Syndrom wyparcia - czyli dlaczego czasem się oszukujemy?

Co to jest syndrom wyparcia? Jakie techniki stosuje nasz umysł, żeby nas oszukać? Czym jest wyparcie pierwotne, a czym wyparcie wtórne? W jakich sytuacjach nasz umysł najczęściej stosuje technikę wyparcia?
  • Syndrom wyparcia - co to jest? Rodzaje wyparcia
    • Wyparcie a zaprzeczenie - jakie są między nimi różnice?
      • Wydarzenia w Gdańsku podczas WOŚP a syndrom wyparcia, zaprzeczenia

        Zobacz też: Jak wygląda życie z dorosłym dzieckiem alkoholika? Syndrom DDA

        Syndrom wyparcia - co to jest? Rodzaje wyparcia

        Wyparcie lub inaczej represja to jeden z mechanizmów obronnych znanych w psychologii. Jest to usunięcie ze świadomości myśli, uczuć, wspomnień itp., które przywołują bolesne skojarzenia. Wyparte myśli nadal istnieją, jednak nie są dostępne świadomości.

        Według Freuda wyróżnia się dwa rodzaje wyparcia:

        • wyparcie pierwotne - dochodzi do niego raz, w bardzo wczesnym etapie dzieciństwa, kiedy z nieświadomości wyodrębnia się świadomość. Pewne przeżycia lub emocje na bieżąco są niedopuszczane do świadomości. Takie zjawiska nigdy do niej nie docierają.
          • wyparcie wtórne - o wyparciu wtórnym mówimy, kiedy zjawiska pojawiły się w świadomości, ale wtórnie zostały wypchnięte do nieświadomości.

            Najczęściej wyparcie dotyczy emocji złości, uczucia niechęci czy impulsów agresywnych.

            Więcej:

            Psycholog: perfekcjonizm osłabia zdrowie psychiczne

            Wyparcie a zaprzeczenie - jakie są między nimi różnice?

            Czymś innym niż wyparcie jest zaprzeczenie. Zaprzeczenie jest odmową dostrzegania rzeczywistości. Ten, kto zaprzecza, dostrzega prawdę, ale jej nie przyjmuje do wiadomości. Rzeczywistość przestaje być brana pod uwagę, zostaje zastąpiona fantazją.

            Zaprzeczenie może być pierwszą reakcją człowieka na wieść o diagnozie lub śmierci bliskiej osoby. Zaprzeczenie służy przystosowaniu się do nowej trudnej sytuacji, ponieważ odracza na czas bardziej dogodny proces zmierzenia się z mocnymi uczuciami, które prędzej czy później, i tak nas dotkną.

            Zaprzeczenie może jednak być też negatywnym działaniem naszego umysłu, na przykład kiedy osoba uzależniona od alkoholu zaprzecza temu, że naprawdę ma problem z alkoholem. Zaprzecza szkodliwości picia i temu, że alkohol jest przyczyną jej życiowych problemów.

            Zobacz też: Wypalenie zawodowe – oznaki syndromu wypalenia

            Wydarzenia w Gdańsku podczas WOŚP a syndrom wyparcia, zaprzeczenia

            W przypadku wydarzeń w Gdańsku, kiedy na scenę wkroczył Stefan W. i zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, ludzie którzy w pierwszej chwili zobaczyli co się stało, nie zareagowali. Zadziałał syndrom zaprzeczenia. Cała sytuacja miała miejsce w tłumie - wtedy działa taki mechanizm, który powoduje to, że patrzymy na to co robią inni. Jeśli nikt nie reaguje, to tłumaczymy sobie, że nic się nie dzieje.

            Jeśli w tłumie jest osoba, która wie jak zachować się w danej sytuacji, bardzo szybko kreuje się z niej takiego lidera - mówił w studiu Dzień Dobry TVN dr Krzysztof Liedel, ekspert do spraw bezpieczeństwa.

            Jeśli widzimy, że ktoś nie reaguje w kryzysowej sytuacji, nie oceniajmy tej osoby pochopnie. Po prostu działa wtedy mechanizm wyparcia lub mechanizm zaprzeczenia.

            Zobacz film: Tragedia w Gdańsku okiem świadka, źródło: Dzień Dobry TVN

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            Źródło zdjęcia głównego: E+

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości