Szwecja – zwiedzamy jeden z najszczęśliwszych krajów świata

Szwecja latem
Fot. Frida Gruffman/Getty Images
Natura na wyciągnięcie ręki, przyjaźni mieszkańcy i ciekawe zabytki – tak w wielkim skrócie prezentuje się Szwecja. Nie jest to typowo wakacyjny kierunek, aczkolwiek z uwagi na niedalekie położenie i stosunkowo tanie loty z Polski, z pewnością warty polecenia. Pomimo obecności w Unii, w Szwecji nadal utrzymana jest krajowa waluta. Przygotujmy się na zwiększone wydatki podczas podróży, gdyż państwo należy do najdroższych w Europie.

Dostać się do Szwecji można na kilka sposobów. Najpopularniejszy jest oczywiście samolot, a ilość i cena połączeń lotniczych zdecydowanie zachęca do podróży. Jeśli jednak chcemy uatrakcyjnić sobie wyprawę, możemy wybrać prom, który kursuje z Gdyni. 19 – godzinna podróż kończy się w miejscowości Nynäshamn, która jest oddalona od Sztokholmu o około 60 kilometrów. Poniżej ciekawostki o Szwecji i informacje o najważniejszych punktach.

Szwecja – atrakcje turystyczne

Naszą listę miejsc wartych zobaczenia rozpoczynamy od stolicy – Sztokholmu. Uwagę turystów przyciąga stare miasto – Gamla Stan. Wyspiarski charakter stolicy podkreślają liczne statki przycumowane do nadbrzeża, świadczące o upodobaniach potomków Wikingów. Na uwagę zasługują także zabytki Szwecji. W Sztokholmie koniecznie zobaczmy budynek ratusza czyli Stadshuset, Zamek Królewski (Kungliga slottet) oraz rezydencję Drottningholm, zamieszkaną przez rodzinę królewską. Szwecja posiada ustrój określany jako monarchia parlamentarna, a głową państwa jest król Karol XVI Gustaw. Kolejne zabytki to katedra Storkyrkan, w której odbywają się królewskie zaślubiny oraz koronacje i Riddarhuset zachwycający swoimi zdobieniami, stanowiący budynek, gdzie dawniej gromadziła się arystokracja. Życie towarzyskie w Sztokholmie toczy się w modnej dzielnicy Södermalm. Napotkamy tu mnóstwo restauracji, kawiarenek i barów, wieczorem również spotykając spore tłumy. Klimat Sztokholmu tworzą głównie liczne mosty, które łączą wyspy i ogromne, majestatyczne budowle. Królestwo Szwecji to przede wszystkim wspaniała natura, z którą możemy bardzo blisko obcować. Sporo terenów zielonych znajdziemy także w stolicy. W części miasta nazywanej Djurgården, w niedzielę spotkamy sporo osób, które piknikują, opalają się i robią zakupy na pobliskim targu. To także zagłębie muzealne – warto odwiedzić Muzeum Vasa – najpopularniejsze w mieście, Skansen, będący najstarsza placówką tego typu na świecie oraz wesołe miasteczko Gröna Lund.

Ceny w Szwecji są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce i wielu innych krajach europejskich. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, zakupy róbmy w dyskontach, takich jak Lidl, SPAR czy Netto. Typowo szwedzkie sklepy będą znacznie droższe. Zrezygnujmy także z shoppingu w centrum ze względu na zawyżone ceny. Największa różnica cenowa pojawia się w przypadku alkoholu. Weźmy pod uwagę również fakt, iż tego rodzaju sklepy nie są zbyt powszechne. Waluta w Szwecji to korona szwedzka, która w przeliczeniu na złotówki wynosi nieco ponad 40 groszy.

Miasta Szwecji, które warto odwiedzić

Aby móc doświadczyć prawdziwego zbliżenia z naturą, należy wyjechać poza granice Sztokholmu. Inne miasta w Szwecji warte uwagi to Uppsala, Ystad i Karlskrona. Turystów przyciąga także Gotlandia, określana mianem Wyspy Wikingów, będąca największą wyspą w kraju. Znajdziemy tu nieskażoną, dziką przyrodę, wspaniałe plaże umożliwiające wypoczynek, ale przede wszystkim ciszę i spokój, które pozwalają na prawdziwy relaks. To także siedlisko różnego rodzaju ptactwa – między innymi gęsi i ostrygojadów. Z pewnością spotkamy także dzikie króliki. Fani zabytków zdecydowanie nie będą mieli czasu na nudę. Na wyspie znajduje się około 100 średniowiecznych kościołów, muzea, ruiny i wiele śladów dotyczących historii Wikingów. Warto odwiedzić także największe jezioro w Szwecji – czyli Wener, położone na południu kraju. Na jego powierzchni leży wiele małych, uroczych wysepek, a klimat zachęca do odwiedzin. Inne jeziora w Szwecji, które koniecznie trzeba zobaczyć to między innymi Siljan i Wetter. Pierwsze z nich położone jest w kraterze, powstałym po meteorycie, zaś drugie w zapadlisku tektonicznym. Wetter to drugie największe jezioro Szwecji .

Ciekawą pamiątką przywiezioną z wyprawy będzie Konik z Dalarna, uznawany za symbol Szwecji . Wytwarza się go w miejscowości Mora, niedaleko jeziora Siljan. Drewniany, strugany konik według ludowych podań miał chronić przed demonami. W miejscowości Avesta zobaczyć można 13 – metrową rzeźbę przedstawiającą postać z Dalarna. Dla osób spragnionych dziewiczej natury polecana jest także wyprawa do szwedzkiej Laponii. Zobaczymy tu zorzę polarną, weźmiemy udział w śnieżnym safari i doświadczymy niezwykle długich dni oraz krótkich nocy. W lasach spotkamy niedźwiedzie, renifery, łosie i cietrzewie. Jeśli jesteśmy zapalonymi wędkarzami, w Laponii będziemy mieć okazję łowić ryby w krystalicznie czystych jeziorach. Do tego niesamowite widoki w postaci lodowców, górskich szczytów i tajemniczych lasów. Mieszkańcy Szwecji , a szczególnie Laponii są niezwykle otwarci i pomocni. Spotkamy tu plemię Sami, które zajmuje się hodowlą reniferów oraz rybołówstwem. Warto odwiedzić także parki narodowe Sarek oraz Abisko, będące najpiękniejszymi w Szwecji. Dodatkowo możemy spędzić noc w hotelu w Jukkasjärvi, który jest całkowicie wykonany z lodu.

Zobacz film: ''Obce Niebo'' w Szwecji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości