Newsy

Szczepionka na koronawirusa. Wielka Brytania rozpoczyna testy na ludziach 

Mężczyzna w masce w Londynie

Marco Piunti/Getty Images

Newsy

Szczepionka na koronawirusa. Wielka Brytania rozpoczyna testy na ludziach 

Mężczyzna w masce w Londynie

Marco Piunti/Getty Images

W czwartek rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi - zapowiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Szczepionka została stworzona przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie. Naukowcy oceniają, że jej szansa na sukces wynosi 80 proc.

Opracowujący szczepionkę zespół z Oxfordu oraz drugi wywodzący się z Imperial College London, dostaną na badania z budżetu po 20 milionów funtów. Taka deklarację złożył brytyjski minister zdrowia Matt Hancock podczas codziennej rządowej konferencji prasowej na temat walki z epidemią koronawirusa.

Szczepionka na koronawirusa - już jest

Zespół Instytutu Jennera w Oxfordzie chce zacząć produkcję szczepionki przed zakończeniem testów, tak, aby mieć do września około miliona gotowych dawek

Zdaniem brytyjskiego ministra zdrowia, opracowanie szczepionki jest "niepewną nauką", ale oba zespoły robią szybkie postępy i będą w pełni wspierane przez rząd. 

Równocześnie zainwestujemy w zdolności produkcyjne, więc, jeśli któraś z tych szczepionek zadziała bezpiecznie, będziemy mogli udostępnić ją Brytyjczykom tak szybko, jak to tylko możliwe

 - dodał Matt Hancock. Ostrzegł jednak, że "nic w tym procesie nie jest pewne".

Szczepionka na koronawirusa będzie testowana na ludziach

Szczepionka z Oxfordu, nazwana ChAdOx1 nCoV-19, jest stworzona z nieszkodliwego wirusa wziętego od szympansa, który został genetycznie zmodyfikowany w celu przenoszenia części koronawirusa. Wykazano już, że technika ta generuje silne odpowiedzi immunologiczne w innych chorobach. Rozmowy na temat produkcji szczepionki przeprowadzono już z trzema brytyjskimi firmami, a także kilkoma zagranicznymi. W testach brać będzie udział do 500 osób.

Równolegle zespół z Imperial College London od lutego testuje swoją szczepionkę na zwierzętach. Oczekuje się, że próby kliniczne na ludziach rozpoczną się w czerwcu.

Na całym świecie opracowywanych jest ponad 70 szczepionek. Jednak Wielka Brytania stanie się w czwartek jednym z niewielu krajów - obok USA i Chin - gdzie przeprowadza się już próby na ludziach.

Zobacz też:

Rząd zapowiada drugi etap rezygnacji z ograniczeń. Kiedy nastąpi poluzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem?  

Dr Grzesiowski radzi, jak dbać o maseczki wielorazowe. Obala też internetowe mity dotyczące ich dezynfekcji

Koronawirus pokonał superbohaterów. Premiery "The Batman", "Shazam 2" i "The Flash" przełożone

Najświeższe informacje na temat koronawirusa czytaj na tvn24.pl.

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
51
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0