Podróże

Tatrzańska Łomnica na Słowacji – trasy narciarskie, kolejka i inne atrakcje

góry

Fot. Dominik Petro / EyeEm / Getty Images

Podróże

Tatrzańska Łomnica na Słowacji – trasy narciarskie, kolejka i inne atrakcje

góry

Fot. Dominik Petro / EyeEm / Getty Images

Tatrzańska Łomnica to miejscowość u podnóża Tatr Wysokich. To idealne miejsce na narty. Panują tu świetne warunki narciarskie, z których można korzystać od grudnia do maja.

Tatrzańską Łomnicę warto odwiedzić nie tylko zimą. Warto tu przyjechać także latem. Można tu znaleźć szlaki idealne do pieszej wędrówki, ciekawe budowle, muzea, nie brakuje też atrakcji dla dzieci.

Więcej:

Tatrzańska Łomnica – lokalizacja

Tatrzańska Łomnica (dawniej także: Łomnica Tatrzańska ) to jedna z miejscowości u podnóża Wysokich Tatr. Jej nazwa pochodzi od drugiej najwyższej góry Tatr – Łomnicy (2634 m n.p.m.). Mimo że leży na terenie Słowacji, to od polskiej granicy dzieli ją jedynie 30 km. Jest pierwszą większą miejscowością, którą mija się po pokonaniu przejścia granicznego znajdującego się w Łysej Polanie. Została założona w 1893 roku. Pod koniec XIX wieku Tatrzańska Łomnica była pierwszym uzdrowiskiem klimatycznym w Tatrach. Zlokalizowana na południowo-wschodnim zboczu Łomnicy miejscowość w 1895 r. otrzymała połączenie kolejowe z oddalonym o ok. 20 km Popradem.

Tatrzańska Łomnica w sezonie – narty, trasy, kolejka

Tatrzańska Łomnica to ośrodek doskonały na narty i na snowboard . Sezon trwa tutaj od grudnia do maja. Trasy Tatrzańskiej Łomnicy wyróżniają się wysokim standardem, a osoby planujące spędzić w tym miejscu urlop nie muszą obawiać się braku śniegu, ponieważ działa tu nowoczesny system naśnieżania. Tatrzańska Łomnica ma do zaproponowania idealne warunki narciarskie dla każdego narciarza, amatora i profesjonalisty. Ośrodek proponuje trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, są tu zarówno łagodne trasy zjazdowe, jak i takie dedykowane bardziej zaawansowanym. Doświadczeni narciarze mogą zdecydować się na trasę czarną, która prowadzi między innymi przez Łomnicką Przełęcz. Wśród najciekawszych atrakcji Tatrzańskei Łomnicy znajdziemy najwyżej położoną (na wysokości 2190 m n.p.m) i najdłuższą na Słowacji trasę narciarską (5,5 km).

Będąc w tym rejonie, nie można nie skorzystać z tutejszej kolejki gondolowej. Jest ona jedną z największych atrakcji Tatrzańskiej Łomnicy i prowadzi na sam szczyt Łomnicy . Warto jednak wspomnieć, że jest to podróż dwuetapowa. Pierwszy etap wiedzie ze stacji Tatrzańska Łomnica na Łomnicki Staw. Dopiero drugi etap podróży kończy się na szczycie góry. Odcinek Łomnicki Staw – Łomnicki Szczyt ma długość 1867 m. W związku z tym, że kolejka cieszy się dużą popularnością, bilety umożliwiające przejazd warto kupić wcześniej, np. przez internet. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można podziwiać oddalone o około 350 km austriackie Alpy.

Tatrzańska Łomnica – atrakcje inne niż biały puch

Słowacja i znajdująca się w tym kraju Tatrzańska Łomnica to coś więcej niż idealne trasy narciarskie, stoki pokryte śniegiem i kolejka. Osoby, które wolą inny rodzaj aktywności również znajdą w tym miejscu coś dla siebie. Jest tu pole golfowe, park wodny AquaFun, a w oddalonym o 20 km od ośrodka Tatrzańska Łomnica Wierzbowie znajdują się termy . Kąpielisko termalne, o którym mowa, jest dostępne przez cały rok. Jest to ważna wiadomość dla tych, którzy Tatrzańską Łomnicę odwiedzają latem.

Ci, którzy zamiast jeździć na nartach wolą chodzić po nizinach, mogą pójść na spacer po miasteczku, w którym najbardziej reprezentacyjnym budynkiem jest elegancki, doskonale wyposażony Hotel Grand z 1905 r., wybudowany w zaledwie 26 miesięcy. W momencie powstania swoimi parametrami prześcignął swoją epokę. Na uwagę zasługuje również neogotycki kościół z 1902 r. Turyści szukający atrakcji w Tatrzańskiej Łomnicy powinni odwiedzić niewielkie Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego , w którym znajduje się ekspozycja dotycząca kartografii, historii, geologii i kultury ludowej tego regionu. Jego siedziba mieści się niedaleko dworca autobusowego. W Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się też ciekawe Muzeum Narciarstwa , gdzie można dowiedzieć się, w jaki sposób produkowano narty i zobaczyć, jak dawniej wyglądały bobsleje. Poza tym, na uwagę zasługuje znajdujący się niedaleko siedziby Tatrzańskiego Parku Narodowego Ogród Botaniczny , w którym znajduje się 270 gatunków roślin tatrzańskich. Niektóre z nich można zakupić w postaci sadzonki. Warto również wspomnieć, że w Tatrzańskiej Łomnicy nie brakuje szlaków pieszych i rowerowych .

Atrakcje dla dzieci w Tatrzańskiej Łomnicy

W Tatrzańskiej Łomnicy znaleźć można wiele atrakcji dla dzieci, które w dużej mierze koncentrują się wokół Łomnickiego Stawu. Utworzono tu najwyżej położony plac zabaw dla dzieci „Kraina Świstaka” z drabinkami i drewnianymi domkami. Ponadto w dawnej stacji kolejki na Łomnicę znajduje się kryty plac zabaw Koziołkowo, który wyposażony jest między innymi w baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie i małpi gaj. Najmłodszym przypadną do gustu również atrakcje przygotowane dla nich w ramach Tatrzańskiej Dzikolandii.


Zobacz film: Górska wędrówka ze Staszkiem Karpielem-Bułecką. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
48
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0