Sztolnia otwiera się dla turystów. "Zwiedzającym udostępniono 10 km podziemnych tras"

Dzień Dobry TVN
W Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu znajduje się najstarsza maszyna parowa na świecie. Dzięki niej górnicy mogli zejść pod ziemię do pracy. Z jej pomocą wyciąganą również wydobyty przez nich węgiel. Jak jeszcze była wykorzystywana? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Najstarsza maszyna parowa na świecie

W Sztolni Królowa Luiza znajduje się najstarsza maszyna parowa na świecie. Urządzenie swoją pierwszą zmianę rozpoczęło w 1915 roku. Mimo upływu lat cały czas działa i pracuje na oryginalnych częściach.

- Na początku XX wieku górnicy zeszli do poziomu 500 metrów pod powierzchnię ziemi. Z tego poziomu trzeba było wyciągnąć węgiel i górników. Do tego potrzebna była ta wielka maszyna - mówił w rozmowie z naszą reporterką pan Roman, przewodnik w Sztolni Królowa Luiza.

Częścią maszyny jest sześciometrowe koło przepasane liną. - To właśnie do niego umocowane są szole, czyli windy, którymi podróżują górnicy, a także węgiel - dodał pan Roman.

Sztolnia otwarta dla zwiedzających

Obecnie maszyna nie jest używana. Uruchamia się ją do czasu do czasu, ale od 2 lipca ma się to zmienić. - Wszyscy, którzy nas odwiedzą będą mogli zobaczyć, jak działa ta maszyna - mówił. Urządzenie będzie można oglądać od wtorku do niedzieli.

Ale maszyna parowa to niejedyna atrakcja sztolni. - Sztolnia udostępniła bowiem 10 km tras podziemnych dostosowanych do wieku. Kiedyś pracowali tam górnicy, teraz my pokazujemy, jak ich praca wyglądała i z jakimi zagrożeniami się wiązała - mówił pan Roman.

Niewątpliwą atrakcją jest także trasa wodna. - Na turystów czeka najdłuższy w Europie spływ łodziami - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Poszła na zakupy, zostawiając w aucie dwoje dzieci. Potem zrobiła awanturę przechodniom, gdy pomogli jej synom

W Polsce czy za granicą - wiemy, gdzie taniej pojedziemy na wakacje. "Niektóre obiekty nawet o 50 procent podniosły ceny"

Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Dagmara Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości