Tarta cytrynowa i inne pyszne dania z cytryną

W kuchni Dzień Dobry TVN Michał Korkosz aka Rozkoszny przygotował dania, w których jednym z głównych składników była cytryna. Na stole pojawiły się: tarta cytrynowa, makaron al limone, pieczony brokuł z brukselką, cytryną i chrupiącym parmezanem.

Makaron al limone

Składniki:

1 cytryna

400 g makaronu tagliatelle

1 szklanka śmietany kremówki 30 proc.

6 pełnych łyżek masła, zimnego

2/3 szklanki tartego parmezanu

świeżo mielony pieprz, sól

Przygotowanie:

Za pomocą obieraczki do warzyw lub noża odkrój 6 cm skórki z cytryny. Posiekaj ją na cienkie paski. Z reszty cytryny zetrzyj skórkę na tarce o drobnych oczkach. Wyciśnij 2 łyżki soku, odłóż na bok.

Do średniego garnka wlej kremówkę, dodaj skórkę z cytryny, zagotuj. Zmniejsz ogień do minimum, i cały czas mieszając trzepaczką, dodawaj łyżka po łyżce zimne masło. Każdy kawałek po wcześniejszym rozpuszczeniu poprzedniego.

Ugotuj makaron al dente. Odmierz 2 szklanki wody, w której gotuje się makaron i 2/3 szklanki dodaj do sosu śmietanowo-maślanego wraz z makaronem. Może Ci się wydawać, że sos jest zbyt płynny i przypomina zupę, ale ten jeszcze bardzo mocno zgęstnieje.

Zwiększ ogień na średni i dodawaj łyżka po łyżce parmezan, często mieszając. Dopraw solą, pieprzem i 2 łyżkami soku z cytryny. Ewentualnie rozrzedź sos większą ilością wody po gotującym się makaronie.

Przełóż do miseczek, posyp wcześniej posiekaną skórką z cytryny i jeszcze większą ilością świeżo mielonego pieprzu.

Pieczony brokuł z brukselką, cytryną i chrupiącym parmezanem

Składniki:

1 brokuł (500 g)

250 g brukselki

1 cytryna

3 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę

3 łyżki oliwy z oliwek

1/3 łyżeczki płatków chili

1/2 szklanki (50 g) startego parmezanu

sól, świeżo mielona pieprz

oliwa

Przygotowanie:

Rozgrzej piekarnik do 220 st. C. Odetnij trzon brokułu (wykorzystaj do innych celów); różyczki pokrój na ćwiartki. Brukselkę przekrój na pół. Połowę cytryny pokrój na bardzo cienkie plasterki; pozbądź się pestek.

Przełóż warzywa i cytrynę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Dodaj czosnek, oliwę, płatki chili i dopraw solą oraz pieprzem. Za pomocą dłoni bardzo dobrze natrzyj warzywa przyprawami. Posyp wszystko parmezanem.

Piecz przez 10-15 minut, aż warzywa zmiękną, a parmezan się wysuszy i stanie się chrupiący. Skrop wszystko oliwą; dopraw solą i sokiem z pozostałej cytryny, jeśli trzeba.

Tarta cytrynowa

Składniki:

Spód na palonym maśle:

1,5 szklanki (200 g) mąki pszennej

1/3 szklanki (50 g) cukru pudru

1,5 łyżeczki soli

160 g masła

Krem cytrynowy:

1 cytryna

3/4 szklanki soku z cytryny (z 3–4 cytryny)

1 szklanka (200 g) cukru

2 jajka

3 żółtka

1/4 szklanki (40 g) mąki pszennej

1/4 łyżeczki soli

śmietana 36 proc. do podania

Przygotowanie:

Cytrynę pokrój w najcieńsze plasterki, jak tylko potrafisz; pozbądź się pestek. Połącz sok cytrynowy z cukrem. Zanurz w nim cytryny. Odstaw na minimum godzinę, a najlepiej całą noc. Kilkukrotnie przemieszaj, aby rozprowadzić cukier. Czym cytryna bardziej zmięknie, tym tarta wyjdzie smaczniejsza.

Rozgrzej piekarnik do 190 st. C. Formę do tarty z wyjmowanym dnem o średnicy 23 cm lub tortownicę wysmaruj masłem i obsyp mąką.

Mąkę połącz z cukrem pudrem i solą. W garnuszku rozpuść masło, gotuj je na średnim ogniu, często mieszając, 5–8 minut, do momentu, aż zacznie orzechowo pachnieć i nabierać złotobrązowego koloru z ciemnymi plamkami.

Palone masło wlej do mąki; połącz wszystko drewnianą łyżką. Powstanie lekko wilgotna masa; wylep nią formę. Ciasto obsyp odrobiną mąki, i za pomocą szklanki wyrównaj je. Schłodź w lodówce 30–40 minut lub zamrażarce 10–15 minut, do stężenia. Piecz tartę 10–15 minut, aż lekko się zezłoci i „wysuszy”. Obniż temperaturę piekarnika do 180 st. C.

Przygotuj nadzienie. Bardzo dokładnie połącz jajka z żółtkami, mąką i solą. Najlepiej zrobić to blenderem ręcznym, aby łatwo pozbyć się wszystkich grudek mąki. Masę jajeczną połącz z cytryną i sokiem, w którym się macerowała. Przełóż płynne nadzienie na upieczony spód, rozprowadzając cytryny po całej powierzchni.

Piecz przez 20–25 minut, aż nadzienie się zetnie i przestanie być „galaretkowate”. Wystudź choć trochę przed podaniem. Najlepiej smakuje z kleksem bitej śmietany lub gałką lodów waniliowych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości