Strzemiona jeździeckie. Jakie wybrać i które z nich są najlepsze?

Zbliżenie na strzemiona jeździeckie. Jazda konna.
Fot. Hero Images / Getty Images
Strzemiona do jazdy konnej to bardzo ważne akcesoria jeździeckie. Pozwalają utrzymać równowagę, poprzez swobodną kontrolę nad koniem zapewniają komfort jazdy, ale również są gwarancją bezpieczeństwa. Ich wybór zależy od stylu jazdy i stopnia zaawansowania jeźdźca. Jakie są rodzaje strzemion i które z nich wybrać?

Strzemiona to nieodłączny element bezpiecznej i wygodnej jazdy. Zbyt wysoko lub za nisko opuszczone zaburzą odpowiednią kontrolę nad koniem. Na rynku znajdziemy oferty różnego rodzaju strzemion – ich wybór powinien być przemyślany i warto poświęcić mu więcej czasu, szczególnie w przypadku osób początkujących, ponieważ odpowiednio dobrane strzemiona zaowocują komfortem jazdy i przyczynią się do nabycia prawidłowej postawy.

Strzemiona znane i stosowane od wieków. Początkowo miały służyć ludziom tylko do dosiadania konia i utrzymywania się na siodle. Z czasem doceniono ich właściwości podczas jazdy – szczególnie możliwość manewrowania zwierzęciem.

Rodzaje strzemion

Wbrew pozorom wybór strzemion może się okazać trudny. Nie warto kupować pierwszych lepszych, ponieważ nie tylko mogą one być niedostosowane do stylu jazdy, lecz także niedobrane pod kątem rozmiaru stopy. Rynek akcesoriów jeździeckich oferuje szeroki wybór strzemion podzielonych ze względu na ich kształt, materiał z którego zostały wykonane, rozmiar, a nawet kolor. Można wyróżnić następujące rodzaje strzemion:

· strzemiona plastikowe – bardzo lekkie, wygodne zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Podczas szybkiej jazdy nie obijają się o zwierzę, co mogłoby przeszkadzać nerwowym koniom. Plastikowe strzemiona są wygodne przez cały rok, a szczególnie zimą, ponieważ nie zamarzają. Ze względu na swoją bardzo małą wagę nie są polecane dla początkujących adeptów jazdy konnej, ponieważ nie dają stabilizacji i pewnej podpory, której potrzebują osoby uczące się. Dobrym wyborem w ich przypadku będą więc strzemiona metalowe:

· strzemiona ujeżdżeniowe – cienkie, wykonane ze stali nierdzewnej. Kształtem przypominają stożek;

· strzemiona skokowe – z dodatkową wstawką sprężystej gumy, wykorzystywane w skokach, przeznaczone są dla zawodowców;

· strzemiona westernowe – duże i ciężkie, wykonane są zazwyczaj ze skóry, a ich podstawa jest bardzo głęboka.

Każde strzemiona mają dodatkowo wkładkę. Jej szerokość uzależniona jest od wielkości strzemion. Wykonana z różnych materiałów (najczęściej tępych w dotyku) może być gładka lub karbowana, ma za zadanie uniemożliwić stabilizację stopy.

Zobacz film: Ania Sokólska - najlepsza łucznika konna na świecie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Strzemiona do jazdy konnej – jak wybrać?

Wybór odpowiednich strzemion jeździeckich to komfort zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca. Dobre strzemiona to takie, które utrzymują naszą stopę, pozwalając na swobodę ruchów. Prawidłowe dopasowanie strzemion jest znaczące, szczególnie w przypadku osób początkujących, które potrzebują dobrego wsparcia, by szybko się uczyć i wpajać sobie prawidłowe nawyki jazdy konnej. Najczęściej popełnianym błędem jest skracanie strzemion. Krótkie strzemiona rzeczywiście są wygodniejsze w jeździe, nogi oparte są stabilnie i nie ma możliwości wysunięcia się z nich stopy. Jest to jednak zła praktyka, którą usilnie powtarzają osoby początkujące. Pozorna stabilność nie sprawdza się przy dłuższej jeździe konnej, kiedy to trzeba kierować zwierzęciem siłą łydek i kolan. Zbyt wysoko podciągnięte i unieruchomione nogi nie dają więc możliwości kontrolowania konia.

Drugim błędem jest zbytnie opuszczanie strzemion – stopa ledwie się o nie opiera, a przy szybszej jeździe wypada.

Wybierając strzemiona do siodła nie należy kupować tych z najniższej półki. Nagłe pęknięcie może być niebezpieczne zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Dlatego warto wybrać modele znanych i cenionych marek, które będą wykonane z solidnych materiałów. Strzemiona nie mogą posiadać ostrych krawędzi i wykończeń. Polecane są również te, które mają mechanizm otwierania się podczas upadku. Minimalizuje to ryzyko utknięcia stopy jeźdźca.

Jak więc dopasować strzemiona do siodła?

Prawidłowo zamocowane strzemiona wiszą na wysokości kostki i aby wsunąć w nie stopę, wystarczy delikatnie unieść palce ku górze. Wkładanie i zdejmowanie strzemion powinno być płynne. Jeździec wsuwa lekko i naturalnie stopy, bez patrzenia i mocowania się ze strzemionami.

Wybierając strzemiona, w pierwszej kolejności należy sugerować się stylem jazdy . Istotny jest również rozmiar. Bezpieczne strzemiona nie mogą być zbyt duże , aby stopa nie wysuwała się podczas szybkiej jazdy. Podczas zakupów należy wystrzegać się przekonania, że strzemię ma idealnie przylegać do buta. Nie może być oczywiście zbyt luźne, ale należy zachować margines swobody.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości