Motoryzacja

Teoria prawo jazdy – o stopniu trudności i cenach za egzamin teoretyczny, czyli prawo jazdy teoria w pigułce

Driving test

Fot. Carlos Ciudad/ Getty Images

Motoryzacja

Teoria prawo jazdy – o stopniu trudności i cenach za egzamin teoretyczny, czyli prawo jazdy teoria w pigułce

Driving test

Fot. Carlos Ciudad/ Getty Images

Teoria prawo jazdy obowiązuje na każdej z dostępnych kategorii poza tymi, które dopuszczają do zestawu z przyczepą, gdzie z egzaminu teoretycznego zwalnia jego zdanie przy okazji nadrzędnej kategorii (zdając C+E, musimy posiadać już kategorię C itp.). W odróżnieniu od egzaminu praktycznego, teoria kosztuje niezależnie od kategorii zawsze tyle samo, czyli 30 zł.

Egzamin na prawo jazdy – teoria wymaga od kursanta nauki z krytycznym myśleniem, a nie biernego odtwarzania zapamiętanych pytań. Warto o tym pamiętać, przygotowując się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, jeśli chce się zdać za pierwszym razem.

  • Teoria prawo jazdy – czy musimy mieć ukończony kurs, by zapisać się na egzamin?
  • Prawo jazdy – teoria łatwiejsza od praktyki?
  • Teoria na prawo jazdy, czyli jak zdać egzamin teoretyczny za pierwszym podejściem
  • Test: teoria prawo jazdy – na co uważać
  • Najważniejsze informacje na prawo jazdy – teoria
  • Prawo jazdy teoria – nauka, czyli jak się uczyć, żeby nie tylko zdać egzamin, ale stosować przepisy w praktyce?
  • Teoria prawo jazdy online, czyli gdzie uczyć się do egzaminu

Teoria prawo jazdy – czy musimy mieć ukończony kurs, by zapisać się na egzamin?

Zwykle zakładamy, że chcąc podejść do egzaminu na prawo jazdy, musimy najpierw ukończyć kurs organizowany przez Ośrodek Szkolenia Kierowców – jest to półprawda, ponieważ do egzaminu teoretycznego możemy podchodzić bez specjalnego przygotowania, świadczonego przez firmy trzecie. Możemy samodzielnie przygotować się do zdawania teorii, jednak będzie od nas wymagane zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy. Kurs taki można wykupić autonomicznie i zwykle składa się on z czterech godzin zajęć. Reasumując: nie musisz mieć ukończonego kursu nauki jazdy, by podchodzić do egzaminu. Dodatkowo osoby, które rozszerzają zakres posiadanych uprawnień, a nie zdobywają nowe (czyli na przykład z kategorii B1 przechodzą na B), są zwolnione z egzaminu teoretycznego.

Prawo jazdy – teoria łatwiejsza od praktyki?

Jak wskazują statystyki, egzamin teoretyczny za pierwszym razem zdaje o wiele większy odsetek kursantów niż egzamin praktyczny. Z jednej strony wynika to ze swobodniejszej atmosfery na tej części egzaminu, gdzie nie mamy do czynienia z wymagającym egzaminatorem, od którego woli zależy część decyzji, a z systemem komputerowym, który wymaga jedynie udzielenia prostych odpowiedzi w określonym czasie. Dodatkowo do testów możemy przygotować się wcześniej, posługując się bazą pytań. Choć obecnie liczy ona ponad 3 tysiące zadań, to większość egzaminowanych przed oficjalną próbą zdania testu ma za sobą przerobienie całej bazy w warunkach domowych.

Zobacz film: Egzamin teoretycznie nie do zdania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Teoria na prawo jazdy, czyli jak zdać egzamin teoretyczny za pierwszym podejściem

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę frazę: “ egzamin teoria prawo jazdy ”, okaże się, że niemal każda ze szkół jazdy podpowiada, na co zwrócić należytą uwagę, by zdać testy za pierwszym razem. Przede wszystkim nie należy wierzyć w rzekomo najlepsze bazy pytań, które oferują, za różnej wielkości opłaty, sprzedawcy internetowi – obecnie baza pytań jest otwarta, więc każdy, kto nie przerazi się jej rozmiarem (ponad 3 tysiące pytań) może ją przeglądać na własną rękę. Żelazną zasadą, która panuje tu niepodzielnie, jest konieczność przejścia całej bazy pytań podczas nauki w domu: tylko w takim wypadku możemy być pewni, że żadne pytanie nie będzie w stanie nas zaskoczyć.

Test: teoria prawo jazdy – na co uważać

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań, na udzielenie odpowiedzi mamy 25 minut. Dwadzieścia pytań zawsze dotyczy wiedzy podstawowej, pozostałych dwanaście specjalistycznej. W części pierwszej mamy 20 sekund na poznanie pytania i 15 na udzielenie odpowiedzi; w części specjalistycznej po 50 sekund na zapoznanie się z pytaniem i udzielenie odpowiedzi. Maksymalna ilość punktów, które możemy zdobyć, to 74: aby zdać egzamin, powinniśmy osiągnąć przynajmniej 68 pkt. Jednym z podstawowych błędów na testach jest uczenie się odpowiedzi na pytania na pamięć – nie zdaje to egzaminu przede wszystkim dlatego, że różne pytania potrafią być lustrowane tą samą grafiką, przez co są one nagminnie mylone.

Najważniejsze informacje na prawo jazdy – teoria

Przed przystąpieniem do nauki testów powinniśmy postarać się zrozumieć, że w rzeczywistości mamy mocno uproszczone zadanie: choć baza pytań jest potężna, to jednak znamy każde z nich. Jedyne, co musimy zrobić, by szybko zdać teorię, to zapoznanie się ze wszystkimi pytaniami wcześniej i próba rozwiązania testów z weryfikacją naszych odpowiedzi.

Prawo jazdy teoria – nauka, czyli jak się uczyć, żeby nie tylko zdać egzamin, ale stosować przepisy w praktyce?

Najważniejsza zasada: nie ucz się z formy testów, w której symulujesz egzamin – takie rozwiązanie powoduje, że części pytań nie poznasz w ogóle, ponieważ każdorazowo są one losowane przez specjalny algorytm, który celowo powtarza pewną pulę pytań częściej niż inne.

Teoria prawo jazdy online, czyli gdzie uczyć się do egzaminu

Zgodnie z zasadami określonymi w prawie polskim, nie musimy przygotowywać się do egzaminu w szkole nauki jazdy: możemy robić to na własną rękę. Dzięki otwartej bazie pytań każdy może sam decydować, w jaki sposób i gdzie będzie się uczył.

Co sądzisz o tym artykule?
90
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0