Gorące tematy

Jak wyglądały święta w PRL-u?

Gorące tematy

Jak wyglądały święta w PRL-u?

Ręcznie robione ozdoby, prawdziwe świeczki, anielskie włosy i cukierki na choince, pływający w wannie karp i paczki dla dzieci z zakładów pracy - tak wyglądały święta Bożego Narodzenia w wielu domach w PRL-u. Czy podobnie swoje święta z tamtych lat wspominają goście Dzień Dobry TVN: aktorka i reżyserka Małgorzata Potocka, dziennikarz Maciej Orłoś i dziennikarz radiowy Krzysztof Jankowski "Jankes"?

  • Jak wyglądały święta Bożego Narodzenia w PRL-u?
  • Jakie wspomnienia z PRL-u mają aktorka i reżyserka Małgorzata Potocka, dziennikarz Maciej Orłoś i dziennikarz radiowy Krzysztof Jankowski "Jankes"?
  • Żywa choinka, karp w wannie, pomarańcze, resoraki w prezencie pod choinką ... A wy co pamiętacie ze świąt z PRL-u?


Zobacz też: Jak święta wpływają na związek?


Karp w wannie, zabawki z Pewexu, Wigilie w zakładach pracy i paczki dla dzieci, choinka "drapak", a na niej anielskie włosy… czyli święta naszego dzieciństwa, jakie były, jak je wspominają nasi goście w "Dzień Dobry TVN": aktorka i reżyserka Małgorzata Potocka, dziennikarz Maciej Orłoś i dziennikarz radiowy Krzysztof Jankowski "Jankes"Jak zdobywali smakołyki na święta w kilometrowych kolejkach? O jakim prezencie marzyli? Jak zdobywali później prezenty dla swoich dzieci? Zobaczcie, co powiedzieli i jakie mają wspomnienia?

Ja pamiętam święta Bożego Narodzenia, ponieważ mój tata był scenografem, mój tata robił przepiękne zabawki, ruchome obiekty na choince - opowiadała Małgorzata Potocka. - Mój tata poza scenografią fascynował się pirotechniką, kiedyś pracował nad filmem o Westerplatte (...) w domu testował wybuchowe cukierki, pociągało się za sznureczek. Tym sposobem mój tata tak przestraszył przyjaciółkę mamy, za którą nie przepadał. Przyjaciółka już nigdy się u nas w domu nie pojawiła - śmiała się Małgorzata Potocka w studiu "Dzień Dobry TVN".

Wspomnienia z PRL-u: żywa choinka ze świeczkami, karp w wannie, zakładowe Wigilie

A choinka z prawdziwymi świeczkami na choince? Doskonale pamięta ją na przykład Maciej Orłoś:

Przyczepiało się naprawdę na choince prawdziwe świeczki. Że my przetrwaliśmy to, przeżyliśmy to! - śmiał się Maciej Orłoś w studiu "Dzień Dobry TVN".


Zobacz też: Święta homoseksualnych par - czy także są wesołe i rodzinne?

Inne wspomnienia gwiazd w studiu to oczywiście karp pływający w wannie, zakładowe Wigilie i paczki dla dzieci w zakładzie pracy rodziców, choinka ozdabiana ręcznie robionymi ozdobami, papierowymi figurkami lub cukierkami. Choinka zawsze była żywa.

Boże Narodzenie - kiedyś a dziś. Jakie są różnice?

Teraz dzieci są bardziej wymagające. Kiedyś dziecko dostawało na święta Bożego Narodzenia pomarańczę, a teraz? Wybór zabawek, prezentów jest ogromny i trudno dogodzić dziecku. Trzeba jednak zapamiętać, że w święta najważniejsza jest atmosfera, spędzanie czasu z rodziną, a prezenty i wartości materialne powinny zejść na dalszy plan.

Zobacz więcej świątecznych tematów w "Dzień Dobry TVN":


Świąteczne wspomnienia gwiazd. Materiał Filipa Chajzera

A jak święta Bożego Narodzenia wspominają Paulina Krupińska, Artur Barciś, Sylwia Przybysz (wokalistka i youtuberka), Janek Dąbrowski (również wokalista i youtuber) i inni? Zobaczcie poniżej materiał Filipa Chajzera, w którym możecie porównać jak święta Bożego Narodzenia pamiętają 60-, 50-, 40- i 20-latkowie. Różnica jest ogromna!

Zobacz film: Święta naszego dzieciństwa, źródło: Dzień Dobry TVN


Co sądzisz o tym artykule?
2
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0