Szalotka - jak ją uprawiać? Czy cebula szalotka może być zastąpiona dymką?

Szalotka jak ją uprawiać. Czy cebula dymka może być zastąpiona szalotką
Tina Terras&Michael Walter/Getty Images
Źródło: Moment RF
Cebula szalotka jest znana od dekad. Pojawiała się w kuchniach naszych prababć, babć i mam. Czy jednak zawsze korzysta się z niej poprawie, wykorzystując w pełni jej walory smakowe i odżywcze? Warto wiedzieć, jak ją hodować i przygotować, by móc czerpać ze źródła witamin i mikroelementów, którym bez wątpienia jest szalotka.

Szalotka to niebanalne warzywo, którego bogate właściwości i możliwości zastosowania zaskoczą niejednego smakosza.

Co to jest szalotka?

Znana wszystkim odmiana cebuli to szalotka. Co to jest jednak czosnek askaloński i co łączy go z tą cebulką? Te dwie nazwy mogą być stosowane wymiennie. Cebulka szalotka może być również nazywana cebuloczosnkiem. Wszystko dlatego, że jej wielkość przypomina główkę czosnku. Cebula szalotka ma także czosnkowy, niepowtarzalny aromat. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, jednak bez problemu zadomowiła się w Polsce. Cebula szalotka bananowa to aktualnie jedna z najpopularniejszych odmian na naszych działkach i półkach sklepowych.

Szalotka a dymka

Decydując się na porównanie: cebula szalotka - dymka , głównym aspektem, na który zwracamy uwagę, jest smak. Szalotka jest delikatniejsza i ma czosnkowy aromat. Ma także mniejsze od dymki główki. Ponadto szalotka i cebula dymka różnią się okresem wegetacji - ta pierwsza ma zdecydowanie krótszy. Warto zaznaczyć, że krócej przechowywana może być dymka. Szalotka w przewiewnej torbie, umieszczona w chłodnym, suchym miejscu może przetrwać nawet kilka miesięcy.

Cebula szalotka - uprawa w przydomowym ogródku

W wielu przydomowych ogródkach rośnie cebula szalotka. Uprawa tego warzywa jest łatwą sprawą, nawet dla niezaprawionych w bojach ogrodników i działkowców. Wystarczy jedynie stosować się do kilku reguł. Cebula szalotka ma małe wymagania odnośnie do gleby i klimatu, jednak mimo wszystko lepiej sprawdzą się dla niej piaszczyste, dobrze przepuszczalne gleby z obojętnym lub lekko kwaśnym pH. Szalotka wymaga odpowiedniego nawożenia (np. azotem) i regularnego podlewania. Małe cebulki sadzi się wczesną wiosną w rzędach oddalonych od siebie o 30-40 cm. Pojedyncze główki w rzędzie powinny być oddalone od siebie o minimum 5 cm. Okres zbiorów przypada na połowę lipca, jednak liście szalotki (szczypiorek) można wykorzystać wcześniej np. jako dodatek do sałatek. Warto wiedzieć, że dobrze rosną na miejscach po ogórkach i fasolce szparagowej. Szalotka będzie świetną sąsiadką dla ogórków, pomidorów, marchwi, sałaty, czy truskawek. Jak wspomniano wcześniej, z reguły sadzona jest w formie główek cebula szalotka. Nasiona tego warzywa jednak również są dostępne w sklepach ogrodniczych lub w Internecie.

Cebula szalotka - właściwości

Cebulka szalotka jest wspaniałym źródłem witamin: A, B6, C i E, a także fosforu, magnezu, wapnia, potasu, selenu, miedzi, żelaza i jodu. Dostarcza także do organizmu kwas foliowy, białko i węglowodany. Dzięki obfitości składników odżywczych ma świetny wpływ na zdrowie człowieka:

  • zapobiega powstawaniu nowotworów (dzięki zawartości antyoksydantów),
    • obniża ciśnienie krwi,
      • rozrzedza krew i zapobiega powstawaniu zakrzepów,
        • obniża poziom cholesterolu,
          • pomaga leczyć przeziębienie i grypę - szalotka cebula może być nazywana naturalnym antybiotykiem,
            • eliminuje bakterie np. Helicobacter pylori,
              • zapobiega wrzodom żołądka,
                • oczyszcza organizm z toksyn.

                  Cebula szalotka - zastosowanie

                  Szalotka (dymka podobnie) ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można ją spożywać zarówno na surowo, jak i po uprzednim upieczeniu lub usmażeniu. Jest idealnym dodatkiem do sałatek czy twarożków - zarówno główka, jak i liście. Cebula szalotka sprawdza się świetnie także do sosów (np. na bazie czerwonego wina). Smażone talarki szalotki stanowić będą idealną dekorację półmisków z mięsem i wędlinami. Warto zamarynować lub karmelizować szalotkę, by wydobyć jej wspaniały aromat i cieszyć się jej wartościami odżywczymi.

                  Szalotka - czym zastąpić?

                  Cebulka szalotka pod żadnym pozorem nie może być zastępowana zwykłą cebulą lub dymką, która nie odda jej specyficznego, oryginalnego smaku i aromatu. Szalotka jest dużo łagodniejsza i trudno znaleźć zamiennik dla tego warzywa. Warto zaznaczyć, że może ona być substytutem liści czosnku, które są niezwykle popularne w orientalnych potrawach, jednak u nas wciąż są trudno dostępne.

                  Szarlotka - przepisy

                  Cebula szalotka marynowana jest w zalewie takiej, jakiej używa się do zwykłych cebulek. Na kilogram szalotki potrzebujemy 4 ziarnka ziela angielskiego, 4 gałązki kopru, 4 liście laurowe, 6 szklanek wody, dużą łyżkę soli, 3 łyżki cukru, ¼ szklanki octu, 4 ziarnka pieprzu. W takiej postaci świetnie sprawdza się do sałatek, szaszłyków czy jako przekąska.

                  Warto też zrobić karmelizowane szalotki. Obrane cebulki solimy i podsmażamy na oliwie. Gdy się zarumienią, zmniejszamy ogień i dodajemy tymianek lub rozmaryn. Dalej dusimy kilka minut, do miękkości, mieszając co jakiś czas. Następnie dodajemy po łyżeczce miodu i octu balsamicznego i doprawiamy do smaku pieprzem. Dusimy jeszcze 2 minuty i podajemy na ciepło jako dodatek np. do mięs. Do karmelizowania dobrze sprawdzi się szalotka bananowa , która swoją nazwę zawdzięcza podłużnemu kształtowi.

                  Zobacz wideo: Jej wysokość cebula

                  Zobacz też:

                  Słodkie drożdżówki dla smakoszy domowych wypieków. Sprawdzone przepisy Bartka Boratyna

                  Ciasteczka musowe, tort oraz makaroniki, czyli słodkie dzieła sztuki z Instagrama. Poznaj przepisy Julii Jackiewicz

                  Ania Starmach i jej czekoladowy deser na Dzień Mężczyzn. Poznaj niezwykły przepis

                  Autor: Ola Lipecka

                  Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości