Testy szczepionki na Covid-19 wstrzymane z powodu skutków ubocznych, jakie wywołał preparat

Szczepionka na koronawirusa
LEREXIS/Getty Images
Źródło: Moment RF
Koncern farmaceutyczny AstraZeneca wstrzymał testy kliniczne szczepionki na koronawirusa. Powodem decyzji firmy są skutki uboczne wywołane przez preparat.

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował we wtorek, że wstrzymał testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki na Covid-19, po tym, jak wykryto groźne skutki uboczne u jednej z osób biorących udział w tych testach.

Przerwano testy szczepionki na Covid-19

Według rzecznika koncernu:

standardowy proces przeglądu wyników skłonił do przerwy w szczepieniach w celu zbadania zabezpieczeń

Posunięcie to określił jako "rutynowe".

AstraZeneca współpracuje z brytyjskim uniwersytetem Oxford i wspólnie opracowana szczepionka na Covid-19 jest wypróbowywana w kilku krajach na świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto groźny dla życia skutek uboczny.

Bliższych szczegółów tego skutku nie ujawniono. Jednak, jak podaje medyczna strona internetowa Stat News, osoba poszkodowana powinna wrócić do zdrowia.

"New York Times", powołując się na osobę znającą sytuację w AstraZeneca, podał, że uczestnik badania zachorował na poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, które jest często wywoływane przez infekcje wirusowe. Dziennik nie podaje jednak, czy choroba ta była bezpośrednio związana z podaniem pacjentowi eksperymentalnej szczepionki.

Kiedy będzie dostępna szczepionka na koronawirusa?

Ocenia się, że przerwa może opóźnić koniec fazy wypróbowywania szczepionki. Początkowo spodziewano się, że nastąpi to do końca roku, lub początku przyszłego.

AstraZeneca Plc to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny z siedzibą w Londynie. Koncern powstał w 1999 r. z połączenia brytyjskiej firmy Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie.

Koncern produkuje leki na potrzeby siedmiu działów medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii oraz antybiotykoterapii. Zatrudnia na całym świecie ponad 60 tys. pracowników, w tym ok. 1500 w Polsce.

Swoje testy na Covid-19 wypróbowują firmy Moderna Inc. oraz wspólnie Pfizer i BioNTech.

Zobacz też:

Licealista z Gdyni zakażony koronawirusem. Na kwarantannie cała klasa wraz z rodzinami

Pierwszy polski pacjent po koronawirusie i przeszczepie płuc wkrótce wyjdzie do domu: "Dziękuję za uratowanie mi życia"

Niedobór witaminy D może sprzyjać koronawirusowi. Jak zwiększyć jej poziom?

Zobacz wideo: Szef GIS: Wygląda na to, że szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna prawdopodobnie w tym roku

Źródlo: x-news

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP | tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości