Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Swędzenie i pieczenie pochwy – czy to objawy infekcji intymnej?

swędzenie pochwy

PavelKriuchkov/Getty Images

Infekcje intymne

Swędzenie i pieczenie pochwy – czy to objawy infekcji intymnej?

swędzenie pochwy

PavelKriuchkov/Getty Images

Szacuje się, że większość kobiet przynajmniej raz przeszła objawową grzybicę pochwy i sromu, a aż ponad połowa doświadcza tego schorzenia przynajmniej dwukrotnie. Zdarzają się też pacjentki (około 5-8%), które chorują na nawrotową postać tego schorzenia. Jak je rozpoznać? Czy swędzenie i pieczenie to objawy infekcji? 

Przyczyny swędzenia pochwy

Infekcja intymna przy swędzeniu pochwy to najczęściej stawiana przez lekarzy diagnoza, nie zawsze jednak musi tak być. Zdarza się, że swędzenie może być efektem reakcji alergicznej, np. na środek zapachowy lub barwiący, który został zastosowany we wkładkach higienicznych czy podpaskach. Co jednak, jeśli to infekcja? Dane wskazują, że na kandydozę pochwy i sromu przynajmniej raz w życiu cierpi około 75 proc. kobiet. Co więcej, niemal 40-50 proc. przypadków przybiera charakter nawrotowy. Czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego typu zakażeń są:

 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • otyłość,
 • antybiotykoterapia,
 • leczenie immunosupresyjne,
 • osłabienie odporności,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nieprawidłowa higiena,
 • stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.

W przebiegu infekcji grzybiczej pojawia się także biała, serowata, grudkowata wydzielina. Spływając po ściankach pochwy, a także błonie śluzowej warg sromowych, podrażnia je i staje się przyczyną obrzęku, bólu oraz intensywnego świądu (zwłaszcza podczas stosunków lub oddawania moczu).

Co powoduje pieczenie pochwy?

Pieczenie pochwy zazwyczaj nie jest jedynym objawem, z jakim zmaga się kobieta. Często zdarza się, że towarzyszą mu takie dolegliwości, jak kłucie, swędzenie, zaczerwienienie lub nieprzyjemny zapach. Nierzadko razem z pieczeniem pochwy pojawiają się upławy. Jeśli tak się zdarzy, warto się im dokładniej przyjrzeć, ponieważ ich wygląd i zapach mogą pomóc lekarzowi w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Przyczyn pieczenia pochwy, podobnie jak świądu może być wiele. Wśród najczęściej wymienianych przez lekarzy ginekologów są:

 • grzybica pochwy;
 • choroby weneryczne;
 • zapalenie pochwy;
 • reakcja alergiczna;
 • stosowanie leków;
 • stosowanie antykoncepcji.

Co zrobić, kiedy swędzi i piecze?

Jeśli odczuwasz swędzenie lub pieczenie pochwy przede wszystkim zastanów się, co może je powodować. Jeśli to któraś z powyżej wskazanych przyczyn- wyeliminuj ją jak najszybciej. Co w przypadku, kiedy mimo usunięcia wszystkich potencjalnych przyczyn świąd i pieczenie nie ustępują? Wtedy pozostaje kontakt z lekarzem ginekologiem, który sprawdzi, czy w okolicach intymnych nie rozwinął się stan zapalny. Z pewnością wykona szereg badań, które pozwolą określić rodzaj infekcji i rozpocząć odpowiednie leczenie.

jak uniknąć infekcji intymnych

mat. prasowe 

Jak zapobiegać swędzeniu i pieczeniu?

Odpowiednie dbanie o higienę intymną to pierwszy i podstawowy krok do zachowania prawidłowego pH okolic intymnych. Żeby osiągnąć taki stan do mycia okolic intymnych należy stosować wyłącznie specjalne kosmetyki przeznaczone do tego celu:

 • płyn do higieny intymnej o odpowiednim, neutralnym pH oraz hipoalergicznym składzie;
 • dedykowane środki do depilacji miejsc intymnych

Jednak nie tylko kosmetyki mają znaczenie - warto zadbać o odpowiednią, wykonaną z naturalnych tkanin damską bieliznę oraz odpowiedni ręcznik. Nie bez znaczenia jest też unikanie korzystania z publicznych toalet, a na basenie, w saunie, czy solarium zachowanie naprawdę dużej ostrożności.

Warto też pamiętać, że intymne strefy kobiety potrzebują nie tylko kompleksowej pielęgnacji, ale też systematycznej kontroli, która pozwoli na szybkie reagowanie w momencie, kiedy zacznie dziać się coś niepokojącego. Stąd też wizyty w gabinecie ginekologicznym nie powinny być ostatecznością, spowodowaną dopiero męczącymi objawami (jak np. swędzenie czy pieczenie pochwy), ale elementem stałej troski o własne zdrowie.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie infekcję intymną? 

Jeśli opisane wyżej objawy pokrywają się z twoimi odczuciami, to masz właściwie pewność, że właśnie nabawiłaś się infekcji intymnej. Grzybicę pochwy możesz teraz szybko i skutecznie wyleczyć samodzielnie. Jak? Wystarczy, że sięgniesz po któryś z leków Gynoxin®: Uno, Optima lub Krem dopochwowy. Prosta aplikacja i krótka, jedno- lub  trzy dniowa kuracja sprawią, że szybko zapomnisz o nieprzyjemnych objawach i wrócisz do normalnego funkcjonowania. Gynoxin® można też stosować w infekcjach mieszanych pochwy, grzybiczo-bakteryjnych.

Więcej informacji na temat Gynoxin®: znajdziesz na ich stronie internetowej: https://gynoxin.pl.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: (A, B) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B) Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
75
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
31.05.2021
AGA
Na infekcje intymne stosowałam domowe sposoby i gotowe środki z apteki. Przyznam, że te drugie są skuteczniejsze, szybciej czuje się poprawę. Ja sobie chwalę cicatridinę, przy problemach z suchością pochwy i podrażnieniach dla mnie najlepsza. Może dlatego, że w składzie ma wyciągi z ziół i kwas hialuronowy.
17.05.2021
Wioletta
Raz w życiu miałam infekcje intymną i to nie było nic przyjemnego, także nikomu tego nie życzę. Teraz by zapobiegać takim rzeczom staram się bardziej zwracać uwagę na higienę oprócz tego że podmywam się po skorzystaniu z toalety biobidetem, nosze również wygodną bieliznę, nie korzystam z publicznych toalet i często zmieniam ręczniki czy gąbkę do mycia.
14.05.2021
dominika
swiad pochwy moze tez byc spowodowany jej suchoscia, a ten problem latwo rozwiazac stosujac zel feminum :) dodatkowo uzywajac go dzialamy tez profilaktycznie bo zawiera kwas mlekowy ktory dziala przeciwinfekcjom