Samba – gorący taniec latynoamerykański. Jak wygląda nauka?

PIK_9003.jpg
PIK_9003.jpg
Samba brazylijska, obok rumby, cha chy, jive’a i pasodoble, zaliczana jest do grupy tańców latynoamerykańskich. Cieszy się dużą popularnością zarówno w szkołach tanecznych, jak i na różnego rodzaju kursach. W Brazylii taniec samba ma charakter narodowy. Charakterystyczny układ tańczony jest podczas karnawału w Rio de Janeiro przez setki tancerek. Jaka jest historia samby i gdzie sięgają jej korzenie?

Samba to szybki i dynamiczny taniec, w którym kroki stawia się na podeszwach, wykonując charakterystyczny ruch zginania i prostowania kolan. Tempo to 54–56 taktów na minutę. Istnieją dwie wersje tańca – ludowa i towarzyska. Pierwsza z nich wykonywana jest w grupach, na przykład podczas karnawału, z kolei druga króluje na turniejach tanecznych na całym świecie.

Więcej:

Samba – nauka tańca i jego historia

Mimo że samba kojarzona jest na ogół z gorącą Brazylią, jej korzenie sięgają nieco dalej. Rytmy i muzyka jest charakterystyczna dla afrykańskich niewolników i z ich języka najprawdopodobniej wywodzi się sama nazwa tańca. Dla Brazylijczyków jest on szczególnie ważny. W kraju funkcjonuje kilka rodzajów szkół, w których prowadzona jest nauka tańca samba . Niektóre z nich przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców ubogich dzielnic, którzy chcą przygotować się do karnawału. Ludowe wersje tańca nie mają ustalonej formy. Najbiedniejsza ludność Brazylii bardzo często korzysta z różnego rodzaju akcesoriów w postaci garnków czy narzędzi, za pomocą których wybija odpowiedni rytm. Samba jako taniec towarzyski ma już ustaloną formę i kroki.

Układ po raz pierwszy dotarł do Europy w 1914 r. Na początku nie cieszył się zainteresowaniem. Zmieniło się to dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Obecna samba brazylijska to taniec, który jest połączeniem formy ludowej z towarzyską . Duży wpływ na jej rozwój wywarła muzyka jazzowa. Praktycznie na całym świecie tańczy się sambę w ten sam sposób. Jedynym wyjątkiem jest Brazylia, w której funkcjonują różne rodzaje tempa.

Samba to również bogata kolorystyka i zmysłowość. Właśnie tymi cechami wyróżniają się stroje tancerzy. Dominują frędzle i skąpe ubrania. Nie dziwi to, bowiem strój powinien przykuwać uwagę i rzucać się w oczy. Charakterystycznym elementem są także pióra, kamienie i cekiny. Ubrania powinny podkreślać seksapil i atuty tańczących kobiet.

Zobacz także: Gorąca samba na dobry początek dnia

Samba – krok podstawowy

Nauka samby w dużej mierze opiera się na ruchu bioder – naprzemiennie do przodu i w tył. Powinien być on falujący i zdecydowany. Ruch nie przenosi się na górne części ciała. Wynika to z faktu, że podczas karnawału tancerki noszą na głowie i plecach różnego rodzaju ozdoby, które mogłyby spaść przy zbyt intensywnym ruchu tych partii. W trakcie wykonywania kroków tancerze przemieszczają się po sporej powierzchni parkietu. To charakterystyczna różnica w porównaniu do innych tańców latynoamerykańskich, takich jak rumba czy cha-cha. Podczas wykonywania figur ciała tancerzy są bardzo blisko siebie. Oto podstawowe kroki samby:

  • partner stawia prawą nogę do przodu, następnie dostawia lewą i wykonuje prawą nogą krok w miejscu. Kolejnym ruchem jest przeniesienie lewej nogi w tył, dostawienie do niej prawej i wykonanie kroku w miejscu lewą;
    • w tym samym czasie partnerka wykonuje odpowiednio przeciwstawne ruchy. Na początek stawia lewą nogę w tył, dostawia do niej prawą i robi krok w miejscu lewą. Następnie robi krok prawą nogą w przód, dostawia do niej lewą i robi krok w miejscu prawą.
      Zobacz film: Czy Polacy potrafią tańczyć? Źródło: Dzień dobry TVN

      W układach wykorzystuje się także krok boczny:

      • partner stawia w bok prawą nogę, następnie dostawia nieco za nią lewą nogę, prawą wykonuje krok w miejscu. W kolejnym ruchu stawia w bok lewą nogę, nieco za nią dostawia prawą, lewą wykonuje krok w miejscu;
        • ruchy partnerki są następujące: lewą nogę stawia się w bok, prawą dostawia się nieco za nią, lewą krok w miejscu. Analogicznie – prawą krok w bok, dostawienie nieco za nią lewej i krok w miejscu prawą.

          Zobacz także: Brian Poniatowski. Jak wygląda jego życie w Nowym Jorku?

          Zaawansowana samba jest bogata w liczne figury. Ich oficjalna lista to kilkadziesiąt pozycji. Z uwagi na dynamiczność i efektowność tańca wydaje się być doskonałą formą aktywności dla najmłodszych. Samba brazylijska dla dzieci to świetny pomysł na zainteresowanie malucha nową formą zabawy i rozrywki . Zajęcia prowadzone są w grupach podzielonych rocznikowo. Taniec towarzyski uczy samodyscypliny i koordynacji ruchowej. Dodatkową zaletą jest wypracowanie prawidłowej postawy ciała i uzyskanie dobrej kondycji. Samba turniejowa to ekscytujący pokaz umiejętności zawodowych tancerzy, którzy zachwycają dynamicznym ruchem i gibkością.

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości