Taniec swing, czyli energiczna interpretacja muzyki jazzowej

swing taniec
Suteishi / Getty Images
Źródło: E+
Taniec swing powstał w odpowiedzi na rosnącą popularność muzyki jazzowej. Jego żywiołowy charakter porwał młodych ludzi na całym świecie, stając się nawet formą sprzeciwu wobec polityki nazistowskich Niemiec. Do dzisiaj styl ten gromadzi swoich miłośników.

Swing narodził się w latach 20. XX wieku w okresie Harlem Renaissance, czyli czasie, kiedy czarnoskórzy Afroamerykanie zaczęli osiągać niezwykłe sukcesy zwłaszcza na polu kultury. Wraz z pojawieniem się muzyki jazzowej rozpoczął się etap rozwoju tańców swingowych, jednak ich obecna forma, tańczona w parach, jest wynikiem europejskich inspiracji. Do dzisiaj taniec ten zrzesza swoich miłośników, którzy kilka razy w roku konkurują ze sobą w czasie zawodów tanecznych w swingu i innych jego odmianach. Osoby zainteresowane nauką tego stylu powinny zapoznać się z ofertami szkół tańca. Najlepiej znaleźć taką, która specjalizuje się w tańcach swingowych oraz Rock and Rollu.

Więcej:

Co to jest taniec swing?

Swing to taniec tańczony w parach, który narodził się w Stanach Zjednoczonych wraz z rosnącą popularnością muzyki jazzowej. Uważa się, że jego rozwój rozpoczął się na początku lat 20. XX wieku. Wraz z narodzeniem się swinga szybko powstały jego kolejne odmiany, które z biegiem czasu zanikły. Obecne do dzisiaj formy tańca swingowego to przede wszystkim lindy hop i charleston, które zrzeszają miłośników tego gatunku, a także balboa, collegiate oraz shag, które częściej wykorzystywane są w spektaklach teatralnych czy jako inspiracja do pokazów tanecznych w stylach mieszanych.

Nazwa „swing” wywodzi się od stylu w muzyce jazzowej, przy którym narodził się ten taniec. Aż do drugiej połowy XX wieku gatunki taneczne wykonywane do takiej muzyki nosiły nazwę jitterbug. Pojęcie „tańce swingowe” obejmuje również te style, które nie mają silnej tradycji swingowej, ale charakteryzują się podobnymi ruchami. Należą do nich jive, Rock and Roll, modern jive, east coast swing czy west coast swing. Szkoły tańca lub inne stowarzyszenia, które dbają o zachowanie odrębności tańców swingowych i edukują chętnych w tym zakresie, prowadzą zajęcia taneczne, wykłady oraz organizują wydarzenia zrzeszające miłośników swinga.

Swing jako element ruchu oporu

Taniec swing odegrał ważną rolę w historii Niemiec w okresie rozwoju ideologii nazistowskiej. Młodzież sprzeciwiająca się oficjalnym poglądom władz państwa zdecydowała się poprzez taniec manifestować nie tylko swój brak zgody na politykę niemiecką, ale też zainteresowanie kulturą amerykańską i brytyjską. Nazywali siebie swingersami. Niemiecka władza była tym bardziej niezadowolona, że taniec swing tańczony był do muzyki jazzowej, którą w większości tworzyli czarnoskórzy. Miłośnicy swinga szybko musieli zacząć ukrywać się przed władzą. W wyniku częstych nalotów na ich kryjówki część młodzieży trafiła do aresztu i obozów koncentracyjnych.

Swingowanie – kroki

Swing jest tańcem rozpoznawanym przez większość ludzi, choć nie wszyscy mogą zdawać sobie z tego sprawę. Swingowanie, czyli tańczenie swinga, zawiera pewne elementy charakterystyczne, które pojawiają się często w filmach i serialach. Ruch w tym stylu tańca jest ekspresyjny i szeroki, partnerzy często i szybko zamieniają się miejscami w przestrzeni. Nierzadko obracają się w zamkniętym trzymaniu ramion, czyli obie dłonie tancerza dotykają dłoni partnera, co sprawia wrażenie wirowania w przestrzeni. Swing opiera się na bardzo szybkiej pracy nóg, co nadaje mu radosnego i lekkiego charakteru. Wykorzystywane są podskoki, również serie skoków na jednej nodze. Zaawansowani tancerze powinni przyciągać wzrok widzów przede wszystkim grą aktorską, a także zabawą rytmem. Swing należy do szybkich tańców, jednak utrzymywanie takiego tempa przez cały występ może być dla obserwatorów nużące, dlatego tak ważne jest stosowanie w tańcu zwolnienia.

Swing – muzyka

Swing tańczony jest przede wszystkim do muzyki jazzowej o tej samej nazwie. Ten styl muzyczny opiera się na silnej sekcji rytmicznej granej przez instrumenty dęte. Najsłynniejsze zespoły, które tworzyły swing, to big-bandy Counta Basiego, Benny’ego Goodmana, Glenna Millera i Duke’a Ellingtona. Swing stał się symbolem sprzeciwu wobec systemów totalitarnych, jednak wraz z zakończeniem drugiej wojny światowej i powrotem amerykańskich żołnierzy do ojczyzny stracił na popularności, a jego miejsce zastąpił jazz nowoczesny oraz muzyka popularna. Osoby chcące praktykować ten taniec w zaciszu własnego domu mogą kupić płyty z muzyką swingową lub znaleźć nagrania na popularnych portalach oferujących dostęp do tego rodzaju nagrań.

Zobacz film: Taniec Marcina Prokop. Źródło: Dzięń Dobry TVN

Autor: Bernadetta Jeleń

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości