   W ostatnich miesiącach życia zabiegał o legalizację marihuany medycznej dla osób chorujących na nowotwory[7]. Zmarł 16 stycznia 2017 w wyniku guza mózgu – glejaka wielopostaciowego[1][2][6][7][8]. Został pochowany 21 stycznia 2017 na warszawskich Powązkach Wojskowych. W uroczystości pogrzebowej wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, a przemawiał Leszek Miller... Źródło Wikipedia
   Ale hipokryzja bo to rząd Millera zrobił z marichuany narkotyk! A on dla nich pracował!