Tom Cruise założył konto na TikToku? "To najbardziej profesjonalny deepfake w historii Internetu"

Co nowego w świecie gwiazd?
Tom Cruise należy do grona najpopularniejszych aktorów na świecie. Gdy kilka dni temu media obiegła informacja, że założył konto na TikToku, jego filmiki szybko zyskały ponad 11 mln wyświetleń. Potem okazało się, że podszywał się pod niego inny aktor. Jak to możliwe?

Tom Cruise na TikToku

Pod koniec lutego wielu użytkowników TikToka było przekonanych, że dołączył do niego Tom Cruise. Jego kanał zdobył 1,1 miliona polubieni i 380 tysięcy obserwujących, a także blisko 12 milionów wyświetleń w sumie na trzech opublikowanych filmach. Potem okazało się jednak, że mimo ogromnego podobieństwa, to wcale nie hollywoodzki aktor.

Anonimowa osoba (choć niektórzy podają już, że był nią Miles Fisher) nagrała własne filmiki, a później w perfekcyjny i niemożliwy do odróżnienia sposób nałożyła algorytmy odzwierciedlające każdy niuans mimiki, głosu, a nawet dłoni Toma Cruise'a.

Co było celem tego zabiegu? Otóż podobno nie była to chęć wprowadzenia w błąd, a prezentacja doskonałej jakości technologii. Już sama nazwa profilu wielu wyjaśniła sytuację, bowiem brzmiała "deeptomcruise".

- Media już huczą o tym, że jest to najlepiej, najbardziej profesjonalnie zrobiony deepfake w ogóle w historii Internetu. Jest to trochę przerażające, musicie przyznać - stwierdziła w Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk.

Otóż w rozmowie z "Times" ekspert w tematyce deepfake, Henry Ajder, powiedział, że te klipy wideo są blisko szczytu na poziomie 5 proc. wśród wszystkich najlepiej jakościowo wykonanych deepfake. Zauważył także, że można znaleźć pewne nieścisłości w wyglądzie - ponieważ deepfakeowy Tom Cruise wygląda nieco młodziej niż prawdziwy, a także jest nieco wyższy - ale i tak większość internautów zdążyła się nabrać.

Czym jest deepfake?

Deepfake (z ang. od deep learning - głębokie uczenie i fake - fałszywki) to technologia obróbki materiałów graficznych za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Powstają poprzez zmiany dźwięku oraz obrazu i służą do stworzenia nierealistycznych nagrań wideo. Oznacza to, że możemy dowolną osobę przedstawić jako inną, zmienić wypowiadane przez nią słowa czy miejsce w którym się znajduje . W zależności od jakości algorytmu - efekt końcowy może być praktycznie nie do odróżnienia.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości