Studenci z Poznania wyróżnieni przez NASA. Ich program pomoże Ci zaplanować urlop nad Bałtykiem

Polscy studenci z Poznania stworzyli program komputerowy, który pozawala przewidzieć, gdzie i kiedy nastąpi zakwit sinic. Projekt zapewnił im wyróżnienie w organizowanym przez NASA konkursie Space Apps Challenge. Na zrealizowanie zadania mieli zaledwie 48 godzin, a w nagrodę otrzymali zaproszenie do siedziby NASA w USA.

Studenci Politechniki Poznańskiej zostali wyróżnieni w prestiżowym konkursie organizowanym przez amerykańską agencję kosmiczną. W tegorocznym hackathonie wzięło udział około 29 tys. osób z 71 różnych krajów. Każda drużyna pracowała nad jednym z 25 problemów przygotowanych przez NASA. W nagrodę zwycięzcy otrzymali zaproszenie na wyjazd do siedziby agencji.

Jak działa wyróżnione rozwiązanie?

Algorytm poznańskich studentów pobiera dane satelitarne NASA, przetwarza je i uzupełnia interpolacją liniową. Do projektu wykorzystano model uczenia maszynowego. Z pomocą historycznych danych agencji stworzyli program komputerowy, który pozawala przewidzieć zakwity glonów, a także odkrywać wzorce, które je powodują. Na chwilę obecną, algorytm jest w stanie tworzyć prognozy z miesięcznym wyprzedzeniem na stukilometrowej siatce rozdzielczości na kuli ziemskiej.

Zjawisko to każdego roku przynosi światowej gospodarce miliardowe straty oraz stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Zakwit alg powoduje przyduchy, w wyniku których dochodzi do wymierania innych organizmów wodnych.

W odpowiedzi na pytanie o to, czym kierowali się przy wyborze zagadnienia, Daniel Nowak powiedział:

Poza tym, że jest to ważny temat, szczególnie dla Polaków, był to również problem, dla którego dostrzegliśmy rozwiązanie

Studenci zwrócili uwagę na to, że każdego roku przez zakwity sinic miliony Polaków nie mogą korzystać z uroków Morza Bałtyckiego.

Zwycięska drużyna

W ramach wygranej poznańscy studenci otrzymali zaproszenie do siedziby Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych.

W ramach tego wyjazdu zaprezentujemy nasze rozwiązanie. Będziemy mogli skonsultować je ze specjalistami z NASA oraz porównać nasze koncepcje z innymi. Przy okazji będziemy mieć możliwość zobaczenia startu rakiety

– powiedział Kamil Piechowiak, wyróżniony przez NASA student Politechniki Poznańskiej.

Amerykańska agencja nie oferuje zwrotu kosztów wyjazdów, dlatego zwycięzcy poszukują obecnie źródeł finansowania. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z władzami uczelni oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na czym polega Space Apps Challenge?

Space Apps Challenge to doroczny hackathon organizowany przez NASA. Podczas programistycznego maratonu uczestnicy z całego świata muszą stawić czoła wybranemu przez siebie wyzwaniu. W ramach konkursu opracowują teoretycznie dane zagadnienie, którego poprawność muszą później udowodnić stworzonym prototypem.

Hackathon odbywa się zdalnie, a wykonane przez uczestników zadania ocenione są na etapie lokalnym. Wyselekcjonowane projekty przekazywane są do NASA, gdzie losowo wybrane jury testuje i ocenia rozwiązania. Tylko najlepszym uczestnikom udaje się przejść przez wszystkie etapy konkursu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Polski łazik marsjański najlepszy na świecie. Potrafi m.in. otwierać zamki i analizować glebę

Najlepsi studenci chirurgii w Polsce. Poznajcie mistrzów chirurgicznego szycia

Studenci stworzyli bolid elektryczny dla niepełnosprawnego fana wyścigów

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości