Jak pokonać stres przed pracą?

człowiek z laptopem na głowie
Fot. seksan Mongkhonkhamsao / Getty Images
Kto nie chciałby mieć pracy, w której robiłby dokładnie to, co lubi? Oczywiście w praktyce nie zawsze jest to możliwe i nie wszystkie zadania, jakie wykonujemy, okazują się czystą przyjemnością. Najwytrwalszym zdarza się popadać w rutynę i zmagać z zadaniami, które ich irytują bądź sprawiają trudność. To często wywołuje stres przed pracą. Z jego powodu nie mamy ochoty podejmować swoich obowiązków kolejnego dnia i praca staje się prawdziwym koszmarem.

Mało kto wie, jak radzić sobie ze stresem, który niezwykle często pojawia się w naszym życiu. Stres przed pracą to jedna z częstszych jego postaci. Najpierw zabija w nas optymizm, potem odbiera nam chęć do codziennego wykonywania obowiązków, aż wreszcie wpędza w załamanie nerwowe, które nie pozwala normalnie funkcjonować w życiu społecznym. Trzeba wiedzieć, jak pokonać stres przed pracą, by nie doprowadzić do sytuacji, w której będzie za późno na walkę.

Więcej:

Stres przed pracą – skąd się bierze?

Najczęściej stres przed pracą pojawia się wówczas, gdy mamy podjąć obowiązki na nowym stanowisku. Mimo że pomyślnie przeszliśmy rozmowę kwalifikacyjną oraz wszelkie dodatkowe testy sprawdzające nasze umiejętności, odczuwamy niepokój przed przyjściem do siedziby firmy . Dzieje się tak dlatego, że jest to dla nas zupełnie nowa sytuacja, a my nie zdążyliśmy się jeszcze z nią oswoić. Dopóki tego nie zrobimy, będziemy odczuwać pewien dyskomfort oraz zadawać sobie pytania, czy podołamy powierzanym nam zadaniom i czy zostaniemy ciepło przyjęci w nowym miejscu.

Stres przed pracą może się również pojawić wtedy, gdy wykonujemy swoje obowiązki zawodowe już od jakiegoś czasu, jednak nie potrafimy sobie z nimi poradzić . Bezsilność oraz rosnąca frustracja odbijają się negatywnie na naszym samopoczuciu, a myśl o tym, że nie ukończymy powierzonego zadania na czas, często nas paraliżuje. O ile motywujący stres przed pracą , kiedy mamy na przykład coś zaprezentować lub czekamy na ocenę wykonanego projektu, jest jak najbardziej pomocny w życiu, o tyle negatywny, który wywołuje jedynie paniczny strach, ma destrukcyjne działanie i powinniśmy starać się go pozbyć.

Zobacz także: Praca w święta w świetle prawa pracy

Jak walczyć ze stresem i co robić, jeśli się pojawi?

Jeżeli jesteśmy pierwszy dzień w pracy i chcemy uniknąć stresu, starajmy się mieć oczy i uszy dookoła głowy . Uważna obserwacja, a także słuchanie tego, co mówią inni, doświadczeni pracownicy, to już połowa sukcesu. Gdy będziemy naśladować innych, a także starać się dostosować do ich zwyczajów, na pewno to docenią i potraktują nas jak „swoich”. Koniecznie zadbajmy o dobre stosunki ze współpracownikami , ponieważ to na ich pomoc będziemy mogli liczyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli czegoś nie wiemy, nie wahajmy się zapytać . Czasem lepiej zadać głupie pytanie, niż nie wykonać zadania, bo nie wiedzieliśmy, jak to zrobić.

Zobacz film: Co jeść, żeby się nie stresować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także: Zaburzenia psychiczne. Do kogo się zgłosić? Jak leczyć?

Stres przed pracą może się wiązać także z brakiem czasu na wykonanie wszystkich zadań. Właśnie dlatego tak ważna okazuje się odpowiednia organizacja czasu . Jeśli źle rozkładamy sobie obowiązki w trakcie dnia, często nie jesteśmy w stanie ukończyć wszystkiego w określonym terminie. Kiedy to sobie uświadamiamy, wpadamy w panikę, spieszymy się, a w rezultacie wykonujemy swoje obowiązki bardzo niedbale . Na koniec towarzyszy nam jeszcze uczucie bezradności, gdy mija termin, a zadanie nie jest ukończone.

Nie starajmy się też być na siłę samodzielnymi. Jeżeli ktoś z zespołu ofiarowuje nam pomoc , z reguły warto ją przyjąć. Nie chodzi oczywiście o to, żeby we wszystkie nasze obowiązki angażować współpracowników, ale opieranie się na radach kolegów i koleżanek może nam pomóc, a także wpłynąć pozytywnie na integrację.

Jeśli nadal nie wiemy, jak pokonać stres przed pracą, powinniśmy także popracować nad swoim trybem życia . Osobom, które zdrowo się odżywiają, są aktywne fizycznie, uprawiają sport lub spędzają czas na spacerach, łatwiej podchodzić do kolejnych zadań zawodowych. Dobrze jest odpowiednio zaplanować czas wolny, żeby w pełni się zrelaksować. Dzięki temu nie tylko nabierzemy sił do dalszej pracy, ale będziemy również bardziej wypoczęci, bo lepsze dotlenienie organizmu sprawi, że będziemy lepiej spać. Pamiętajmy też, żeby się nie przepracowywać , bo zmęczenie może jedynie nasilać stres. Warto planować odpowiednio długie przerwy, by dać organizmowi odpocząć. Wtedy na pewno stres przed pracą odejdzie w zapomnienie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości