Szkarłatka amerykańska – właściwości lecznicze i rozmnażanie rośliny. Jak uprawiać tę bylinę?

Kwiatki w doniczkach
Fot. Hello_ji / Getty Images
Szkarłatka amerykańska to pospolita bylina. Ze względu na swoje szerokie rozprzestrzenienie na całym świecie, bywa uznawana za chwast. W rzeczywistości jednak jest to roślina o właściwościach leczniczych, warto więc posiadać jej sadzonki w ogrodzie. Poznaj zasady rozmnażanie szkarłatki oraz podstawowe cechy uprawy.

Szkarłatka amerykańska to dekoracyjna bylina, ceniona za niezwykle intensywny, purpurowy kolor pędów, który czasem wykorzystuje się jako barwnik do alkoholi oraz słodyczy. Jest uprawiana nie tylko na prywatnych działkach, ale również w ogrodach botanicznych jako przykład rośliny trującej. Naturalnym miejscem występowania szkarłatki jest Ameryka Północna, głównie regiony południowe i wschodnie. W Stanach Zjednoczonych uznawana jest za chwast, ze względu na wyjątkowo szybkie rozprzestrzenianie się, którego podstawą jest niezwykła zdolność dopasowania się do słabej jakości gleb. Jak uprawiać szkarłatkę amerykańską? Jakie sekrety skrywa ta bylina?

Szkarłatka amerykańska – jakie ma właściwości lecznicze?

Szkarłatka amerykańska ma wiele właściwości leczniczych. Jednak przyjmowanie surowej rośliny może być niebezpieczne dla zdrowia, a w niektórych przypadkach może prowadzić do zagrożenia życia. Stosując preparaty na bazie szkarłatki, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć istnienie przeciwwskazań do ich stosowania.

Bylina ma pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego, a także nerek. Ma właściwości moczopędne oraz przeczyszczające. W celach leczniczych stosowane są wszystkie części rośliny. Jak wykorzystać cenne właściwości szkarłatki?

· Maść lub okład z byliny stosowane są do przyspieszenia procesów regeneracji skóry, zwalczania trądziku oraz zakażeń grzybiczych.

· Nalewka, przygotowana z korzenia rośliny, uznawana jest przez niektórych za cenny środek leczący infekcje dróg oddechowych, anginę, problemy ze stawami oraz zapalenie migdałków.

· Jagody szkarłatki, po uprzednim wysuszeniu, znane są z działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego oraz wykrztuśnego.

Rozmnażanie szkarłatki amerykańskiej

Szkarłatka amerykańska należy do grupy roślin wieloletnich, nie trzeba zatem martwić się o coroczne sadzenie jej nowych egzemplarzy. Bylina zakwita każdej wiosny, wtedy też wytwarza pierwsze nasiona. Jeśli w ogrodzie rośnie już dojrzała sadzonka, to właśnie z niej można pozyskać zalążki przyszłych młodych kwiatów. Możliwe jest również wykorzystanie nasion z dziko rosnących szkarłatek amerykańskich.

Rozmnażanie szkarłatki amerykańskiej najlepiej przeprowadzać przez wysiew nasion . Nasiona zbiera się z dojrzałych, purpurowych owoców w okresie jesiennym. Trzeba być przy tym niezwykle ostrożnym, ponieważ bylina jest rośliną trującą. Przy kontakcie ze szkarłatką wskazane jest używanie grubych rękawic ogrodniczych , co zapobiega powstawaniu podrażnień skórnych oraz uczuleń. Inną metodą na pozyskanie nasion jest zamoczenie w wodzie całych owoców, a następnie przetarcie ich na drobne części.

Osuszone i oczyszczone nasiona przechowuje się w pojemniku, w chłodnym pomieszczeniu o niskiej wilgotności powietrza. Po nadejściu wiosny, kiedy temperatura będzie utrzymywać się powyżej 10°C, możliwe jest ich wysadzenie do specjalnych pojemników z odpowiednią ziemią i nawozem. Po kilku tygodniach młode sadzonki będą gotowe do zasadzenia na rabacie wraz ze starszymi egzemplarzami szkarłatki lub w kompozycji z innymi gatunkami roślin.

Szkarłatka amerykańska – uprawa i pielęgnacja rośliny

Uprawa i pielęgnacja szkarłatki amerykańskiej opierają się głównie na zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków rozwoju w momencie jej zasadzenia. Żadne dodatkowe zabiegi nie są konieczne do prawidłowego wzrostu byliny. Kwiat nie wymaga podlewania oraz nawożenia, choć podczas wiosennych prac ogrodniczych można wzbogacić podłoże, na którym się znajduje, dowolnym nawozem wieloskładnikowym. Jesienią można nawieźć dodatkowo młode sadzonki dla zwiększenia ich odporności na mróz. Gatunek jest w stanie osiągnąć ponad metr wysokości, dlatego aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał i wydobyć piękno purpurowych pędów, warto zadbać o spełnienie kilku podstawowych wymagań uprawowych szkarłatki.

Szkarłatka amerykańska preferuje miejsca słoneczne, a jednocześnie takie, w których nie jest narażona na bezpośrednie działanie intensywnego światła . Byliny najszybciej rosną na podłożu żyznym i lekko kwaśnym, jednak gorsze jakościowo gleby również nie są przeszkodą do ich uprawy. Szkarłatka źle znosi jedynie sadzenie na miejscach bardzo suchych, na których może wcale nie kwitnąć lub rosnąć wyjątkowo wolno. W Polskich warunkach klimatycznych zaleca się zabezpieczanie pędów rośliny na zimę, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko ich przemarznięcia.

Sadzonki szkarłatki amerykańskiej – zastosowanie

Sadzonki szkarłatki amerykańskiej nie nadają się do każdego ogrodu. Z pewnością nie są przeznaczone na działki niewielkich rozmiarów lub takie, na których rośnie już sporo innych kwiatów. Bylina jest dosyć ekspansywnym gatunkiem, który na swoje korzenie potrzebuje sporo przestrzeni . Szkarłatka potrzebuje dużo miejsca do rozwoju i wzrostu, dlatego aby uniknąć zdominowania ogrodu przez jej pędy, liście i kwiaty, lepiej nie umieszczać jej w małych, przydomowych ogrodach.

Zobacz film: Dywany kwiatów. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości