Kotka po sterylizacji – zachowanie, opieka nad zwierzęciem. Co warto wiedzieć?

Sterylizacja kota jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych. Polega na usunięciu macicy i jajników u samiczek lub jąder oraz najądrzy u samców. Kiedy może odbyć się sterylizacja kotki? Najlepszym okresem jest około 8-9 miesiąc po urodzeniu. Pierwsza ruja u kotki nie wyklucza zabiegu. Sterylizacja jest dopuszczalna nawet tuż po zakończeniu plamienia. O czym jeszcze należy wiedzieć? Gościem Dzień Dobry TVN była Dominika Gutkowska – weterynarz.

Przygotowania do zabiegu sterylizacji Na czym polega i jak wygląda sterylizacja kotki? Ruja po sterylizacji Opieka nad kotką po sterylizacji

Przygotowania do zabiegu sterylizacji

Zobacz też: Kastracja psa – kiedy wykonać i jak przebiega? Wady i zalety zabiegu >>>

Decydując się na zabieg, pamiętajmy, że kotka musi zostać do niego odpowiednio przygotowana. W ciągu 10 dni od operacji konieczna będzie dodatkowa opieka nad zwierzęciem. Istnieje sporo teorii na temat tego, w jaki sposób zmienia się zachowanie kotki po sterylizacji. Większość z nich jest nieprawdziwa. Charakter zwierzęcia nie ulega żadnym zmianom. Możemy jedynie zauważyć zmniejszenie poziomu agresji u bardziej drapieżnych osobników. Jak przygotować kotkę do sterylizacji?

Na czym polega i jak wygląda sterylizacja kotki?

Zobacz też: Kot szkocki zwisłouchy – hodowla, charakter i choroby kotów szkockich zwisłouchych >>>

Podczas zabiegu lekarz dokonuje podwiązania jajowodów lub nasieniowodów. W ten sposób zostaje uniemożliwione przemieszczanie się komórek rozrodczych, w efekcie zapobiegając zapłodnieniu. Kiedy najwcześniej może zostać wykonana sterylizacja kotki ? To kwestia uzależniona w dużej mierze od decyzji weterynarza. Niektórzy zalecają bardzo wczesne wykonanie zabiegu, już w ciągu 3-4 miesięcy od narodzin. Zwykle jednak najpopularniejszy wiek to okres pomiędzy 6 a 7 miesiącem urodzenia. Uważa się, że przed zabiegiem kotka powinna być raz w ciąży. To błędne przekonanie, którym nie należy sugerować się w kwestii wyboru daty operacji. Przygotowanie kotki do sterylizacji wiąże się z wcześniejszymi szczepieniami i odrobaczeniem. Konieczne jest także zachowanie 12-godzinnej głodówki. Na 4 godziny przed zabiegiem kot nie powinien już przyjmować płynów.

Ruja po sterylizacji

Zobacz też: Najpopularniejsze koty rasowe. Rasy kotów domowych >>>

Co jeśli kotka po sterylizacji nadal ma ruję? W większości przypadków takie sytuacje nie występują, niemniej jednak czasami się zdarzają. Kotka może współżyć z innymi osobnikami, będzie jednak narażona na liczne infekcje. Weterynarz zazwyczaj zaleca zastrzyki hormonalne, które hamują ruję. Z czasem częstotliwość ich podawania spadnie. Ile trwa sterylizacja kotki ? Czas zabiegu wynosi od 1,5 godziny do maksymalnie 3 godzin. Przed operacją kot poddawany jest narkozie. Czy możliwe jest wykonywanie operacji w ciąży? Sterylizacja aborcyjna kotki jest częstym zabiegiem, który nie wpływa na zachowanie zwierzęcia. Kotki dopiero po urodzeniu zaczynają odczuwać instynkt macierzyński. Sterylizacja wymaga usunięcia części owłosienia oraz wykonania nacięcia na brzuchu. Pamiętajmy o tym, że zwierzę musi być zdrowe, w tym celu przed zabiegiem należy odwiedzić weterynarza, który oceni stan zdrowia kota. Sterylizacja kotki nie powinna być wykonywana, gdy zwierzę jest w rui . Z uwagi na mocniejsze ukrwienie narządów płciowych, może dojść do niebezpiecznego krwotoku.

Opieka nad kotką po sterylizacji

Z uwagi na ogólne znieczulenie kotki, po sterylizacji będzie ona w dosyć ciężkim stanie. Przygotujmy się na to, że zwierzę zostanie nam zwrócone jeszcze w momencie, gdy narkoza będzie działać, czyli w stanie głębokiego snu. Widok może być nieco przerażający, gdyż kot będzie bezwładny, mając jednak otwarte oczy. Jeśli istnieje taka możliwość, poprośmy lekarza, aby proces wybudzania rozpoczął się jeszcze pod jego opieką. Możliwe powikłania od razu po ustaniu narkozy to arytmia serca lub problemy z oddychaniem. Odwożąc naszego pupila do domu, koniecznie zaopatrzmy się w sporą liczbę ręczników. Po sterylizacji kotki jej mięśnie będą zwiotczałe, co wiąże się z nietrzymaniem moczu i kału. Pamiętajmy o tym, że zakazane jest podawanie posiłków przez 24 godziny po przebudzeniu, zadbajmy jednak o dostęp do wody. Zaleca się stosowanie specjalnej diety, o szczegółach której dowiemy się w lecznicy. Sterylizacja kotki nie jest szczególnie skomplikowaną operacją, niemniej jednak wymagana jest staranna opieka po zabiegu . Zwierzakowi potrzebna będzie cisza i spokój oraz wygodne legowisko, które także warto wyłożyć ręcznikami na zmianę.

Na szczególną uwagę zasługuje rana po sterylizacji kotki . Zwierzę zostanie przyodziane w specjalne ubranko, które ma chronić naruszoną tkankę. Najlepiej, żeby weterynarz nałożył je jeszcze w czasie trwania narkozy. Gojenie rany w dużej mierze zależy od miejsca nacięcia i dostępu, jaki ma do niej kot. Naturalnym odruchem kotki będzie chęć lizania rany, co może skutkować infekcją i wydłużyć cały proces gojenia. Na czas rekonwalescencji zwierzęcia dobrze zaopatrzyć się w plastikowy kołnierz, który uniemożliwi zwierzakowi drażnienie nacięcia. Jeśli świeżo po sterylizacji kotka nie je lub miauczy, z reguły są to normalne zjawiska, będące wynikiem szoku pooperacyjnego. O ile tylko rana jest sucha i nie doszło do naruszenia tkanki, nie powinniśmy być zaniepokojeni. Warto jednak udać się do weterynarza, jeśli zauważymy wysięk lub infekcję. Zabieg sterylizacji kotki kończy się wizytą kontrolną i zdjęciem szwów.

podziel się:

Pozostałe wiadomości