Świerk srebrny – jakie są odmiany? Jak wygląda sadzenie w ogrodzie?

GettyImages-891597138.jpg
GettyImages-891597138.jpg
Świerk srebrny to inna nazwa świerku kłującego. Jest to jedno z najchętniej wybieranych drzew iglastych do ogrodu. Jego srebrne igły pięknie prezentują się na tle innych drzew o intensywniejszych odcieniach zieleni.

Jak pielęgnować świerk srebrny kłujący , aby przez długie lata cieszył nasze oczy swoim pięknem? Jakie są jego odmiany i jakie choroby świerków srebrnych są najbardziej powszechne?

Jak wygląda świerk srebrny?

Świerk srebrny to niezwykle dekoracyjne drzewo. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi igieł. Najczęściej świerk kłujący ma igły o długości ok. 1-3 cm w kolorze zielononiebieskim lub szarosrebrnym, co sprawia, że wygląda, jakby był lekko oszroniony. Decydując się na świerk w ogrodzie, trzeba pamiętać, że drzewa te są stosunkowo wysokie. W naturze dorastają nawet do 40 m. Typowo ogrodowe odmiany są znacznie mniejsze (najwyższe dorastają do 10-15 m). Jeżeli interesuje nas świerk srebrny w doniczce, to ciekawym rozwiązaniem będą odmiany karłowate – ich wysokość sięga od 70 cm do 3 m. Niższe odmiany doskonale sprawdzą się jako ozdoba balkonu czy tarasu. Często dopiero po kilku latach pojawia się konieczność znalezienia w ogrodzie miejsca, w które przesadzimy taki świerk srebrny. Przyrost tych roślin jest stosunkowo wolny. W zależności od gatunku może to być od 3 do 25 cm w ciągu roku.

Dekoracyjny charakter tego drzewa sprawia, że świerk srebrny często wybierany jest jako choinka. Świerk srebrny zazwyczaj ma już pokrój drzewka świątecznego (stożka), dlatego w wielu przypadkach nie trzeba go dodatkowo przycinać, aby nadać mu odpowiedni kształt.

Świerk srebrny – jak sadzić? Odmiany do ogrodu i na taras

Świerk to drzewo, które nieodzownie kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia – dużą choinką, która pięknie prezentuje się zarówno w domu, jak i ogrodzie czy nawet miejskim parku. Warto jednak wiedzieć, że obok dużych i karłowatych odmian, są także odmiany płaczące. Aby drzewo mogło przybrać taką formę, musi być odpowiednio przygotowane. Jest to świerk srebrny szczepiony . Inna nazwa, z jaką możemy się spotkać w tym przypadku to świerk na pniu . Szczepienie świerka srebrnego to jeden ze sposobów rozmnażania tej rośliny. Jego zastosowanie pozwala na uzyskanie sadzonek o pożądanych cechach wyglądu. Dzięki temu unika się przypadkowości w uprawie. Pięknie prezentuje się dekoracyjny żywopłot ze świerku srebrnego na pniu. Tak przygotowane drzewka wykorzystuje się też często do wyznaczenia alejek w miejskich parkach.

Do najchętniej wybieranych odmian świerku srebrnego zalicza się między innymi:

· Marigold – jest to odmiana dorastająca do 3,5 m, która ma stożkowy pokrój o znacznej szerokości. Nowe przyrosty świerku srebrnego mają charakterystyczny, żółtawy kolor, co sprawia, że wiosną to drzewo wygląda niezwykle ciekawie;

· Białobok – jest to wyhodowana w Polsce odmiana świerku srebrnego. Przyrosty mają kremowy odcień, stąd też nazwa tej odmiany. Jest to drzewo zaliczane do odmian o średniej wielkości – dorasta maksymalnie do 2 m;

· Kaibab jest to jedna z największych odmian świerku srebrnego, charakteryzująca się również szybkim przyrostem. Z uwagi na to, że drzewo dorasta do 40 m, najczęściej można je spotkać w dużych przestrzeniach miejskich lub przydomowych ogrodach położonych na rozległych działkach, gdzie z reguły służą do ogrodzenia posesji od strony drogi publicznej czy też sąsiednich działek;

· Iseli Fastigiate jeżeli szukamy drzewa do nasadzeń przy granicy działki, to jest to odpowiedni świerk srebrny. Żywopłot przygotowany z tej odmiany będzie szczególnie ciekawie się prezentował, jeżeli wybierzemy rośliny o pokroju kolumnowym zamiast stożkowego. Odmiana ta dorasta do 10 m wysokości.

Sadzenie świerka srebrnego – najważniejsze informacje

Sadzonki świerka srebrnego najlepiej kupować w specjalizujących się w uprawie tego gatunku szkółkach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że roślina jest dobrze przygotowana do posadzenia w nowym miejscu. Świerk srebrny nie ma zbyt wielu wymagań, jeżeli chodzi o pielęgnację i rodzaj gleby na stanowisku, na jakim go docelowo zasadzimy. System korzeniowy świerka srebrnego jest dobrze rozbudowany i sięga w głąb ziemi, dzięki czemu gatunek ten dobrze znosi nawet dłuższe przesuszenie. Świerki lubią podłoże kwaśne lekko wilgotne. Wybierając stanowisko dla świerku, warto postawić na miejsce dobrze nasłonecznione, gdyż w cieniu drzewo może szybko tracić igły.

Jeżeli chodzi o uprawę świerków i innych drzew iglastych, to często pada pytanie o przycinanie, a także najlepszy moment na posadzenie w ogrodzie. Jeżeli chodzi o kwestię tego, kiedy sadzić świerk srebrny, to wskazuje się, że najlepiej robić to jesienią (na przełomie września i października) lub wczesną wiosną (od marca do kwietnia). Natomiast przycinanie świerka srebrnego najlepiej wykonać w kwietniu. Jeżeli drzewo szybko przyrasta, zabieg ten można powtórzyć latem.

Zobacz film: Sekretne życie drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości