Gorące tematy

Światowy Dzień Ziemi 2021. Nasza planeta jest w coraz gorszym stanie. Co najbardziej jej zagraża?

Planeta ziemia w kosmosie, światowy dzień ziemi 2021

Frank Lee/Getty Images

Gorące tematy

Światowy Dzień Ziemi 2021. Nasza planeta jest w coraz gorszym stanie. Co najbardziej jej zagraża?

Planeta ziemia w kosmosie, światowy dzień ziemi 2021

Frank Lee/Getty Images

Ziemia obchodzi swój dzień co roku - 22 kwietnia. To dobra okazja, by zwrócić szczególną uwagę na kondycję naszej planety i problemy, z jakimi zmaga się na co dzień. Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczne obchody różnią się od dotychczasowych.

Światowy Dzień Ziemi – na czym polega to święto?

Inicjatorami Światowego Dnia Ziemi byli protestujący w 1970 r. przeciwko postępującej degradacji środowiska Amerykanie. Wówczas w tej sprawie na ulice wyszło około 20 mln ludzi.  Od tamtej pory każdego roku, 22 kwietnia uwagę mieszkańców Ziemi próbuje się zwrócić na ich dom. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r. W trakcie obchodów organizowane są różnego typu akcje promujące bardziej ekologiczny sposób życia i wspólną troskę o środowisko. W ramach tego ma miejsce m.in. dzień bez samochodu czy sprzątanie świata, w które angażowane są również dzieci i młodzież szkolna.

Obchody w 2021 r. odbywają się pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię”. Jego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Ziemi na jej słabnącą kondycję, do której doprowadzają swoimi codziennymi działaniami. Ziemia jest naszym domem, więc powinniśmy możliwie najlepiej dbać o jej dobrostan każdego dnia, a nie tylko z okazji międzynarodowego święta. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej i można powiedzieć, że z roku na rok planeta Ziemia "podupada na zdrowiu".

Co zagraża Ziemi?

Ziemia ciągle zmaga się z licznymi niebezpieczeństwami. Mowa o olbrzymich pożarach, powodziach, nadmiernej eksploatacji i zanieczyszczeniu wód, degradacji lasów, topniejących lodowcach, piętrzących się śmieciach, zmniejszaniu obszarów naturalnego występowania roślin i zwierząt oraz wielu innych poważnych problemach. Naukowcy i osoby działające na rzecz środowiska naturalnego alarmują, że nie zostało wiele czasu, by uchronić Ziemię przed katastrofalnymi skutkami dotychczasowych działań człowieka

Akcje uświadamiające skalę problemów są niezbędne. Dzięki temu więcej ludzi może się zaangażować w ratowanie środowiska lub przynajmniej ograniczyć swój negatywny wpływ w codziennym życiu.

Światowy Dzień Ziemi w dobie pandemii

To już drugie obchody święta naszej planety organizowane w trakcie trwającej, globalnej pandemii koronawirusa. Planowane z tej okazji wydarzenia zostały w miarę możliwości przeniesione do Internetu. Są to różne wykłady i konferencje. Jednym z  nich jest Klimatyczny Dzień Ziemi 2021 organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.  Poza tym w niektórych polskich miastach nie odwołano wspólnego sprzątania czy sadzenia roślin. Dzieje się tak m.in. w Warszawie czy Gdyni. Wszystko odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Pandemiczna rzeczywistość również pokazuje, jak wiele łączy wszystkich ludzi mieszkających na jednej planecie i jak ważna jest troska nie tylko o samych siebie, ale również wspólne dobro.

Zobacz wideo: Dziś Międzynarodowy Dzień Ziemi!

Zobacz też:

Pandemia i jej wpływ na Ziemię. Co jest prawdą, a co mitem?

Superksiężyc 2021. Kiedy będzie można obejrzeć niesamowite zjawisko na niebie?

Jak poradzić sobie z segregacją odpadów w domu?

Podczas kupowania ubrań liczy się głównie cena. Młodzi nie przejmują się etyką i ekologią

Co sądzisz o tym artykule?
92
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0