Taniec irlandzki – co warto o nim wiedzieć?

Taniec irlandzki
Rona Proudfoot/Getty Images
Taniec irlandzki jest skoczny, energiczny i towarzyszy Irlandczykom już od setek lat. Co ciekawe, wywodzi się z obrzędów celtyckich kapłanów. Sprawdź, na czym polega irlandzki taniec i jakie są jego rodzaje.

Tancerze zajmujący się irlandzkim tańcem muszą odznaczać się bardzo dobrą kondycją. Taniec ten jest bowiem niezwykle wymagający, a do jego opanowania potrzeba wielu lat praktyki.

Historia tańca irlandzkiego

Za twórców tańca irlandzkiego uważa się Celtów, którzy zaczęli go praktykować dwa tysiące lat temu na Szmaragdowej Wyspie. Wbrew pozorom początkowo nie miał on charakteru towarzyskiego czy rozrywkowego, lecz był ściśle związany z rytuałami odprawianymi przez druidów, czyli celtyckich kapłanów. Z biegiem czasu taniec zaczął ewoluować, zwłaszcza gdy kultura celtycka zaczęła być pod wpływem Normandii. W wyniku zmian tradycyjny taniec celtycki został ubogacony elementami tańców wiejskich i normandzkich – i tak też powstał taniec irlandzki. Co ciekawe, oglądając współczesnych tancerzy, wciąż można dostrzec wiele elementów wziętych z celtyckich świątyń.

O tańcu irlandzkim zaczęto oficjalnie mówić w XVI wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się w liście sir Henry’ego Sydneya do królowej Elżbiety I. Mężczyzna opisywał w nim irlandzkie tancerki, które zrobiły na nim wrażenie poprzez swój taniec. Największy rozwój tańca irlandzkiego przypada na XVIII wiek, gdy po tamtejszych wioskach zaczęli krążyć Mistrzowie Tańca. Byli to wędrowni nauczyciele szkolący mieszkańców – to właśnie oni doprowadzili do pełnego ukształtowania tańca irlandzkiego.

Pierwsze zawody tańca irlandzkiego odbyły się w 1897 roku, a od 1970 roku zaczęło powstawać wiele szkół dla osób zainteresowanych tym rodzajem tańca.

Jakie są rodzaje tańca irlandzkiego?

Irlandzki taniec dzieli się na taniec grupowy i solowy. Spośród tańców grupowych wyróżnia się round dance, long dance i line dance. Tańczy się je w dwójkach, trójkach i czwórkach, a każda z formacji ma swoje określone figury i kroki, które na przestrzeni lat nie uległy zmianie. Z kolei irlandzkie tańce solowe, czyli step dances (stepowanie) dzieli się na jig, reel i hornpipe.

  • – to najbardziej znany rytm irlandzkiego tańca posiadający wiele odmian. Jedną z nich jest light jig, czyli najszybszy z tańców. Wykonywanie go wymaga dynamicznej pracy nóg, gdyż tańczy się go w metrum 6/8. Nieco spokojniejszy jest single jig, który tańczy się nie tylko w metrum 6/8, ale i w 12/8.
    • – to szybki irlandzki taniec, który tańczy się w metrum 4/4. Akrobacje wykonywane w tym tańcu wymagają specjalnego miękkiego obuwia. Są jednak tancerze, którzy tańczą reel w twardych butach, lecz jest to umiejętność zarezerwowana jedynie dla najlepszych. Wymaga bowiem perfekcyjnego balansowania oraz wyczucia rytmu.
      • – tańczy się go w metrum 4/4 i 2/4. Niegdyś mogli go wykonywać wyłącznie mężczyźni, lecz obecnie robią to również kobiety. To jeden z najtrudniejszych tańców, głównie ze względu na swoją finezyjność.

        Omówione tańce irlandzkie mają przynajmniej jedną cechę wspólną. We wszystkich obowiązuje ten sam układ rąk, które zawsze należy trzymać przy ciele. Jest to ukłon w stronę dawnych irlandzkich tancerzy, którzy – szykanowani przez angielskich najeźdźców – zmuszeni byli spotykać się w ciasnych piwnicach, gdzie nie było wystarczająco dużo miejsca na ruchy rękami. Jak widać, irlandzki taniec ludowy był także wyrazem buntu.

        Jakie buty i strój są potrzebne do tańczenia stepu irlandzkiego?

        Podczas oglądania zdjęć współczesnych tancerzy zajmujących się irlandzkim tańcem można dojść do wniosku, że strój odgrywa bardzo ważną rolę. Jednak nie było tak zawsze, gdyż prekursorzy tej sztuki nie ubierali się jednakowo i po prostu wkładali na siebie to, co akurat mieli w szafie. Obecnie stroje tancerzy zajmujących się stepem irlandzkim same w sobie są dziełami sztuki. Szyją je wyspecjalizowani krawcy, którzy do dekoracji używają m.in. kryształków. Co ciekawe, poszczególne szkoły tańca mają nawet swoje unikatowe wzory sukienek.

        Buty do tańca irlandzkiego muszą mieć specjalny obcas generujący hałas. Oprócz nich tańczy się także w baletkach, lecz to domena kobiet. Nauka tańca irlandzkiego wymaga od adeptów tej sztuki nie tylko dużo czasu, ale i pewnych nakładów finansowych wniesionych głównie w skomplementowanie odpowiedniego ubioru.

        Czym charakteryzuje się muzyka do tańca irlandzkiego?

        Nauka irlandzkiego tańca zawsze odbywa się przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów takich jak harfa, skrzypce, różne odmiany fletów, gitary, gwizdki, mandolina i banjo – to najpopularniejsze instrumentarium używane do stepowania irlandzkiego. Muzycy grają żywiołowo, zmieniają w trakcie występów tempa utworów i akcentację. Oprócz tego korzystają z bogatej ornamentacji, gdyż irlandzkie stepowanie to taniec pełen emocji.

        Zobacz też:

        Zobacz wideo: Zakochani w tangu

        Autor: Adrian Adamczyk

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości