Styl Życia

Tessa Capponi-Borawska. Arystokratka z florenckiego rodu, Polka z wyboru: "W Polakach urzekła mnie otwartość"

"Wokół kuchni Capponi-Borawskich", reporter: Monika Nasternak

Styl Życia

Tessa Capponi-Borawska. Arystokratka z florenckiego rodu, Polka z wyboru: "W Polakach urzekła mnie otwartość"

"Wokół kuchni Capponi-Borawskich", reporter: Monika Nasternak

Tessa Capponi-Borawska to historyczka, wykładowczyni i pisarka, która pochodzi z arystokratycznej rodziny z Florencji. Od ponad 30 lat  mieszka w Warszawie. Czytelnicy chętnie sięgają po jej felietony oraz książki o kuchni, tradycjach i kulturze włoskiej. O polsko -włoskim przepisie na życie opowiadała w naszym studiu. 

Tessa Capponi-Borawska urodziła się we Florencji, w Toskanii, we wpływowej, arystokratycznej rodzinie. W 1983 roku poznała młodego polskiego historyka, Jakuba Borawskiego, dla którego przeprowadziła się do Warszawy.

Mój mąż od razu, jak myśmy się zakochali powiedział jasno i wyraźnie, że on nigdy z Polski się nie będzie ruszał. Ja nigdy nie miałam z tym problemu

- wspomina Tessa. 

W Polakach urzekła ja otwartość. Jednak nie ukrywa, że po przeprowadzce było jej czasami ciężko, chociażby ze względu na brak słonecznej pogody, do jakiej była przyzwyczajona we Włoszech. Miała też problemy z przyswojeniem języka polskiego.

Tessa i Jakub pobrali się w 1985 roku. W Polsce wzięli ślub cywilny, a we Florencji - kościelny. Para doczekała piątki dzieci: Zygmunta, Alika, Stanisława, Flavi i Cosimy.

Jestem dumna z moich dzieci. Każde z nich ma jakiś talent. Zygmunt jest architektem, wygrał konkurs na główny plac Warszawy przed Pałacem Kultury, Alik zajmuje się rolnictwem, jest naprawdę super pomysłowy, a Staś uczy się w Londynie historii, jedyny po ojcu

- opowiada gość Dzień Dobry TVN.

Szefowa kuchni

Flavia została szefową kuchni. Pasję do gotowania odziedziczyła po mamie i babci. Odbyła staż m.in. u jednego z najlepszych toskańskich szefów kuchni i w słynnej kopenhaskiej "Nomie", może się też pochwalić dyplomem Cordon Bleu. Obecnie pracuje w jednej z najlepszych restauracji w Warszawie.

Moja mama zauważyła coś, z czego ja nie zdawałam sobie sprawy. Tę miłość do jedzenia, która się przeistoczyła w miłość do gotowania

- mówi Flavia.

Projektantka mody

Najstarsza córka, Cosima, związała się z modą. Jest absolwentką Szkoły Projektowania i Krawiectwa w Mediolanie, a doświadczenie zawodowe zdobywała w Paryżu i Wielkiej Brytanii. Dużą inspiracją jest dla niej mama, ale jeszcze większą - babcia, która zaszczepiła we wnuczce miłość do ubrań i dodatków. Obecnie Cosima mieszka z mężem i dziećmi w Polsce.

Wróciłam i zaczęłam szyć ubrania na miarę. Potem poszłam w dodatki i tak jest do dziś

- zaznacza Cosima.

Rodzinne tradycje

W rodzinie Capponi-Borawskich wszyscy przykładają dużą wagę do korzeni i tradycji.

To są barwne historie, które są przekazywane na przykład 1 listopada. Po obiedzie są puszczane slajdy, bo ktoś znajdzie coś nowego. Są opowiadane historie, czytane pamiętniki

- wylicza Tessa Tessa Capponi-Borawska.

Więcej o swojej rodzinie Tessa i jej córki opowiedziały w naszym studiu.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
97
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
07.03.2020
Marta
Jestem zachwycona tą rodziną. Piękne kobiety, piękne umysły. Ciepło jakie roztaczały zostało ze mna do teraz. Dziękuję i pozdrawiam.