Surfinia - gwiazda balkonów i tarasów. Poznaj jej odmiany!

Surfinia w ogrodzie
Fot: ChoncharoenAmphanEyeEm / gettyimages.com
Surfinia bardzo często nazywana jest też petunią. Nie jest trudna w uprawie, a jej bujne i piękne kwiaty zdobią od lat nasze balkony. Surfinia to jedna z najpopularniejszych w Polsce roślin balkonowych i tarasowych, obok której bez wątpienia nie można przejść obojętnie.

Przeczytaj i dowiedz się, jak dbać o surfinię, jakie odmiany warto wybierać, a także w jaki sposób należy odróżniać surfinię od petunii.

Surfinia – królowa balkonów i tarasów

Surfinia , czyli petunia zwisająca lub surfinia zwisająca , jest zwana także petunią kaskadową lub surfinią kaskadową . Wszystkim dobrze znany jest widok surfinii na balkonie lub tarasie , gdyż ta piękna, bujnie kwitnąca roślina często stanowi ich ozdobę. Kaskady surfinii są w stanie osiągnąć nawet dwa metry długości. Donice z surfinią są zazwyczaj instalowane na balustradach lub zadaszeniach balkonów. Każdemu, nawet najskromnijeszemu balkonowi, surfinia dodać może blasku dzięki swojej okazałości. To roślina jednoroczna, która poza wspomnianymi już imponującymi kwiatami, ma także interesujące liście. Są one jajowate, nisko wyrastające i krótkoogonowe. Cała surfinia jest pokryta włoskami, lekko lepka i specyficznie pachnąca. Surfinia kwitnie mniej więcej od maja lub czerwca aż do jesieni.

Surfinia: pielęgnacja – jak dbać o naszą roślinę?

Surfinia - jak pielęgnować ? Uprawa surfinii nie jest zbyt trudna, wystarczy pamiętać tylko o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim surfinia lubi stanowiska bardzo intensywnie nasłonecznione, południowe (miejsca zacienione mogą spowodować mniejsze kwitnienie). Warto także pamiętać o ochronie surfinii przed wiatrem, który może doprowadzić do łamania pędów. Najlepsza dla surfinii jest gleba żyzna, próchnicza, lekko kwaśna, gliniasta i przepuszczalna.

Podlewanie surfinii : należy pamiętać, że powinniśmy chronić surfinię przed przesuszeniem. Tę roślinę trzeba podlewać bardzo regularnie - nawet dwa razy dziennie w letnie dni.

Nasiona surfinii : przy zasiewaniu surfinii warto pamiętać, że można to zrobić już w lutym, ale miejsce wzrostu rośliny powinno być ciepłe (np. szklarnia). Następnie rośliny przesadzamy do dużych donic. To niełatwe zadanie, gdyż młode surfinie są podatne na choroby, lepiej więc jest kupić dorosłe egzemplarze w sklepie ogrodniczym, a sianie surfinii pozostawić fachowcom.

Nawożenie surfinii : surfinia potrzebuje częstego nawożenia, nawet co dwa dni. Najlepsza do tego będzie mieszanka mineralna, dedykowana bezpośrednio surfiniom lub kwitnącym roślinom balkonowym. Przed użyciem powinniśmy rozcieńczyć nawóz wodą. Warto także pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów, dzięki czemu surfinia będzie pobudzana, aby rodzić nowe pąki.

Surfinia a petunia – czy to aby na pewno to samo?

Petunia a surfinia - czy to są te same rośliny? Rozróżnienie tych dwóch kwiatów jest częstym dylematem miłośników roślin. Nazwy są używane zamiennie, co nie do końca jest właściwe, gdyż surfinia to jedna z odmian petunii ogrodowej. Tak więc surfinia jest petunią, ale oba określenia nie są równoznaczne. Jeśli chcielibyśmy szukać wiedzy na temat surfinii w książkach, powinniśmy nasze poszukiwania zacząć właśnie od działu poświęconego petunii.

Surfinia: odmiany najczęściej spotykane

Na rynku znaleźć możemy wiele odmian surfinii. W zależności od koloru wyróżniamy takie surfinie, jak np. surfinia biała , surfinia czerwona , surfinia fioletowa, surfinia czarna . Zaś w zależności od rodzaju - surfinia pełna (ma mało kwiatów, nie kwitnie zbyt obficie), surfinia drobnokwiatowa (bardziej obficie kwitnąca, o drobnych kwiatach), mini surfinia .

Surfinia - choroby i szkodniki. Jak sobie z nimi radzić?

Największą zmorą surfinii, podobnie, jak innych roślin liściastych, są choroby grzybowe. Najbardziej niebezpieczny jest okres długich opadów, które powodować mogą pojawienie się grzybów pasożytniczych. Takie choroby u surfinii objawiają się ciemnieniem liści, osłabieniem i więdnięciem rośliny. Surfinię należy wówczas spryskiwać specyfikiem grzybobójczym, a chore części rośliny usuwać. Surfinia a szkodniki - najczęściej atakują surfinię mszyce . Aby pokonać szkodniki, należy obficie obmywać roślinę w wodzie oraz stosować środki owadobójcze.

Surfinie to bardzo łatwe w utrzymaniu rośliny, które - zadbane we właściwy sposób - odwdzięczą się zapierającymi dech w piersiach kaskadami kwiatów.

Zobacz film: Kwiaty na balkon. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości