Strażak-artysta. W pracy gasi pożary, w czasie wolnym - maluje ogniem

Krzysztof Skubik z zawodu jest strażakiem, a z powołania artystą, który specjalizuje się w pirografii, czyli malowaniu ogniem. Jego dzieła mają między innymi szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, dziennikarz Maciej Orłoś i muzyk Krzysztof Skiba. Jak wygląda jego praca nad obrazami? Krzysztofa gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

Krzysztof Skubik jest strażakiem w Pszczynie, który po godzinach pracy odstresowuje się malując ogniem obrazy. Jego pędzlem jest poligraf, czyli lutownica z wymiennymi końcówkami, nagrzewająca się do 550 st. C, a płótnem - drewniana deska.

>>> Zobacz także:

Krzysztof nigdy nie uczył się rysunku, nie ukończył również żadnej szkoły plastycznej czy kursu. Jest natomiast absolwentem Technikum Drzewnego w Janowie Lubelskim, co pomaga mu realizować się w pirografii.

Talent artystyczny odkrył w sobie przypadkiem, kilka lat temu, kiedy kolega poprosił go o pomoc przy malowaniu ogniem głowy jelenia na drzwiach. Krzysztof przyjął wyzwanie bez dłuższego zastanowienia, a efekty przerosły jego najśmielsze oczekiwania. Kiedy okazało się, że spod jego ręki wychodzą prawdziwe arcydzieła, posypały się zamówienia - od leśniczych, łowczych i przełożonych Krzysztofa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, a potem od nieznanych ludzi, a nawet celebrytów.

Na początku malował głównie zwierzęta i krajobrazy, ale przyszedł w końcu taki czas, kiedy zdecydował się na tworzenie portretów i reprodukcji znanych obrazów.

Najpierw wypalał obrazy na klatce schodowej w bloku, na plastikowym stoliku. Potem jednak, kiedy zamówień było coraz więcej, a format obrazów zaczął się powiększać, postanowił przenieść się na działkę.

Część swoich prac Krzysztof wystawia na aukcjach charytatywnych, aby zdobyte na nich fundusze przekazywać potrzebującym. Prowadzi także warsztaty dla dzieci cierpiących na autyzm i zespół Downa oraz starszych osób.

Poligrafia - definicja

Pirografia to jedna z technik zdobniczych. Dekoracje wykonuje się poprzez wypalanie w drewnie naniesionych na nie wzorów przy użyciu specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi do pirografii (pirografów) lub przy użyciu metalowego narzędzia podgrzewanego w ogniu. Pirografia pochodzi z XVII w., ale szczyt popularności osiągnęła w wieku XIX.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości